Uzmandan Bitcoin (BTC) İçin 5.000 Dolara Düşüş Tahmini, İşte Nedeni

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin bir kez daha satış baskısı altına girdi ve 2020’den bu yana ilk kez 16.000 doların altına düştü. Kripto borsası FTX’in iflası tüm kripto alanını etkiledi.

Piyasadaki kripto borç verenler, FTX’in çöküşünden sonra artan likidite talebini karşılamakta zorluklarla karşı karşıya. Kripto kredi kuruluşu BlockFi şimdiden potansiyel bir iflas için hazırlanırken, başka bir kripto kredi kuruluşu Genesis, sonunda para çekme taleplerini karşılamak için çaresizce 1 milyar dolar nakit toplamak istiyor. Kripto borsası Binance, çıkar çatışmasını gerekçe göstererek Genesis’e herhangi bir yatırım yapmayı reddettiği için sorunlar daha da artıyor.

Bazı piyasa analistleri, Genesis‘in iflasının kripto piyasasında büyük bir katliama yol açabileceğine inanıyor. BCA Research Inc.’in baş küresel stratejisti Peter Berezin, yatırımcılara bir notta şunları yazdı:

FTX’in iflası “Lehman’ınkinden çok Enron’un çöküşüne benziyor”. Kripto sektörünün büyük bir kısmı, “hiçbir tekno-saçmalığın gizleyemeyeceği, sahtekarlık ve açgözlülüğün cılız bir temeli üzerine inşa edilmiştir”.

Berezin, Bitcoin için uzun vadeli hedefini 5.000 $ olarak yineledi. Bu, Bitcoin’in potansiyel olarak mevcut seviyelerden %66’lık bir fiyat düzeltmesi daha görebileceği anlamına geliyor.

Bitcoin Karlı İşlemleri 3 Yılın En Düşük Seviyesine Düştü

Bitcoin, 16.000 doların altında satış baskısıyla karşı karşıya kalırken, Bitcoin için adres etkinliği zincir içi verilere göre 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. FTX iflasının yarattığı FUD, yatırımcıları kripto paraları borsadan çıkarıp kendi kendine velayet etmeye zorladı.

Ek olarak, BTC’ye yönelik daha fazla satış baskısı, traderları varlıklarını tasfiye etmeye zorluyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment’e göre, karlı işlemlerin sayısı son üç yılın en düşük seviyesine indi:

BTC’nin 15,8 bin doların altına düşmesi, birçok trader’ın sonunda sektörden çıkmasına veya varlıklarını tasfiye etmesine neden oldu. Bitcoin, Kasım 2019’dan bu yana kârdayken yapılan en düşük işlem seviyesini görüyor. Sıçramalar genellikle bu ölçüm ciddi şekilde negatif olduğunda ortaya çıkar.

Santiment
Bitcoin transferleri
Kaynak: Santiment

Öte yandan, Bitcoin madencileri, fiyat düşüşü ve artan enerji maliyetleri arasında faaliyetlerini sürdürmek için büyük zorluklarla karşı karşıya. Bitcoin 16.000 doların altına düşerken, madenci satışı son zamanlarda yeniden başladı ve bu da fiyatında daha fazla düzeltmeye yol açabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Balinalar Dipten Bitcoin Topluyor
Bitcoin madenci satışı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu