Ripple’ın CTO’su David Schwartz’dan Dikkat Çekici İddia: Uniswap Merkeziyetsiz Değil!

Ripple’ın CTO’su David Schwartz, Uniswap (UNI) hakkındaki görüşlerinde, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ekosisteminin bir alt sektörüne öncülük etmenin, merkezi olmayan bir varlık olarak etiketlenmenin garantisini vermediğini ifade etti.

Schwartz’a göre, Uniswap merkeziyetsiz bir platform değil.

Uniswap da merkeziyetsiz değil

David Schwartz

Schwartz’ın ademi merkeziyetçilik konusundaki açıklamaları, Twitter’da açık kaynak protokollerinin ademi merkeziyetçi olup olmadığı konusundaki devam eden bir tartışma çerçevesinde ortaya çıktı. Daha önceki argümanlarına atıfta bulunarak, Ripple CTO’su, açık kaynak olmayan bir merkezi olmayan borsanın mutlaka merkeziyetsiz olarak kabul edilemeyeceğini savundu.

Schwartz ayrıca, Uniswap Labs’ın V3 motorunu açık kaynak yapmayı tercih etmediğini düşünüyor ve bunun nedeninin, V1 ve V2 sürümlerinin getirdiği yönetişim modelinin genel olarak daha az etkili olduğu düşüncesidir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto platformlarına yönelik baskıları, kullanıcılara hizmet veren ve eylemleriyle kullanıcıların kar elde etmesi beklenen kuruluşlar arasında ortak bir varlık olarak kabul edilebilecekleri konusunda yeni bir farkındalık yarattı. Howey Testi, ortak çıkarların belirlenmesi konusunda çeşitli yorumlara açık olsa da, kripto şirketleri ve toplulukları genellikle yasalara uyumlu olmayı hedefliyor.

Uniswap’in önerilen V4 motoru, Schwartz’a göre, Uniswap V3 motorunun tam anlamıyla merkezi olmayan bir yapıya sahip olmasa da, gelecek sürüm olan V4’ün önceki sürümlerin eksikliklerini gidermesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Uniswap V4 motorunun öne çıkan özellikleri arasında herkesin katkıda bulunabileceği açık bir şekilde oluşturma ve lansman öncesi protokolün gelişimine yönelik geri bildirim alma yeteneği bulunmakta.

Uniswap’in hızlı bir şekilde geliştiği ve birçok DEX’in (Otomatik Piyasa Yapıcı) kullandığı bir motor olarak öncü rol üstlendiği, aynı zamanda sektördeki en yüksek işlem hacmine sahip olan tüm ilgili birimler arasında yer aldığı biliniyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance, Zorunlu KYC Önlemlerini Duyurdu

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu