Bitcoin Yatırımcıları Gözünü PCE Enflasyonu ve İstihdam Verilerine Çevirdi: BTC, 30.000 Dolara Ulaşacak mı?

Grayscale Investment’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) karşısında elde ettiği zaferin ardından Bitcoin’in fiyatı 27,5 bin doların üzerine çıktı ve 30 bin dolara doğru ilerliyor. Bitcoin fiyatı, ayın sonuna kadar anahtar 200 haftalık hareketli ortalamayı geçti ve fiyatın 24,8 bin dolara düşmesini engelledi. İlginç bir şekilde, makro faktörler de Bitcoin’in lehine. Bu hafta yatırımcılar temel PCE enflasyonu ve iş verilerini bekliyor.

Bitcoin Artışa Geçiyor

Fed Başkanı Jerome Powell, son Jackson Hole toplantısında faiz artırımı sinyali verdi. Eğer enflasyon yüksekse ve iş piyasası sıkıysa, ABD Merkez Bankası 21 Eylül’deki FOMC toplantısında faiz oranlarını artıracak. CME FedWatch, faiz oranlarının değişmeden kalma olasılığını %86,5 olarak gösteriyor.

Yatırımcılar, yaklaşan artışı onaylamak için temel PCE enflasyonunu, tarım dışı maaş bordrolarını ve işsizlik verilerini takip ediyor. Piyasa, Temmuz ayı için temel PCE enflasyonunun bir önceki aya göre %0,2 olarak gelmesini ve Fed’in enflasyonu ölçmek için tercih ettiği göstergenin %0,1 artarak %4,3 olmasını bekliyor. Ayrıca, Ağustos ayında ABD’de 170 bin işin oluşturulduğunu, Temmuz’daki 187 binden düştüğünü tahmin ediyor. İşsizlik oranının %3,5 olması bekleniyor. Ancak, analistler iş piyasasının kolaylaşmasından dolayı işsizlik oranının artacağına inanıyor.

PCE, Eylül ayında faiz oranlarını durdurulması için tahminin altında gelmeli. Ayrıca, artan işsizlik Bitcoin fiyatını yükseltebilir.

ABD dolar endeksi (DXY), Salı günü olumlu JOLT iş ilanı verilerinin ardından 103,50’in altına düştü. DXY’nin daha da düşmesi Bitcoin’in yukarı doğru hareketini getirecektir.

Bitcoin Fiyatı 30.000 Dolara Doğru İlerliyor

Bu arada, hafta kripto piyasası için artışa işaret ediyor. Federal yargıçlar, Grayscale Investment’a SEC’e karşı bir zafer kazandırdılar.

Ayrıca, SEC altı Bitcoin ETF‘si üzerinde karar verecek. Bitwise, BlackRock, VanEck, WisdomTree ve Invesco tarafından sunulan ETF başvurularının hafta sonuna kadar cevap alması bekleniyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Büyük Miktarlarda Bitcoin Kripto Borsalarına Taşınıyor

Analistler, BTC fiyatının ay sonu kapanışından önce 200-WMA seviyesini aşmasının piyasada artış eğilimini geri getirdiğini belirtti. Short pozisyonlar kapatılırken ve yatırımcıların Bitcoin’de uzun vadeli pozisyon almayı planladığı bir haftada, PCE ve iş verileri BTC fiyatının 30.000 dolara dönmesi için bu hafta anahtar makro faktörler olacak.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu