Bernstein Analistleri: ABD’de Spot Bitcoin ETF’nin Onay Alma Olasılığı Oldukça Yüksek!

Yakın zamanda yayınlanan bir raporda, Bernstein aracılık firmasından analistler, ABD’de spot Bitcoin ETF’nin onay alma olasılığının nispeten yüksek olduğuna dair inançlarını dile getirdiler.

Bernstein analistleri, bu ifadeyi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu konudaki zorlu tavrını kabul ederek verdiler.

Analistlerin İddialarını Destekleyen Faktörler

Onay alma olasılığının daha yüksek olduğu düşüncesi destekleyen anahtar faktörlerden biri, SEC’in daha önce gelecek vaat eden Bitcoin ETF’lerini onaylamasıdır.

Bernstein, SEC’in bu tür ETF’lere, değerlerini Bitcoin gelecek sözleşmelerinden alan ETF’lere, CME gibi düzenlenmiş borsalardan gelecek sözleşmelerinin fiyatlandırılması prensibine dayanarak izin verdiğini vurguladı.

Analistlere göre, bu öncüller ve gelişen düzenleyici manzara, SEC’in Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili farklı türde yatırım ürünlerini keşfetmeye giderek daha açık olabileceğini gösteriyor. Ancak, Gautam Chhugani liderliğindeki analistler, SEC’in, Coinbase gibi spot borsalar üzerindeki denetimin eksikliği nedeniyle bir spot Bitcoin ETF’nin güvenilirliği konusundaki endişelerini vurguladılar.

SEC’e göre, spot borsalarda denetim eksikliği, spot fiyatların Bitcoin’in gerçek değerini doğru bir şekilde yansıtıp yansıtmadığını ve kötü niyetli aktörler tarafından manipüle edilip edilmediğini doğrulamayı zorlaştırabilir.

SEC, Spot BTC Onayını Geciktiriyor

BlackRock, Invesco, Fidelity ve WisdomTree gibi tanınmış finansal şirketlerin birden fazla kaydına rağmen, SEC, yakın zamanda herhangi bir spot Bitcoin ETF teklifini onaylama konusunda hazır olduğunu belirtmedi. SEC’nin bir spot Bitcoin ETF’sini onaylaması birçok kişi tarafından büyük bir heyecanla beklenmesine rağmen, böyle bir onayın ne zaman geleceği belirsizliğini koruyor.

Bu gelişmelere ek olarak, rapor ayrıca Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust’ını (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme girişimini de vurguluyor. Şu anda, bu başvuru bir İstinaf Mahkemesi’nde bulunuyor.

Grayscale’in Bitcoin yatırım aracını bir ETF formatına dönüştürme hamlesi, GBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesinin yatırımcılara Bitcoin’e maruz kalma konusunda düzenlenmiş bir çerçevede ek fırsatlar sunabileceği için, bu alanda önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Spot ETF İçin Yeniden Başvurular Yapıldı: Analistlere Göre BTC Fiyatında Büyük Etki Oluşturacak

Ancak, analistler mahkemenin gelecek fiyatlarının spot fiyatlardan türetilmediği fikri konusunda şüpheli olduğunu öne sürüyorlar. Gelecek vaat eden bir ETF’ye izin verirken spot bazlı bir ETF’yi yasaklamanın, mahkeme için bir sorun teşkil edebileceğini savunuyorlar.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu