Ripple, Kolombiya Merkez Bankasıyla İşbirliği Yapacak

Blockchain ödeme firması Ripple Labs Inc, Kolombiya’nın Merkez Bankası Banco de la República ile stratejik bir işbirliği anlaşması imzaladı. Beraber, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) özellikli blockchain teknolojisi kullanım durumlarını araştırmayı planlıyorlar.

Bu ortaklık, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı’nı (MinTIC) ve Peersyst Technology adında bir blockchain teknolojisi firmasını içeriyor. Peersyst tarafından yapılan bir Twitter paylaşımına göre, işbirliğinin amacı, yüksek değerli ödeme sistemlerini iyileştirmek için XRPLedger (XRPL) temel teknolojisine dayalı yeni Ripple CBDC Platformu’nu kullanan bir çözümün potansiyel verimliliklerini değerlendirmektir. Bu nedenle, bu pilot proje, MinTIC tarafından yürütülen blockchain denemelerinin üçüncü aşamasının bir parçası olarak geliştirilecektir.

Tamamen bakıldığında, bu üçüncü aşama, ödeme sistemleri ve veri yönetiminin blockchain teknolojisinin hızı, ölçeklenebilirliği ve şeffaflığı ile nasıl yeniden şekillenebileceği konusunda ulusal ve bölgesel kamu kuruluşlarını bilgilendirmeye odaklanıyor. Bilinçlendirme süreci, interaktif ve işbirlikçi gerçek dünya uygulama deneyleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Ayrıca, Ripple’ın CBDC Platformu, kamu kaynaklarına zarar vermeyecek bir ortamda test edilecek.

Ripple ve Kolombiya İşbirliği: Önemli Noktalar

Projenin önemini ifade etmeye çalışan Bakan Mauricio Lizcano, ICT Bakanı, blockchain teknolojisi ile geliştirilen bir çözümün sonuçları aracılığıyla potansiyel verimliliklerin değerlendirilebileceğini belirtti. Ayrıca, bu durumun, yüksek değerli ödeme sisteminde farklı kullanım durumlarının simülasyonlarını sağlayacak bir teknolojik çözüm (prototip) sunacağını ekledi.

Merkez Bankaları ve CBDC’lerle ilgili Başkan Yardımcısı James Wallis, Kolombiya Merkez Bankası ve MinTIC’in ileri görüşlü yaklaşımının dijital alandaki yenilik dönemini başlatacağına inanıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Huobi Tarafından 610 Milyon XRP Taşındı

Açıklamasına göre, XRPL temelli Ripple CBDC Platformu’nu devreye almak, kamuya açık sektörde blockchain teknolojisinin kullanımında çığır açacak bir ilerlemeyi sağlayacak. Bu işbirliği, Ripple’ın giderek artan tanınırlığını ve kendi CBDC’lerini inşa etmekte olan Merkez Bankaları arasında öne çıkan bir Web3 şirketi olma çabalarını gözler önüne seriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu