S&P 500 Düşerken Bitcoin (BTC) Sağlam Duruşunu Sürdürecek mi?

29 Eylül Perşembe günü ABD hisse senedi piyasalarında keskin bir düzeltmeye rağmen, Bitcoin (BTC) ve daha geniş kripto piyasası, çok az oynaklıkla sağlam kaldı. Yazım zamanı itibariyle, BTC, 374 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile %1.09 artış göstererek 19.553 dolarlık bir fiyatla işlem görüyor.

Haftalık grafikte de BTC %2’ye yakın artış gösterdi. Aynı zamanda, S&P 500 Perşembe günü çok güçlü bir düşüş yaşadı. Dolayısıyla şu anda gördüğümüz şey, Bitcoin’in ABD hisse senedi piyasasından uzun vadeli ayrışmasının ilk işaretleri olabilir. Zincir içi veri sağlayıcı Santiment’in bildirdiği üzere:

Bitcoin bugün 19.4 bin dolar civarında ve Ethereum ise 1.340 dolarda kaldı. Ancak hikaye şu ki, bunu – %2,4 düşen SP500’ün desteği olmadan yapıyorlar. Kripto ve eşitlikler arasındaki korelasyon hafifliyorsa, bu çok cesaret verici.

S&P 500 Düşerken Bitcoin (BTC) Sağlam Duruşunu Sürdürecek mi? 2
Kaynak: Santiment

Bitcoin vs Bankalar

Bildiğimiz gibi, dünya genelinde merkez bankaları mevcut makro koşullarla başa çıkmak için mücadele ediyor. Niceliksel sıkılaştırma önlemlerinin ortasında, İngiliz merkez bankası tahvil piyasasını korumak için para basma önlemlerine yöneldi.

Çarşamba günü CNBC’nin Delivering Alpha konferansında konuşan efsanevi yatırımcı Stanley Druckenmiller, merkez bankasına olan güven azaldıkça kriptonun bir canlanma görebileceğine inanıyor. Yatırımcı, ABD ekonomisinin zaten derin bir sıkıntı içinde olduğuna ve 2023 yılına kadar resesyonun çok muhtemel olduğuna inanıyor.

Kripto para biriminin Rönesans’ta büyük bir rolü olduğunu görebiliyordum çünkü insanlar merkez bankalarına güvenmeyecekler.

Yatırımcı, şu anda herhangi bir kriptoya sahip olmadığını söyledi, “merkez bankalarının sıkılaşmasıyla böyle bir şeye sahip olmak benim için zor” dedi. Bir pazar araştırma şirketi olan NorthmanTrader’ın kurucusu Sven Henrich şunları söyledi: “Bitcoin’in aniden fiat para birimlerinden daha az oynak olduğu tarihte benzersiz bir zamana ulaştığımızı biliyorsunuz”.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu