Uzun Vadeli Bitcoin Sahipleri Satış Gerçekleştirecek mi?

Geçen hafta FTX krizi ortaya çıkarken, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) ciddi satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Yazım anı itibariyle Bitcoin (BTC) %0,22 düşüşle 16.582 $’lık bir fiyat ve 318 milyar $’lık bir piyasa değeriyle işlem görüyor.

Şimdiye kadar uzun vadeli Bitcoin sahipleri, kripto paralarını ellerinde tutmaya büyük bir inanç gösterdiler. Ancak, ciddi bir finansal stres döneminden geçiyorlar. Zincir üstü veri sağlayıcısı Glassnode, uzun vadeli sahiplerin MVRV oranlarına dikkat çekerek şunları açıkladı:

Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri şu anda ciddi mali stres yaşıyor ve gerçekleşmemiş kayıplarda ortalama %33’lük bir tutara sahipler. Bu, ortalama olarak -%36’lık gerçekleşmemiş bir kayıpla zirve yapan 2018 ayı piyasasının en düşük seviyeleriyle karşılaştırılabilir.

Uzun Vadeli Bitcoin Sahipleri Satış Gerçekleştirecek mi? 2
Kaynak: Glassnode

Yukarıdaki grafikte de görebileceğimiz gibi, uzun vadeli sahipleri en son benzer bir stres altına girdiğinde, Bitcoin fiyatı için tersine dönme noktasıydı. Bu, Bitcoin için dibinin neredeyse gelmiş olabileceğini düşündürebilir.

Ancak Bitcoin eleştirmeni Peter Shiff, satışta aslan payının henüz başlamadığına inanıyor. Shiff, Haziran 2022’deki eski tahminini paylaştı ve burada şunları söyledi:

Faturaları ödemek için Bitcoin satma ihtiyacı, resesyon derinleştikçe ve özellikle yakında iflas edecek blockchain şirketleri için çalışanlar olmak üzere birçok HODLer işini kaybettikçe daha da kötüleşecek. Koşullar değişirse, maaş çeki olmayan uzun vadeli alıcılar satmak zorunda kalacak.

FTX çöküşü, BTC yatırımcılarını kripto paralarını borsadan uzaklaştırmaya ve kendi kendine saklamayı seçmeye zorladı. FTX olayının ardından, borsalardan coinlerin çekilmesi gerçekten tarihi bir oranda gerçekleşti. Glassnode son raporunda şunları yazıyor:

Borsalar, 7 gün içinde 72,9 bin BTC düşerek tarihteki toplam BTC bakiyesindeki en büyük net düşüşlerden birini gördü. Bu, geçmişteki yalnızca üç dönemle karşılaştırılır; Nisan-2020, Kasım-2020 ve Haziran-Temmuz 2022.

Uzun Vadeli Bitcoin Sahipleri Satış Gerçekleştirecek mi? 3
Kaynak: Glassnode

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   PayPal'ın Kurucusu Bitcoin'in Çin'in Finansal Silahı Olduğunu Söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu