Veriler Eylül Ayında Bitcoin Fiyatında Tekrar Bir Düşüşe İşaret Ediyor

Kripto piyasası, orta ve uzun vadeli beklentilerin ciddi şekilde etkilenmesiyle son 10 gün içinde önemli düşüşler gördü. İlk olarak, balinalar ve madenciler tarafından yönetilen piyasa çapında bir satış, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının 21.000 ve 1550 doların altına düşmesine neden oldu. Ardından, Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin duruşu Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını daha da aşağı itti. Veriler, kripto piyasasının Eylül ayında olası bir 75 baz puan faiz artışı ve düşüş vadeli işlemleri arasında muhtemelen başka bir satışa tanık olabileceğini gösteriyor.

Eylül’de Başka Bir Kripto Piyasası Satışı Gerçekleşebilir

Kripto piyasası, en iyi kripto para birimleri olan Bitcoin ve Ethereum, temel psikolojik seviyelerin altına düşmeye devam ettikçe daha da düşüşe geçti. Bank of America, Goldman Sachs ve UBS gibi Wall Street bankaları, yıl sonuna kadar en az 100 baz puanlık faiz artışı bekliyor.

Wall Street uzmanları, Eylül’de 50 veya 75 baz puan, Kasım ve Aralık aylarında ise 25-25 baz puanlık artışlar öngörüyor. Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu frenlemek için sert faiz artırımlarını yeniden teyit ederken, uygun koşullar altında yavaş faiz artırımlarını da teyit ediyor.

CME’nin FedWatch Aracı’na göre, Eylül’de 75 baz puanlık bir faiz artışı %66,5, 50 baz puanlık bir faiz artırımı ise sadece %33,5 olasılığa sahip.

Orta ve uzun vadeli beklentilerin olumsuz olması nedeniyle yatırımcılar artık düşüş beklentisinde. BTC ve ETH opsiyonları ve vadeli işlemler, Eylül’ün sona ermesiyle milyarlarca dolarlık tasfiyeye tanık olabileceğinden düşüş eğiliminde.

Ancak, Eylül ayındaki sert faiz artırımı, Fed’in emtia fiyatlarında düşüş beklemesiyle birlikte, 13 Eylül’deki TÜFE verilerine bağlı olacaktır.

Başka bir Ayı Faktörü

Kripto piyasası, fiyatları aşağı çeken birkaç düşüş faktörüne tanık olabilir. Bununla birlikte, birkaç yıl sonra uyuyan bitcoin hareketi önemli bir düşüş sinyalidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'i Takip Eden XRP 1 Dolar'ı Aştı

7-10 yıl boyunca atıl durumda olan 5000 BTC tek blok halinde satıldı. Kripto piyasası düşmeye devam ettiği için piyasa zamanlaması açısından potansiyel olarak önemlidir. Bu yıl önceki uykuda olan bitcoin hareketlerini bir gerileme izledi. Bu nedenle, kripto piyasası Eylül ayında daha fazla düşüşe tanık olabilir ve kripto fiyatları Temmuz’un en düşük seviyelerini yeniden test edebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu