Kripto Para 

Bir kripto para birimi, sahipliğini garanti altına almak ve işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için kriptografik şifreleme kullanan ve ek birimlerin oluşturulmasını kontrol eden, yani, örneğin bir fotoğrafla yaptığımız gibi birinin kopyalamasını engelleyen dijital bir varlıktır. Bu paralar fiziksel biçimde mevcut değildir: dijital bir cüzdanda saklanırlar.

Kripto para birimleri nasıl çalışır?

Kripto para birimlerinin geleneksel sistemlere göre çeşitli ayırt edici özellikleri vardır: herhangi bir kurum tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmezler ve işlemlerde aracı gerektirmezler. Bu işlemleri kontrol etmek için merkezi olmayan bir veritabanı, blok zinciri veya paylaşılan muhasebe kaydı kullanılır.

Yönetmelik gereği kripto paralar bir ödeme aracı olarak değerlendirilmemektedir. Bir merkez bankası ya da diğer kamu kurumlarının desteğine sahip değildir ve Mevduat Garanti Fonu veya Fon Yatırımcı Garantisi gibi müşteri koruma mekanizmaları kapsamında değildir.

Bu dijital para birimlerinin işleyişi ile ilgili olarak, kripto para birimleri ile işlem bir kez gerçekleştirildiğinde, yani dijital varlık alındığında veya satıldığında, blok zincirinde işlemin iptal edilmesinin mümkün olmadığını unutmamak çok önemlidir. Verileri silmenize izin vermez. 

Bu paralar fiziksel olarak mevcut olmadığından, onları depolamak için düzenlenmemiş bir dijital kripto para birimi cüzdan hizmetine başvurmanız gerekir. 

Kripto para sahipleri tarafından tutulan ve güncellenen tüm işlemlerin kaydından başka bir şey olmayan blockchain adı verilen büyük bir defter üzerinde çalışırlar. Bu sistem, tüm blokların bir araya toplandığı bir veritabanıdır. Bununla birlikte, mülk, dahil olan herkesin güvenliği için korunur, bu da hacklemeyi çok zorlaştırır ancak imkansız değildir.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, gerçek kimliği bugüne kadar bilinmeyen ancak serveti onu dünyanın en zenginlerinden biri yapan bir kişinin takma adı olan Satoshi Nakamoto tarafından 2009 senesinde yaratıldı. Bu para en ciddi olanlardan biri olarak kabul edilir. Bitcoin ve Ethereum en iyi bilinenler arasında, ikisi de nispeten güvenlidir. Ancak karlılıklarına ilişkin olarak her ikisinin de bu yıl düştüğünü görebiliyoruz.

Kaç çeşit dijital cüzdan vardır?

Kaç çeşit dijital cüzdan var? Dijital cüzdan veya cüzdan aslında kripto para birimlerini saklamanın, göndermenin ve almanın mümkün olduğu bir yazılım ya da uygulamadır. Gerçek şu ki, fiziksel bir para cüzdanından farklı olarak, aslında dijital cüzdanlarda saklanan şey, bize kripto para birimleri üzerinde sahiplik ve haklar veren ve onlarla çalışmamıza izin veren anahtarlardır. Diğer bir deyişle kripto paraları transfer edebilmek için anahtarları bilmek yeterlidir ve anahtarların kaybolması veya çalınması kripto paraların geri kazanılma ihtimali olmadan kaybolması anlamına gelebilir.

İki tür cüzdan vardır: online olanlar ve çevrimdışı çalışanlar. İkisi arasındaki fark, ilkinin internete bağlı olması ve ikincisinin olmamasıdır. Böylece, online cüzdanlar içinde web cüzdanlarını, mobil cüzdanları ve masaüstü cüzdanlarını buluyoruz. İkincisi, yalnızca bilgisayarın internete bağlı olması durumunda kullanılmaktadır. 

Bir kripto para biriminin değeri nasıl belirlenir? 

Kripto para birimlerinin değeri, kullanıcıların arz, talep ve taahhütlerine bağlı olarak değişir. Bu değer, düzenlenmiş menkul kıymetler piyasalarında olduğu gibi, manipülasyonunu önleyen etkili mekanizmaların yokluğunda oluşur. Çoğu durumda, fiyatlar, onları destekleyecek kamu bilgisi olmadan da oluşturulur.

Kripto para birimleri blok zinciri kullanır

Kripto para birimleri, paylaşılan defter veya blok zinciri aracılığıyla çalışır. Bu teknoloji onlara, örneğin aynı dijital varlığın iki kez aktarılmasını veya taklit edilmesini önleme kapasitesine sahip yüksek bir güvenlik sistemi sağlar. Blockchain teknolojisi, büyük miktarda bilginin kaydedilip saklanabileceği büyük bir defter gibi çalışır. Hepsi ağ üzerinde paylaşılır ve barındırdığı tüm veriler değiştirilemeyecek veya silinemeyecek şekilde korunmaktadır.  

Kripto para madenciliği yapmak ne anlama geliyor?

Kripto para madenciliği nedir? Bu kavram, bu tür dijital varlıklar aracılığıyla gerçekleştirilen işlemleri doğrulamak için gerekli süreci ifade eder. Örneğin, bir bitcoin para biriminin örnek olayını ele alırsak: madenciliği, blok zinciri kayıt defterindeki işlemlerin doğrulanmasına ve kaydedilmesine dayanacaktır. Kısacası kripto para madenciliği, ortaya çıkan matematiksel problemleri başarıyla çözmek anlamına gelir. Bunu gerçekleştiren madenciler karşılığında kripto para alıyorlar.

Kaç çeşit kripto para vardır?

Kaç çeşit kripto para var? Kripto para birimleri oluşturmak için, kriptografi bilgisine sahip olmak veya en azından nasıl programlanacağını bilmek, bu durumda başka bir kripto para biriminin kodunu klonlayabilmek ve böylece onu oluşturabilmek çok önemlidir. Şu anda, örneğin bitcoin veya eter bulduğumuz binlerce kripto para birimi var.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, ilk kripto para birimine verilen isimdir. 2009 yılına dayanıyor ve kendilerini Satoshi Nakamoto olarak adlandıran, kendilerinin icat ettiği blok zinciri teknolojisi altında bitcoin yaratmayı başaran bir kişi veya grubun elinden doğdu. Diğer kripto para birimleri gibi, bunun için de herhangi bir düzenleme yoktur. 

Bitcoinler nasıl edinilebilir? 

Bitcoin nasıl alınır? Özel portallarda para biriminin kendisini satın alarak veya değiştirerek bitcoin alabiliriz. Bitcoinlerin veya diğer herhangi bir kripto para biriminin karmaşık araçlar olduğunu, yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler için uygun olmayabileceğini ve fiyatının yüksek spekülatif bileşen içerdiğini ve hatta ödenen paranın toplam kaybına yol açabileceğini akılda tutmak önemlidir. 

Bitcoin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin özellikleri nelerdir? Biraz daha ayrıntıya girersek, Bitcoin’in çalışmasına izin veren ve onu olağanüstü bir teknoloji yapan üç temel özellik vardır:

 • Defter veya blok zinciri: Yukarıda tartıştığımız gibi, blok zinciri, tüm Bitcoin ağının dayandığı ortak bir kamu kaydıdır. Onaylanan tüm işlemler blok zincirinde saklanır. Örneğin, Ayşe 10 Bitcoin’i Fatma’ya geçirirse ve Ayşe’nin bakiyesinde gerçekten yeterli Bitcoin olduğu onaylandıktan sonra, işlem blok zincirinde geçerli olarak kaydedilir. Blok zincirinin bütünlüğü ve kronolojik sırası kriptografi kullanılarak gerçekleştirilir.
 • İşlemler ve Özel Anahtarlar: İşlem, blok zincirine dahil olan iki eş arasında bir değer aktarımıdır. Çiftlerin her biri, işlemi imzalamak, mühürlemek için kullanılan gizli bir anahtar tutar. Böylece her işlem benzersiz olur ve bize bu işlemin Bitcoin’in sahibinden geldiğinin matematiksel kanıtını verir. Bu imza, işlemin gerçekleştirildikten sonra üçüncü şahıslar tarafından değiştirilmesine karşı da korur. İşlemler, aşağıda anlatacağımız madencilik adı verilen bir işlemle blok zincirinde yaklaşık 20 dakika içinde onaylanır.
 • Madencilik: Belirli bir doğrulama yoluyla blok zincirine dahil edilmelerini sağlayan temel işlem onay mekanizmasıdır. Madenciler, karmaşık matematiksel problemlerin çözümü yoluyla, Bitcoin işlemini, diğer işlemlerle birlikte bir dizi katı kriptografik kuralı izleyen belirli bir blokta onaylayan ve paketleyen makinelerdir. Belirli bir blokta yer alan işlemler diğer madenciler ile anlaşılacaktır. Bu katı şifreleme kuralları, önceki blokların değiştirilmesini önleyecektir.

Kripto Para Avantajları Nelerdir? 

Kripto para avantajları oldukça fazladır. Kripto para biriminin en önemli avantajının, küresel ekonomik genişlemenin anahtarı olacağını söyleyebiliriz. Kripto paralar genel olarak şu avantajları sağlar:

 • Ürün ve hizmet satın almak için finansal aracıları ortadan kaldırır.
 • Regülasyon miktarını garanti eden, onu taklit edilemez ve kopyalanamaz bir varlık haline getiren özelliklere sahiptir. Varlığın kendi içinde değere sahip olmasını sağlayan şey budur. 
 • Bir dünya para birimi yaratacaktır. Bunu oluşturarak, kolay ve esnek bir ticaret durumu söz konusu olabilir. Kripto para birimleri ile gezegenin her yerinden mal ve hizmet satın almak mümkündür.
 • Bir hükümet düzenlemesinin parçası olmayan ülkeler, varlıklarına, yani paraya daha fazla değer vermek için yeni bir gözden geçirme planı yapmak zorunda kalacaklar. Teknik olarak merkez bankalarına daha dikkatli olmaları için bir tür rekabet gereklidir.
 • İnsanların paralarının çalınacağı korkusuyla yürümek zorunda kalmamasını sağlamaktadır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kazakistan Kripto Madenciliğine 700 Milyon Dolar Yatıracak

Tabii ki, kripto para dezavantajları da var. Ve muhtemelen hükümetleri, düzenleyicileri ve finans kurumlarını en çok endişelendiren şey kontrol ve düzenleme eksikliği. 

Kripto Para Yatırımı İçin İpuçları

Kripto para yatırımı konusunda bilgili olmak önemlidir. Bundan dolayı kripto para araştırmaları yapmalı ve kripto para haberleri konusunda doğru bilgiler paylaşan siteleri düzenli olarak takip etmelisiniz. Kripto para birimleri evrenine başlamak için 5 ipucu olarak şunları sıralayabiliriz:

 • Varlıkları nasıl işgal ettiğimizi anlayın ve kendinizi bu konuda eğitin, çünkü bu, toplumun gelişiminin anahtarıdır. Blockchain’in ne olduğunu, kripto para biriminin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve insanların hayatlarını nasıl daha iyiye doğru değiştirdiğini anlayamazsak, karmaşık bir durumdayız demektir. Tüm işletmelerin özünde birinin hayatını iyileştirmek olduğunu anlamalısınız. İşin insanların hayatlarını nasıl iyileştirdiğini anlarsak, nasıl kazanacağımızı ve değer katacağımızı da anlarız. Bu nedenle en iyi öneri her zaman kendinizi yetiştirmek, öğrenmek ve okumaktır.
 • Risksiz tek yatırım, yatırım yapmamaktır. Her kişinin risk profilini görmek çok önemlidir. Risk ve fayda arasındaki her bir kişinin artısını ve eksisini analiz etmesi gerekir. Ne kadar yatırım yapabilirim? Diye kendinize sormalısınız. 
 • Kabaca konuşursak, yatırımlar iki kategoriye ayrılır: spekülasyon yaptığınızda ve gerçekten değere inandığınızda. Her zaman gerçekten inandığınız ve topluma değer veren şeylere yatırım yapmalısınız. Sadece spekülasyon değil, çünkü kayıplar son derece güçlü olabilir.
 • Kalıpların olduğu yatırım modelleri vardır; örneğin, yüksek risk, düşük risk, orta veya minimum risk. Tavsiye, yüksek riskli yatırımlarda asla varlıkların %5’inden fazlasını kullanmamak.
 • Yatırım yaparken kısa, orta ve uzun vadeli zamanlar vardır ve risk bu sıraya ve yaşam planına göre çeşitlendirilmelidir. Tavsiye vermek gerekirse %95 düşük risk ve %5 yüksek risk olmalıdır. 

Kripto Paranın Faydaları

Kripto para faydaları insanlar için önemlidir. Kripto paranın faydaları arasında şunları saymak mümkün olmaktadır. 

Büyük kazançlar elde etme şansı

Piyasada her biri kendine has özellikleri ve nitelikleri olan binlerce kripto para birimi bulunmaktadır. Bununla birlikte, tüm dijital para birimlerinin ortak bir yönü vardır: ani artışlar ve ani değer düşüşleri yaşama eğilimleri bulunmaktadır. Bunun nedeni, fiyatların blok zincirindeki madeni para arzına ve alıcılardan gelen talebe bağlı olmasıdır. Bu arz ve talep dinamiği önemli faydalar sağlayabilir. Örneğin, Ethereum’un fiyatı, doğru zamanda yatırım yapanlar için şanslı bir tarih olan Temmuz’dan Aralık 2021’e kadar neredeyse iki katına çıktı.

Blockchain, çok güvenli bir teknoloji

Kripto para birimlerinin dayandığı dijital altyapı, üzerinde gerçekleşen tüm işlemleri izleyen merkezi olmayan bir veri depolama kaydı olan blockchain’dir. Blok sistemi farklı bilgisayarlarda merkezi olmayan bir şekilde depolandığından, bilgisayar korsanlarının tüm zincire aynı anda erişme imkanı yoktur, bu nedenle kayıtlı bilgiler güvenlidir.

2022’nin En İyi Kripto Paraları

En iyi kripto para birimleri söz konusu olduğunda şunları sıralayabiliriz:

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, tüm kripto para birimlerinin kraliçesidir. İlk kripto para birimidir ve blok zinciri pazarında en iyi bilinenidir. Fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerinin altında kalsa da, en büyük piyasa değerinden yararlanıyor ve bu tür bir piyasada daha yüksek getiri sağlayarak yatırımcılara likidite sunan en çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alıyor. Ayrıca, perakende ve kurumsal kullanım söz konusu olduğunda iyi bir seçimdir. Daha riskli yatırımlar olan altcoin’lerin çoğu, Bitcoin’in fiyat trendini takip edecektir. Başka bir deyişle, Bitcoin başarısız olursa, kripto para birimlerinin geri kalanının da zarar görmesi muhtemeldir.

Ethereum (ETH)

Ethereum, blok zincirindeki 2015 tanıtımından bu yana büyük kazanımlar elde etti. Kripto para piyasasında akıllı sözleşmeleri popülerleştiren para birimidir. Bu tür sözleşmeler, geleneksel sözleşme hukukundan daha fazla güvenlik sağlamayı ve sözleşmeyle ilişkili işlem maliyetlerini azaltmayı amaçlar.

Şu anda, Ethereum’un para birimi olan Ether, piyasa değeri söz konusu olduğunda Bitcoin’in gerisinde kalıyor, ancak aynı zamanda dünyanın en çok tartışılan kripto para projelerinden biri haline geldi. Microsoft, Intel, Chase ve JP Morgan dahil olmak üzere sektördeki en büyük isimlerden oluşan bir konsorsiyum, Ethereum yazılımının piyasaya hazır sürümlerini oluşturuyor. Ethereum projesinin arkasındaki momentum ve piyasa heyecanı ile yatırımcılar bunu bir kripto para birimi portföyünün parçası olarak düşünmelidir.

Solana

Solana, Ethereum’un en büyük rakiplerinden biri ve 2021’de katlanarak artan kazançlar gördü. Birçok yatırımcı Solana blok sistemini hem NFT’ler hem de merkezi olmayan finans için kullanıyor çünkü blok zincirinde kilitli milyarlarca dolarlık kripto para birimi var. Bu, en büyük kripto para birimlerinden biridir. Solana’nın diğer akıllı sözleşme blok zincirlerine göre ana avantajı, ölçeklenebilirliğe odaklanmasıdır. Solana, saniyede binlerce işlemi işlemek için geçmiş kanıtıyla birlikte bir hisse kanıtı fikir birliği modeli kullanır. Ek olarak, Solana’daki işlem ücretleri Ethereum’dan yaklaşık %99 daha ucuzdur ve bu da onu yatırım yapacak çok fazla sermayesi olmayan perakende tüccarlar için harika bir seçenek haline getirir.

Cardano

Cardano, akıllı sözleşmeler sunmaya yeni başlayan halka açık bir blok zinciri ekosistemidir ancak belirli bir amacı vardır: gelişmekte olan ülkelerin özel ihtiyaçlarına odaklanan bir kripto para birimidir.

Cardano ekosistemini yöneten İsviçre kuruluşu olan Cardano Vakfı’nın CEO’su Frederik Gregaard, bu ülkelerdeki insanlara ulaşmak için maksimum benimseme ve fayda sağlamaya odaklandıklarını söyledi. Ek olarak, hisse kanıtı blok zincirini kullanır ve iş kanıtı algoritması protokollerine daha yeşil bir alternatif olarak kabul edilir.

Polkadot  

Polkadot, dağıtılmış bilgi işlem sağlayan bir kripto para birimi ağıdır. Bu mümkündür çünkü Polkadot, geliştiricilerin sosyal medya, fintech ve diğer görevler gibi özel amaçlar için zincirler oluşturmasına olanak tanıyan parachainleri koordine eden merkezi bir röle zincirinden oluşur. Bu parachainler daha sonra merkezi röle zincirine bağlanır ve birbirleriyle etkileşime girebilir. Bu sanal para birimi ağı, kullanıcıların ağın gelecekteki gelişiminde daha fazla söz sahibi olmalarını sağlayan zincir içi yönetişim de içerir. 

Chainlink

Chainlink, Cardano gibi akıllı sözleşmeleri optimize etmeyi amaçlayan Chainlink ağı tarafından kullanılan kripto para birimidir. Spesifik olarak, şirketlere bu bilgileri milyon dolarlık sözleşmelere dayandırmak için kullanabilmeleri için güvenilir ve yüksek kaliteli veri kaynakları sunar. Bu bilgi alışverişi, finansal piyasalardaki bilgilerden hava durumuna ve hatta spor sonuçlarına kadar her şey olabilir. Blockchain dünyasındaki akıllı sözleşme uygulamaları, gerçek dünya verilerinin doğrulanması için genellikle farklı veri kümelerine dayanır ve bu amaç için genellikle Oracle ağlarını kullanır.

Uniswap 

Uniswap, kullanıcıların likidite havuzları aracılığıyla Ethereum jetonları arasında otomatik olarak ticaret yapmalarını sağlayan Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir uygulamadır. Aslında iki ana hizmeti vardır: likiditenin sağlanması ve kullanılması. Uniswap, merkezi olmayan finans çerçevesinde başlatıldı ve 2020’de UNI madeni parasını yarattı. Yakın zamanda marj ve kaldıraç ticaretine izin veren ilk merkezi olmayan borsa olarak konumlandırıldığından, piyasa analistleri bu fiyatın beklenen büyüme potansiyelinin altında olduğuna inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu