VanEck, Ethereum Vadeli İşlemler ETF’i İçin SEC’e Başvurdu

Finans Devi VanEck, EFUT ile Yatırımcılara Ethereum Piyasasına Giriş Yapma Olanağı Sunmayı Amaçlıyor

Finans sektörünün önde gelen varlık yöneticilerinden VanEck, Ethereum Vadeli İşlemler Borsa Yatırım Fonu (ETF) oluşturma amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) müracaat etti.

Şirket tarafından sunulan bilgilere göre, bu yeni finansal ürün VanEck Ethereum Strategy ETF (EFUT) ismiyle anılacak ve direkt olarak spot Ethereum’a yatırım yapmayacak. SEC’in incelediği birçok ürün benzer şekilde yapılandırıldı.

VanEck’in belirttiğine göre, EFUT, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından kayıtlı emtia borsalarında listelenmiş, standardize edilmiş, nakit uzlaşmalı ETH vadeli işlem kontratlarına yatırım yapacak.

ABD vadeli işlem piyasasının çeşitliliğine rağmen, VanEck, yatırımlarını sadece Chicago Mercantile Exchange (CME) üzerinden işlem gören ETH vadeli işlemlere yönlendirecek.

VanEck, CBOE’de listelenecek olan fonun yöneticiliğini şirketin deneyimli yöneticilerinden, Aktif Ticaret Başkanı Greg Krenzer’e emanet etti.

Bu başvuru, şirketin kripto ETF ürünleri aracılığıyla çok sayıda ana akım yatırımcıyı dijital para birimi ekosistemine çekebileceğine olan güvenini ortaya koyuyor.

VanEck’in bu başvurusu, SEC üzerindeki baskıyı artırabilir; çünkü sektördeki birçok aktör ve yasama organı, spot Bitcoin ETF ürünlerinin onaylanması konusunda komisyon üzerinde baskı oluşturuyor.

SEC, Bitcoin spot ETF’lere duyulan artan ilgiye rağmen, ana piyasa fiyatlarını takip eden kripto ETF’lere daha sıcak bakıyor.

Bu bağlamda, Gary Gensler yönetimindeki SEC’in, VanEck Ethereum Vadeli İşlemler ETF ürününe onay vermesi olası görünüyor.

Fakat, bu sene içerisinde SEC’in bu tür ürünleri onaylaması, birçok benzer başvurunun kararının ertelendiği düşünüldüğünde, pek muhtemel görünmüyor.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Yatırımcılarının Sayısı Artıyor

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu