Elon Musk’ın ABD Ekonomisi İçin Yaptığı Uyarı Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Tesla CEO’su, milyarder Elon Musk, ABD ekonomisi için tüyler ürpertici bir uyarıda bulundu. Musk, Fed’in enflasyona karşı şahin duruşu ışığında ekonominin deflasyona doğru gittiğine inanıyor. Elon Musk’ın uyarısı doğruysa bu kripto piyasası için iyiye işaret değil.

Musk, Fed’den bir başka büyük faiz artırımının deflasyonu riske atacağına inanıyor. Federal Rezerv, bir sonraki faiz artırım kararını 21 Eylül’de FOMC toplantısında açıklayacak. 

Federal Açık Piyasa Komitesi veya FOMC, Fed’in para politikası oluşturma organıdır. ABD ekonomisinin para arzını kontrol etmekten sorumludur.

Deflasyon Borsayı Nasıl Etkiler?

Deflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarının eskisinden düştüğü ekonomik bir olgudur. ABD gibi büyük ekonomiler, bir “mal ve hizmet sepetinin” fiyatlarını belirli bir süre boyunca karşılaştırarak ekonomideki fiyat değişimini analiz eder. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan Tüketici Fiyat Endeksi, tam da bunu ölçmek için önemli bir endekstir.

Arz talebi aştığında deflasyon meydana gelir. Yüksek verimlilik, talep azalması veya ekonomideki daralan para arzı nedeniyle olabilir. Kısa vadede, emtia fiyatları düştüğü için deflasyon tüketiciler için iyi bir haber. Ayrıca para biriminin satın alma gücü de artmaktadır.

Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca ekonomi deflasyon nedeniyle daralabilir. Ekonomistler, deflasyonun enflasyondan daha tehlikeli olabileceğine inanıyor. Fed, niceliksel sıkılaştırma yoluyla enflasyonu kolayca kontrol edebilir. Ancak niceliksel genişleme yoluyla deflasyonu frenlemek kolay değil.

Doların artan değeri bir likidite tuzağı yaratır. Yatırımcılar, böyle bir dönemde en iyi yatırım nakit olduğu için hisse senetlerine ve diğer riskli varlıklara yatırım yapmaktan çekinirler. 

Elon Musk’ın Uyarısı Kriptoyu Nasıl Etkileyecek?

Kripto pazarı, genel pazarla, özellikle teknoloji hisse senetleriyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Aynı zamanda çok daha riskli bir varlıktır. Elon Musk’ın deflasyon uyarısı tutarsa, kripto piyasası büyük bir likidite krizi görebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   22.000 Bitcoin, Sadece 22 Dolar Karşılığında Taşındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu