Bir Avrupa Ülkesi Daha Bitcoin’i Vergilendirecek

Portekiz’den sonra, başka bir Avrupa ülkesi kripto düzenlemelerini sertleştirmeye ve kripto ticareti üzerindeki vergilendirmeyi daha da genişletmeye hazırlanıyor. 

İtalya’nın 2023 bütçe planındaki bir hüküm, kripto ticaretinden elde edilen sermaye kazançlarına %26 gibi şaşırtıcı bir vergi getirmeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte, bu vergi kararı, kripto karı 2.000 Euro’dan fazlaysa geçerli olacaktır. İtalya’nın vergi makamları, kripto para birimlerini ve token’ları yabancı para birimleri olarak görüyor.

İtalya’nın Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki yeni atanan hükümeti, vergi mükelleflerinden 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren dijital varlıklarının değerini beyan etmelerini ve %14 vergi ödemelerini istedi. Amaç, İtalyan vatandaşlarını dijital varlık varlıklarını ve vergi beyannamelerini açıklamaya teşvik etmektir.

Önerilen yasa, mecliste tadil edilirse, damga vergisini kripto para birimlerine uzatacak ve aynı zamanda ifşa yükümlülüklerini de içerecek.

İtalya ve Avrupa Genelinde Kripto Vergileri

İtalya’daki son gelişme, Avrupa’nın en kripto dostu destinasyonu olan Portekiz’in kripto kazancını vergilendirmek için benzer planlarını duyurmasıyla ortaya çıktı. Ekim 2022’de Portekiz, dijital varlıklardaki kısa vadeli kazançlara %28 gibi devasa bir vergi koymayı planladığını söyledi.

Şu an itibariyle, İtalya’nın 1,3 milyonluk toplam nüfusunun %2,3’ü dijital varlıklara sahip. Kripto kabulü, %3,3 ile Fransa ve %5 ile İngiltere gibi diğer ülkelerin hala altında. Ancak bu kadar ağır kripto vergileri yürürlükteyken, daha fazla oyuncunun kripto alanına katılması için caydırıcı olabilir.

Bununla birlikte, bir dizi büyük kripto borsası, buradaki potansiyel iş fırsatlarını öne sürerek İtalya’ya doğru ilerliyor. Bu yılın başlarında İtalyan hükümeti, kripto borsası Binance’e ülkede faaliyet göstermesi için yeşil ışık yaktı.

Son gelişmede, kripto hizmet sağlayıcıları Nexo ve Gemini, İtalyan düzenleyiciler tarafından onaylandı. Sonuç olarak, İtalya’daki kripto meraklılarına hizmet edebilecekler.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Hedge Fon Yöneticisi Kyle Bass: Bitcoin, Altın ve Gümüş ile Harekete Geçmeye Hazır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu