Ethereum’un Şangay Testnet’i Yaklaşıyor, İşte Bilmeniz Gerekenler

2022’de Ethereum’un (ETH) The Merge yükseltmesi kripto para piyasasında en öne çıkan konulardan biriydi. Güncelleme, altcoinin fikir birliği modelini Proof of Work’den (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçirdi. Bu, %100 işlevsel bir ağın mutabakat modelini ilk kez değiştirdiği için blockchain endüstrisi tarihine geçen bir andı.

The Merge, Ethereum 2.0’a doğru büyük bir adımdı ve 2023’te daha fazla gelişme bekleniyor. Listede ilk sırada Şangay hard forku var.

Şangay, 2020’den beri kilitli olan Beacon Chain’de stake edilen ETH’yi geri çekmeyi hedefliyor. Geliştirme ekibi, bu güncellemenin Mart ayında gerçekleşmesi için bir son tarih belirledi. The Merge’de olduğu gibi, teslimat tarihine uyulmasını ve Şangay’ın sorunsuz gerçekleşmesini sağlamak için önce bir test ağının oluşturulması gerekiyor. Bu yılın ilk geliştirici çağrısında Şubat ayında bir test geleceğini duyurdular. Ayrıca, Şangay’dan gelen ek Ethereum İyileştirme Tekliflerini (EIP’ler) reddetmeye karar verdiler.

Geliştiriciler, hard fork ile ilgili gecikme endişelerini ortadan kaldırmak için EVM Nesne Formatını (EOF) dahil etmelidir. Bu teklif, Ethereum Virtual Machine (EVM) programlama ortamını iyileştirebilir ve 2023’ün 1. Çeyreği biten ayda her şeyin sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir. Ancak Şangay için hazırlıklar şu anda başlamadı.

Yayınlanacak olan, genel bir test ağıdır. Aralık ayında, geliştiricilerle kapalı bir ortamda testler başladı. 6 Ocak’ta avans 4.000 bloğa ulaştı. Şanghay’ın gelişiyle ilgili beklentiler neler? En çok beklenen faktör, Ethereum’un stake etmedeki ademi merkeziyetçiliğindeki düşüş. Bu, piyasanın önde gelen altcoin’indeki yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı çünkü Beacon Chain döneminden bu yana, az sayıda kripto şirketi staking’deki ETH miktarını kontrol ediyor. Bu platformlardan ayrılan altcoin ile daha az merkezileşme gerçekleşmelidir. Buna yardımcı olabilecek faktörlerden biri, 2023 yılının 2. çeyreğinden itibaren ETH staking’in likiditeye sahip olacağını gören daha fazla yatırımcıdır ve bu hareket, daha fazla insanı ağa yardım etmeye yatırım yapmaya ve bu hizmet için pasif gelir elde etmeye yönlendirebilir. Ek olarak, Ethereum için daha fazla paylaşımlı staking platformunun ortaya çıkması bekleniyor. Lido DAO çok başarılı oldu çünkü küçük yatırımcıların 32 ETH yatırmaya gerek kalmadan kriptoyu stake etmesine izin veriyor. Ancak bu tesis, onu kripto para stakinginin ana merkezi haline getirdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitwise, Ethereum ETF Başvurusunda Bulundu

Elbette bu Lido’nun suçu olmayacaktı. Sonuçta amacına ulaşıyor. Bununla birlikte, blockchain piyasası, kripto para birimlerini yalnızca bir oyuncuya emanet etmenin ne kadar sorunlu olduğunu zaten biliyor. Başka bir deyişle, daha fazla platformun stakinge gelmesi, bu Ethereum sürecinin daha dağıtılmış hale gelmesi ve bir şirkette veya tek bir kripto para borsasında yoğunlaşmaması için çok önemlidir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu