Twitter Çalışanları Tarafından Elon Musk’a Dava Açıldı; Dogecoin(DOGE) Düşüyor!

Elon Musk’ın 3.700 çalışanını işten çıkarma kararı nedeniyle Twitter’a toplu dava açıldı. San Francisco federal mahkemesinde açılan davaya göre Twitter çalışanlarına önceden haber verilmedi ve işten çıkarma dün bir e-posta ile bildirildi. Çalışanlar, Twitter’ın federal ve Kaliforniya yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Twitter Çalışanları, Bildirimsiz Toplu İşten Çıkarma Davası Açtı

Bloomberg’in 4 Kasım’da bildirdiğine göre, Elon Musk’ın Twitter çalışanlarının yarısını işten çıkarma planı bir toplu davaya neden oldu. Davacılar, Twitter’ın İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirim Yasası’nı (WARN) ihlal ettiğini iddia ediyor. ABD’nin İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirim Yasası uyarınca, büyük şirketlerin en az 60 gün önceden haber vermeksizin toplu işten çıkarma yapmaları yasaklanmıştır.

California İşçi Federasyonu’na göre, WARN yasası en az 75 çalışanı olan tüm şirketler için geçerlidir. Yasa, şirketlerin toplu işten çıkarmalarda çalışanlara ve devlet temsilcilerine 60 gün önceden haber vermelerini şart koşuyor. Yasayı ihlal eden işverenler, cezalar, çalışanlara tazminat, kaybedilen tıbbi ve diğer yardımlar ve diğer masrafları ödemekle yükümlüdür.

Çalışanlar tarafından açılan dava, avukat Shannon Liss-Riordan tarafından temsil ediliyor. Elon Musk, iş gücünün yaklaşık %10’unu işten çıkardığında Tesla’ya da benzer bir dava açılmıştı.

Ayrıca davacılar, mahkemeden Twitter’ın İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirim Yasası’na uymasını emretmesini talep ediyor. Ayrıca mahkemeden, şirketin, davaya katılmaktan çekilmek için çalışanlardan belge talep etmesini veya imzalamasını sağlamasını kısıtlamasını talep ediyor.

Twitter’da kalanlar bugün iş e-postalarından bilgilendirilecek. Oysa işten çıkarma listesindekiler kişisel adreslerine bir e-posta alacaklar.

Elon Musk’ın sosyal medya firmasını devralmasının ardından bazı çalışanlar Twitter’dan ayrılmaya can atıyor.

Elon Musk daha önce CEO Parag Agrawal da dahil olmak üzere bazı yöneticileri işten çıkarmıştı.

ABD Hazinesinden soruşturma

ABD Hazine Bakanlığı, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter satın alımını araştırıyor. Senatör Chris Murphy, Suudi Arabistan ve Katar yatırımcıları da dahil olmak üzere ABD dışındaki kuruluşların ulusal güvenlik etkileri konusundaki katılımını gözden geçirmek için ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’ne (CFIUS) bir mektup gönderdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   1 Milyon Hesap ve 100 Milyon Sözleşme

Bu arada, Dogecoin fiyatı son 24 saatte %5’in üzerinde düştü ve mevcut fiyat 0.12 $ seviyesinde işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu