FED Başkanının Açıklamaları Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyecek mi?

Finansal piyasalar, ABD Federal Rezervi’nin devam eden Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımına gitmeme kararı alacağı beklentisini büyük ölçüde sindirmiş durumda.

Ayrıca, ABD tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) verileri, faiz artırımının bir süreliğine durdurulabileceği umuduna ek olarak, Mayıs 2023’te enflasyon oranının düştüğünü gösterdi. Enflasyon oranı yüzde 2 olarak belirlendi.

Bu arada, önde gelen kripto para birimleri, Fed kararının beklentisi nedeniyle son 24 saatte neredeyse hiç değişim göstermiyor. Ancak, Fed’in bir süreliğine duraklayacağı varsayılırsa, ileride faiz artırımıyla ilgili ipuçları arayan piyasa katılımcıları dikkatle izleyebilir.

Jerome Powell’ın konuşmasında umut verici ifadeler bulunması, küresel piyasa endişeleri devam ederken önümüzdeki haftalarda bir ralli oluşturabilir.

Deutsche Bank, Powell’ın basın toplantısından büyük bir tepki bekliyor. CME FedWatch Tool‘un %97.7 olasılıkla bir Fed duraklaması göstermesine rağmen, banka bu duyurunun yaklaşan FOMC toplantılarında büyük bir etkisi olabilecek koşullara ilişkin bir tahmin olduğunu belirtti. Banka, özellikle Bitcoin fiyatını veya kripto piyasalarını belirtmese de, geçmiş FOMC toplantılarının finansal piyasalardan kripto piyasasına ani dalgalanmalara neden olduğunu gözlemledi.

Banka şu açıklamada bulundu:

“Piyasa fiyatlaması şu anda yalnızca Temmuz’da bir faiz artırımını işaret ediyor, bu yüzden bundan daha fazla veya daha az olacağına dair herhangi bir işaret büyük bir tepkiye yol açabilir.”

S&P 500 Endeksi çarşamba günü büyük ölçüde yatay bir seyir izliyor ve bu durum Bitcoin fiyatına da yansıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dan Gambardello'dan Cesur Bitcoin Tahmini: BTC, 200 Bin Doları Aşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu