Ethereum Merge Yaklaştıkça Destekçiler ve Karşıtlar Belli Oluyor

Ethereum Merge, Ethereum’un fikir birliği mekanizmasının proof-of-work’den proof-of-stake’e geçişidir. Proof-of-work, enerji israfı nedeniyle eleştirilen enerji yoğun bir sistemdir. 

Geçişin Ethereum’un enerji tüketimini %99’dan fazla azaltması bekleniyor. Bununla birlikte, geçiş aynı zamanda mevcut PoW sistemini çalıştırmak için şu anda gerekli olan Ethereum madencilerinin yerini alacak. Madencilerin bir sonraki hamlesi, Ethereum topluluğunda hızla hararetli bir tartışma konusu haline geliyor. 

Ethereum madencilik endüstrisi için olası bir seçenek, Ethereum Classic’e geçmektir. ETC, Ethereum Vakfı’nın 2016 yılında Ethereum blok zincirini hard forklama kararının sonucuydu. ETC’nin fiyatı, bu hareket beklentisiyle %170’den fazla arttı. 

Diğer ve daha tartışmalı seçenek, Merge’den sonra Ethereum blok zincirinin hard forkudur. Proof-of-stake katmanı, ana Ethereum zinciri olacak. Bununla birlikte, hala PoW mekanizmasını çalıştıran başka bir blok zinciri oluşturulacaktır. Hard fork, büyük kafa karışıklığına ve potansiyel teknolojik sorunlara neden olabilir.

Ethereum Merge, 19 Eylül’de gerçekleşecek. Tarih hızla yaklaşırken, birçok etkili isim ve şirket, olası hard forkların lehine veya aleyhine açıklamalar yapıyor.

Ethereum Hard Fork’a Karşı Açıklamalar

 • Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, olası herhangi bir hard fork’a şiddetle karşı çıktı. EthCC’de Vitalik, PoW meraklılarından Ethereum Classic zincirini desteklemelerini istedi. Ayrıca hard fork destekçilerinin hızlı para kazanmak isteyen borsa sahipleri olduğunu belirtti.
 • Önde gelen akıllı sözleşme şirketi Chainlink, yalnızca Ethereum’un Proof of Stake katmanını destekleyeceğini açıkladı. Diğer hard fork’lar Chainlink tarafından desteklenmeyecektir.
 • İkinci en büyük madencilik havuzu olan f2pool , Ethereum’da PoW döneminin sona erdiğini belirtti. Hard fork kararını bireysel Ethereum madencilerine bıraktılar. Ancak, Proof of Stake’e geçmeyi umuyorlar.
 • Büyük bir kripto portföy şirketi olan DeBank DeFi, Ethereum hard forkunun bir felaket olacağını belirtiyor. Ürünlerinin hiçbirinin hard fork kaynaklı herhangi bir tokenı desteklemeyeceğini açıkladılar.
 • Digital Currency Group’un kurucusu Barry Silbert, yalnızca Ethereum ve Ethereum Classic için desteğini kamuoyuna açıkladı. Digital Currency Group, Grayscale, Genesis Trading ve CoinDesk’in ana şirketidir.
 • ETC Kooperatifi, Ethereum hard forkunun neden çalışmayacağını açıklayan bir açık mektup yazdı. Ethereum’un 2016’da hard forklandığı zamana kıyasla, bu sefer böyle bir çatalın önemli zorluğunu açıklıyorlar.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Scott Minerd, Yeni Bir Kripto'nun Bitcoin ve Ethereum'u Geçebileceğini İddia Etti

Ethereum Hard Fork’unu Destekleyen İfadeler

 • Tron blockchain ve Poloniex Exchange’in kurucusu Justin Sun, Ethereum hard forkunun en büyük destekçisi olduPoloniex borsası hem ETHw hem de ETH tokenlerini listeliyor. Ayrıca bu konuda Vitalik Buterin ile bir kelime savaşına girdi.
 • Kripto ticaret platformu BitMEX, geçtiğimiz günlerde beklenen hard fork için marj ticareti seçeneklerine izin vereceğini duyurdu.
 • Bir kripto borsası olan Huobi, güvenlik gereksinimlerini karşıladıkları sürece hard fork tokenlerini listeleyeceklerini açıkladı.
 • Etkili bir Çinli madenci olan Chandler Guo, Ethereum’u hard fork yapacağını açıkça belirtti.
 • OKX CEO’su Jay Hao, önemli bir talep olması durumunda herhangi bir hard fork tokenini listeleme olasılığını da ima etti.
 • Altana Digital Currency Fund’ın CIO’su Alistair Milne, bir Ethereum hard fork tokeninin Ethereum’un %9’u kadar büyük olabileceğine inanıyor. Bu, böyle bir tokenin piyasa değerini yaklaşık olarak Ripple XRP ile aynı boyutta yapar. Ancak, potansiyel bir hard fork’u açıkça desteklemiyor.
 • Galois Capital’in CEO’su Kevin Zhou, Merge’den sonra en fazla üç zincir görebileceğine inanıyor. Kevin Zhou ayrıca Terra LUNA’nın çöküşünü de tahmin etti. 

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu