Tether Rezervleri Düşüyor, Sorun ne? - BTC MAGAZİN

Tether Rezervleri Düşüyor, Sorun ne?

Stablecoinler, son üç ayda piyasa değerine günde neredeyse 100 milyon dolar ekledi. Tether, 7 Eylül 2020 itibarıyla Bitcoin‘in 1.84 katı olan bir işlem hacmiyle bu piyasa değerine büyük katkıda bulundu. Ancak bu, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Öncelikle borsalardaki kullanılan Tether rezervleri son 3 ayda önemli ölçüde düştü.

Cryptoquant’tan gelen verilere göre, Tether’in Binance, OKEx ve Huobi gibi en iyi borsalardaki rezervleri düştü.

Binance USDT Rezervi;

OKEx USDT Rezervi;

Coinmarketcap verilerine göre Binance, spot piyasa ticaret hacminin %41’inden fazlasını kontrol ediyor. USDT’nin bu büyüklükteki bir borsada bile rezervinin düşmüş olması, tamamen bir tesadüften fazlasıdır.

12 Ağustos’ta Tether rezervlerinden 277 milyon USDT eksilmiş ve 20 Ağustos’ta 1 milyar USDT eklenmiştir. 12 Ağustos’ta borsalardaki USDT’nin azalmasının ardından Bitcoin’in piyasa değeri arttı. 20 Ağustos’ta Bitcoin piyasa değeri 6 milyar dolara ulaştı. Bir milyar USDT borsalara eklendiğinde ise, Bitcoin piyasa değeri Eylül ayının ilk haftasında düştü. Tether’in Bitcoin’in piyasa değeri üzerinde böyle bir etkiye sahip olması şaşırtıcıdır.

Bitcoin’in ‘dijital altın olma olasılığı’ BTC’ye bir itibar kazandırdı, ancak geçtiğimiz yıl tüccarlar Tether’a sürekli ilgi duydu. Düşük oynaklığa ve öngörülebilir piyasa döngülerine sahip bir değer deposu olan Tether (USDT), Bitcoin’in fiyat trendini istenen yönde hareket ettirmek için kullanılabilecek bir araçtır. Bitcoin’in fiyatı ve piyasa değeri, spot borsalardaki likiditeye oldukça duyarlıdır.

Büyük miktarlarda Bitcoin satın alan kişiler veya kurumsal işletmeler için uluslararası işlemleri kolaylaştıran Tether, Bitcoin’in yapabileceğinden fazlasını yapar. Tether, spot borsalarda yeni alıcıları kendine çekmeye devam ediyor ve borsalarda kurumsal alım satımları kolaylaştırıyor.

Düşüş Kapıda Olabilir mi?

Kısa süre önce düşürülen Tether rezervleri, tekrar yükseldiğinde, Bitcoin fiyatlarında ani bir düşüşe neden olmak için yeterli olabilir.

Her bir alım-satım kararı, rezervleri ve Bitcoin’in ile Tether’in likiditesini etkilemektedir. Olası bir düşüşte Bitcoin’in toparlanması, işlem hacmine bağlıdır ancak Tether rezervleri tekrar yükseltildiğinde; Tether, borsalardaki “24 saatlik ticaret hacmine” hakim olacaktır.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu