Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto piyasası son 24 saat içinde düşüyor. Kripto piyasa değeri son 24 saatte %7.71 değer kaybıyla 899 milyar dolara geriledi.

Bitcoin son 24 saatte %7.35 düştü ve 18.449 dolardan işlem görüyor. Ancak, bu ayı piyasasının en büyük darbesiyle karşı karşıya kalanlar altcoinler oldu.

Ethereum Merge‘den sonra Ethereum büyük bir düşüşle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. ETH fiyatı son 24 saatte %9.56 daha düştü. Son 7 gün içinde ETH %26 düştü ve 1.296 dolardan işlem görüyor. 

Altcoinler Büyük Bir Çöküşte

Merge’den sonra Ethereum’un fiyat düşüşü diğer altcoinler tarafından takip ediliyor. Cardano %8.75, Solana %6.88, Dogecoin %7.39 ve Polkadot %10.07 düştü. Polygon’dan MATIC %10.20, Shiba Inu %9.12 ve Avalanche %8.65 düşerek mutlak bir kan banyosuyla karşı karşıya kaldı. 

Ethereum Classic ve ETHPoW, son 24 saatin en büyük kaybedenleri oldu. ETC %15.71 düşerken, ETHPoW %37’nin üzerinde düştü. ETHPoW, Merge’den sonra Ethereum üzerinde Proof-of-Work’ü canlı tutmayı uman bir Ethereum hard fork’udur.

Kripto Piyasası Bugün Neden Çöküyor?

Piyasadaki kripto düşüşü, mevcut makroekonomik koşulların doğrudan bir sonucudur. Uzmanlara göre, Ethereum Merge daha kötü bir zamanda gerçekleşemezdi. Yükselen enflasyon nedeniyle, Federal Rezerv son derece şahin bir duruş sergiledi. 

Bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi, bir sonraki faiz artırımını görüşmek üzere 21 Eylül’de toplanacak. CME Fed İzleme Aracına göre, Fed büyük olasılıkla 75 baz puanlık bir artış yapacak. Ancak uzmanlar, piyasanın da 100 baz puanlık bir artışla fiyatlandığına inanıyor. 75 baz puanlık bir artış büyük olasılıkla zaten tam olarak fiyatlandırılacak ve kripto piyasası üzerinde büyük bir etkisi olmayacak.

Bu arada Elon Musk’ın deflasyon uyarısı ve Dünya Bankası’nın resesyon uyarısı da Fed’in jumbo zammı ışığında devreye giriyor.  


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kasım Ayı Öngörüleri Tutmadı, Bitcoin ve Kripto Piyasası Çöktü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu