Fed Başkanı Powell’ın Konuşması Bitcoin’i Vurdu

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşması, süregelen enflasyonist baskılar ve güçlü işgücü piyasası ortamında kısıtlayıcı para politikası ve faiz indirimlerine ilişkin hafif şahin yorumları yansıtıyordu.

Enflasyonun bu yıl %2 hedefine geri getirilmesine yönelik ilerleme, bazı stagflasyon endişelerinin artması nedeniyle durdu ancak Powell tarafından bir kez daha reddedildi.

Powell, ABD ekonomisinin güçlü işgücü piyasasına rağmen dirençli kaldığını belirtti. Enflasyon hakkında konuşurken, son aylarda artan enflasyonun Fed’in bu yılki daha önceki faiz indirimlerine olan güvenini kaybetmesine yol açacağı yönündeki endişeleri ima etti.

ÜFE Enflasyon Verileri Sıcak Geldi

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, bugün Nisan ayına ait ÜFE enflasyon verilerini açıkladı. Aylık ÜFE, beklenen %0,3’e karşı %0,5 arttı. Aylık çekirdek ÜFE %0,5 artışla %0,2’lik tahminlerin çok üzerinde gerçekleşti. Yıllık ÜFE %2,2 seviyesinde sabit kaldı ve yıllık çekirdek ÜFE oranı %2,1’den %2,4’e yükseldi.

Powell, Fed’in daha sonraki çeyreklerde ekonomik verileri analiz etmeye ve %2 hedefine ulaşmak için enflasyonla mücadele etmeye devam edeceğini söyleyerek herhangi bir faiz artırımını reddetti. Diğer Fed yetkilileri, faiz indirimleri konusunda şahin bir tutum sergilediler ve bu yıl daha az faiz indirimi yapılacağı yönünde yorum yaptılar.

Hisse Senedi Piyasası Tepkileri

Yatırımcılar yayınlanacak temel TÜFE enflasyon verilerini beklerken, kripto para ve hisse senedi piyasaları baskı altında kalmayı sürdürüyor. Piyasa, yıllık TÜFE enflasyonunun %3,5’ten %3,4’e düşmesini bekliyor. Yatırımcıların taze ÜFE verilerini sindirmesi ve piyasa eğilimlerine ilişkin daha fazla rehberlik için TÜFE rakamlarını beklemesiyle ABD borsası yatay açıldı. CME FedWatch Tool, Eylül ayından itibaren 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığının %49 olduğunu ve Kasım ve Aralık aylarında daha fazla faiz indirimi beklendiğini gösteriyor.

Yeni enflasyon verisi, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) 105’e gerilemesine neden olurken, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirisi de %4,471 oranında düştü. Bitcoin, DXY ve Hazine getirilerinin tersine hareket ederken, her ikisindeki artış Bitcoin fiyatının 60.000 dolara düşmesine neden oldu ve kripto pazarında satışları tetikledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Grayscale Bir Günde 16.244 Bitcoin Satın Aldı

Bitcoin Fiyatı Baskı Altında Kalmaya Devam Ediyor

BTC fiyatı bugün yaklaşık %2 düştü ve şu anda yeniden 61.300 dolar civarında işlem görüyor. 24 saatlik en düşük ve en yüksek seviyeler sırasıyla 61.109 dolar ve 63.146 dolardır. Ancak son 24 saatte işlem hacminin %11 oranında artması, yatırımcılar arasında ilginin arttığına işaret ediyor.

Ethereum, BNB, Solana ve Toncoin’in de aralarında bulunduğu altcoinler, ÜFE enflasyonu ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının etkisiyle son 24 saatte %2-8 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu