Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Bu Kez NFT Teklifiyle Gündeme Geldi

Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Merge ve Ethereum’un geliştirme süreci nedeniyle son zamanlarda haberleri daha sık yer alıyor. Kanadalı programcı kısa süre önce ERC721 tokenları için gizli bir adres fikri önerdi. Bununla birlikte, fikir kripto savunucularının çoğunluğuna uymuyor gibi görünüyor.

Vitalik Buterin, NFT işlem anonimliğini öneriyor

Vitalik Buterin Twitter’dan, Ethereum’un araştırma platformu ethersear.ch’de yaptığı bir teklifi paylaştı. Fikir, ERC721’lerin göndericiden alıcıya transferini içeren işlemleri özel hale getirmeyi amaçlıyor. ERC721’ler, değiştirilemez tokenlardır (NFT’ler).

Vitalik Buterin, teklifi “NFT ekosistemine önemli miktarda gizlilik eklemek için düşük teknolojili bir yaklaşım” olarak nitelendirdi. Temelde konsept, bir NFT sahibinin, yeni sahibin kendisi dışında yeni sahibinin kim olduğunu bilmeden NFT’yi başka bir tarafa göndermesini mümkün kılar.

Fikir gizlilik vaat ederken, bazı kripto savunucuları şeffaflığın amacını bozduğu gerçeğinin altını çizdi. Blockchain’in en önemli satış noktalarından biri, işlemler yapıldığında sağladığı şeffaflıktır. Blockchain teknolojisinin şeffaflık ve değişmezlik özellikleri, yatırımcıları alana çekti.

Bir Twitter kullanıcısı, Buterin’in fikrinin kripto içeren artan oranda suç faaliyetlerine yol açabileceğini belirtti. Fikrin potansiyel ürünleri olarak “sonsuz kara para aklama, vergi kaçırma, vergi kaybı, hasat fırsatları”ndan bahsettiler.

Vitalik’in teklifi garip bir şekilde Litecoin’in MWEB yükseltmesine benziyor

Başka bir kullanıcı, fikrin NFT alanı için sağlıksız olacağını belirterek, bunu Litecoin’in gizlilik yükseltmesi MimbleWimble’a benzetti. Litecoin‘in MWEB’i gibi, Buterin’in önerdiği yaklaşımın farklı ülkelerdeki borsalar için kabul edilemez olabileceğini belirttiler. Bunun nedeni, belirli ülkelerdeki bazı kolluk kuvvetlerinin işlemleri takip edebilmek istemesidir.

Litecoin’in MWEB yükseltmesi de benzer tepkilerle karşılaştı. 19 Mayıs’taki lansmanın ardından, beş büyük Kore Kripto borsası LTC‘yi listeden çıkardı. Anonim işlemlerle ilgili düzenlemelere uyumu önemli bir neden olarak gösterdiler.

13 Haziran’da Binance, Litecoin MWEB yükseltmesini desteklemeyeceğini açıkladı. Borsa, MWEB aracılığıyla gönderilen herhangi bir varlığın kaybolacağı konusunda uyardı. Ayrıca Gate.io, yükseltmeyi desteklemeyeceğini de belirterek, platformun isimsiz işlemleri kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Amazon'un NFT Pazarı Önümüzdeki Ay Piyasaya Sürülecek

Buterin’in önerisi, bazı savunucuların uyardığı gibi aynı muameleyi görebilir. Ancak, birkaç kullanıcı bu fikri memnuniyetle karşılıyor ve bunun NFT alanı için bir dönüm noktası olabileceğini savunuyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu