ABD Üretici Fiyat Endeksi Verileri Sonrası Bitcoin Fiyatı Düştü; Şimdi Sıra TÜFE Verilerinde

Bitcoin, ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin açıklanmasının ardından 61.000 doların üzerinde işlem gördü. Kripto piyasası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizi planlarına ilişkin artan endişeler nedeniyle önemli enflasyon verilerini sabırsızlıkla bekliyordu. Son veriler, ABD’de Nisan ayı ÜFE’sinin piyasa beklentisinin üzerinde %0,5 oranında arttığını gösterdi.

ABD ÜFE %2,2 Yükseldi

Kripto piyasası, mevcut ekonomik sağlık ve enflasyon seviyesine ilişkin ipuçları için enflasyonun önemli bir göstergesi olan ÜFE verilerini heyecanla bekliyordu. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan elde edilen güncel verilere göre, ABD ÜFE enflasyonu Nisan ayında %0,5 arttı. Bu oran, bir önceki ayda kaydedilen %0,2’lik artıştan daha fazla. Yıllık bazda ise ABD ÜFE, Mart ayındaki %2,1’lik artışın ardından geçen ay %2,2 arttı ve bu, Nisan 2023’ten bu yana en büyük artışı işaret ediyor.

Aynı zamanda, gıda ve enerji fiyatları hariç ABD Çekirdek ÜFE, önceki aya göre %0,2 artış ve piyasa beklentisine kıyasla %0,4 arttı. Yıllık bazda çekirdek ÜFE, önceki aydaki %2,8 artışın ardından Nisan ayında %3,1 arttı.

Beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verileri, Fed’in %2 hedef aralığının üzerinde kalması nedeniyle piyasada endişeleri artırdı. Ayrıca Fed’in daha şahin bir duruş sergileyeceği yönündeki tartışmalar da alevlendi. Şimdi gözler, yayınlanacak ABD Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verilerine çevrildi.

Bitcoin Fiyatı 61 Bin Doların Üzerinde

Bitcoin fiyatı, makroekonomik ve piyasa kaygılarının yarattığı telaşın ortasında son birkaç gün içinde oldukça değişken bir senaryoya tanık oldu. ÜFE verilerinin açıklanmasının ardından Bitcoin düşüş ivmesini sürdürdü ancak kısa bir süre 61.000 dolar seviyesinin üzerinde kaldı.

ABD’deki enflasyonist baskılar, yatırımcıların güveni üzerinde baskı yaratırken, Fed’in politika faizi planlarındaki olası bir gecikmeye ilişkin endişeleri artırdı. Bazı veriler, Fed’in faiz planlarına ilişkin şahin tavrını sürdürebileceğinin sinyallerini vererek yatırımcıların güvenini zayıflattı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   PayPal'dan Kripto Yorumu: Büyümek İçin Kitlesini Dinlemeli

Mevcut enflasyon verilerinin ardından ABD 10 yıllık Tahvil Getirisi %0,29 artışla 4,494 dolara yükseldi. Öte yandan ABD Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri %0,07 düşüşle 105.040 dolara geriledi. CME FedWatch Tool’a göre, merkez bankasının 12 Haziran 2024’teki toplantısında faiz oranını değiştirmeme ihtimali %91,1.

Bitcoin fiyatı %2,3 düşüşle 61.262 dolardan işlem görürken, işlem hacmi %8,44 artışla 25,67 milyar dolara yükseldi. BTC fiyatı son yedi günde %3,2’lik bir düşüş kaydederken, son 30 günde yaklaşık %4’lük bir düşüşe tanık oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu