Nassim Taleb, Bitcoin Savunucularını Eleştirdi

Lübnanlı-Amerikalı matematikçi ve filozof Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin için karşılaştırmalı getiriler seçen Bitcoin’cilerin göz ardı edilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Bitcoin’in feci performansıyla karşı karşıya kaldıklarında, Bitcoinciler tipik olarak, yeterince uzaklaşırsanız kripto para biriminin getirilerinin hala çok büyük olduğunu iddia ederler.

Şirketi, cüretkar Bitcoin bahsinde yaklaşık 1 milyar dolar kaybetmiş olan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, yakın zamanda bir CNBC röportajı sırasında popüler konuşma konusunu yineledi.

Bununla birlikte, Taleb’in işaret ettiği gibi, dolaşımdaki Bitcoin’in ortalama satın alma fiyatı şu anda 23.430 dolar. Bu arada, en büyük kripto para birimi şu anda Bitstamp borsasında 20,629 dolardan işlem görüyor. Bu aslında ortalama alıcının zararda olduğu anlamına gelir.

Nassim Taleb, Bitcoin Savunucularını Eleştirdi 2
Kaynak: Tradingview.com

IntoTheBlock tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin sahiplerinin kabaca yarısı cari fiyatlarla kayıplar üzerinde oturuyor. Önde gelen kripto para birimi, Kasım ayındaki rekor zirvesinden %70.36 düştü. Fiyat zirvesinin yakınında kripto para birimini satın alanlar yıkıcı kayıplar yaşadı.

Taleb tarafından belirtildiği gibi, diğer büyük varlıkların ortalama satın alma fiyatı, mevcut piyasa fiyatlarından çok daha düşüktür.

Ünlü yazar, konu Bitcoin ve destekçileri olduğunda sözünü sakınmıyor. Bu haftanın başlarında Taleb, dünyanın en büyük kripto para biriminin ani çöküşünden memnun olanlara “bir zeka testi” önerdi.

Ayrıca MicroStrategy’nin bir saklama hesabında 410 milyon dolar değerinde Bitcoin tuttuğu gerçeğinin, “güvensiz” anlatıyı satın alan “aptal”, “naif” ve “komplocu” insanlar karşısında uçtuğunu belirtti.

Geçen ay, Taleb, Terra’nın kurucusu Do Kwon’un dolandırıcı Bernie Madoff’tan daha tehlikeli olduğunu belirtti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   JPMorgan CEO'su Bitcoin ve Kripto Paralara Saldırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu