Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri

Kripto paralara yatırım yapmanın ve gelir kazanmanın birçok yöntemi vardır. Orta – uzun vadeli yatırım ve kripto para ticareti, aktif olarak kripto para kazanmanın en bilindik iki yöntemidir. Peki kripto paralarla pasif gelir kazanabileceğinizi söylesek tepkiniz ne olurdu? İnsanlar özellikle ayı piyasasında kripto para ticareti yapmaktan kaçınırlar ve belirli noktalarda yatırım yaparak yine uzun vade beklemeye devam ederler.

Bu içerikte kripto paralarla pasif gelir elde etme yöntemleri listesi yaparak birkaç yöntemin nasıl çalıştığından bahsedeceğiz. Unutmayın, ayı piyasasında elde edilen düşük kazançlar, boğa piyasası geldiğinde çok mutlu edecek değerlere ulaşabilir.

Pasif Şekilde Ücretsiz Kripto Kazanma Stratejileri

  • Hardfork & Airdrop
  • Staking
  • Affiliate marketing
  • Lending
  • Madencilik
  • Verim çiftçiliği (likidite havuzları)

Hardforklar & Airdroplar

Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri 2
Hardforklar & Airdroplar

Airdroplar, açık piyasada işlem gören veya görmeye başlayacak kripto projelerinin pazarlama amaçlı olarak çeşitli kullanıcılara dağıttıkları ücretsiz tokenlardır. Çoğu projenin tokenomisinde airdrop yapılmak üzere ayrılan belirli yüzdeler vardır. Genellikle sosyal medyada takip etmeye ve paylaşmaya, cüzdan adresi vermeye ve e-mail listelerine kaydolmaya dayalı basit adımları gerçekleştirenler, airdrop kazanmak için aday olurlar.

Hardforklar ise bir ağın sert çatallanmasıdır. Bitcoin’in hard forkundan Bitcoin Cash, Ethereum’un 2016 hard forkundan ise Ethereum Classic tokenları ortaya çıkmıştır. Bunun daha onlarca örneği vardır. Her sert çatallanma yeni bir kripto para doğurmasa da yükseltmeden önce yeni kripto para çıkıp çıkmayacağı açıklanır. Ethereum’un Eylül 2022’de PoS’a geçişinde de ortaya ETHPoW isminde bir token çıkmış ve ETH tutanlar bu tokenla düşük tutarda ödüllendirilmiştir.

Staking

Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri 3
Staking

Staking, hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına dayalı kripto para blok zincirlerinde kullanılan madencilik türüdür. Bir blok zincirinin yerel coin’ini ağa stake ederseniz hem belirli yüzdeyle kripto geliri kazanır hem de ağdaki gelişme ve yükseltmeler için oy verme hatta teklif verme yetkisine sahip olursunuz. Sermaye yoğun bir mekanizma olan staking’de çoğu zaman kriptolarınız önceden belirlenmiş bir süre boyunca kilitlenir. Ethereum 2.0 ağının staking getirisi şu anda yıllık yaklaşık %4,1’dir.

Affiliate Marketing

Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri 4
Affiliate Marketing

Türkçe’ye bağlı kuruluş pazarlaması olarak çevrilen affiliate marketing, dünyadaki neredeyse bütün sektörlerde olduğu gibi kripto para sektöründe de popülerdir. İnternette bir etkisi olan, yani sosyal medya, web sitesi, Discord & Telegram kanalı, e-posta listesi gibi şeylere sahip olanlar, yönlendirme bağlantılarını takipçi kitleleriyle paylaşarak pasif gelir elde edebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Altcoin Nedir ? Altcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Genellikle yönlendirmelerin kripto para borsalarına kayıt olup ticaret gerçekleştirmesine dayalı olan bu sistemde borsalar işlem ücretlerini sizinle paylaşmaktadır.

Lending

Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri 5
Lending

Kripto ödünç verme manasına gelen lending, borç almak isteyenlerle borç vermek isteyenleri birleştiren platformlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Eğer kripto para ödünç vererek faiz getirisi kazanmak isterseniz merkezi veya merkeziyetsiz lending platformlarını deneyebilirsiniz. Merkeziyetsiz platformlar, akıllı sözleşmelerle çalışır. Merkezi platformlar ise bankalara benzer şekilde çalışmaktadır.

Lending, %25’e kadar yükselebilen yıllık faiz oranlarına sahiptir. Eğer bir borç alan olmak istiyorsanız önce başka kripto ile borç alacağınız tutar kadar teminat yatırmanız gerekebilir. Bu, borç vereni koruyan bir sistemdir.

Madencilik

Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri 6
Madencilik

Ethereum’un PoW madenciliği sona erse de iş kanıtı konsensüsünü kullanan hala birçok kripto para var. Bitcoin, Dogecoin, Monero, Ravencoin, Ethereum Classic ve daha birçok protokol, GPU ile madencilik yapmaya olanak tanıyor. Bir madencilik havuzuna katılıp bilgi işlem gücünüzü kullanarak kripto para madenciliği yapmayı deneyebilirsiniz. Piyasada madencilik getiri hesaplama yazılımları vardır ve güncel istatistikleri verirler.

Verim Çiftçiliği (Yield Farming)

Kripto Paralarla Pasif Gelir Kazanma Yöntemleri 7
Verim Çiftçiliği (Yield Farming)

Verim çiftçiliği, DeFi endüstrisinin gelişmesiyle birlikte özellikle küçük kripto yatırımcıları için en popüler pasif gelir yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Kullanıcılar DeFi platformlarının likidite havuzlarına bir çift kripto ile likidite sağlayarak platformun merkeziyetsiz bir şekilde işlemesine yardımcı olur. O işlem çiftinde işlem gerçekleştirildikçe havuzun büyüklüğüne ve havuzdaki payınıza göre gelir kazanırsınız. Verim çiftçiliğinde faiz oranları iki kriptonun popülaritesine göre %3 ila %200 arasında değişebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu