SEC, 60 Milyar Dolarlık Terra Çöküşünü Soruşturuyor

Bloomberg’e göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Terra çöküşüyle ilgili bir soruşturma başlattığı bildirildi.

Menkul kıymetler gözlemcisi, başarısız blok zincirinin geliştiricisi Terraform Labs’ın federal yatırımcı koruma kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemek için çalışıyor.   

Çarşamba günü, Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon, Mirror Protocol hakkında devam eden başka bir soruşturma nedeniyle SEC’in mahkeme celplerini engellemeye yönelik temyiz başvurusunu kaybetti. 

SEC, büyük şirketlerin hisse senetlerini temsil eden sentetik varlıkların çıkarılmasına izin veren Mirror Protocol’ün menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediğini araştırıyordu. Tartışmalı kurucu, mahkeme celbine uygunsuz şekilde hizmet ederek kendi kurallarını ihlal etmekle suçlayarak SEC’i dava etmeye karar verdi. Ayrıca, Terraform Labs Güney Kore’de kurulduğundan SEC’in yargı yetkisinin sınırlı olduğunu savundu.

Ancak, İkinci Daire Temyiz Mahkemesi, SEC’in mahkeme celplerinin geçerli olduğuna karar verdi. Bu nedenle, Terraform Labs düzenleyici ile işbirliği yapmak zorunda.

Devam eden birkaç SEC soruşturması, Terraform Labs ve Kwon’un karşılaştığı bir dizi yasal soruna katkıda bulunuyor.

Güney Koreli yetkililer de başarısız kripto para projesi Terra’ya odaklandı. Yerel polis, adı açıklanmayan bir çalışana yönelik zimmete para geçirme iddialarını araştırıyor.

Bu arada, Terraform Labs kurucu ortağı Daniel Shin, şirketin hiçbir zaman kullanıcıları dolandırmayı amaçlamadığını iddia ederek artan dolandırıcılık suçlamalarını reddetti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum (ETH) ve Shiba Inu (SHIB) Artık Robinhood Cüzdanında Destekleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu