Cardano Vasil Hard Fork Nedir?

Cardano’nun geliştirici şirketi IOHK, 2 Eylül’de attığı tweette Cardano Vasil Hard Fork’u için 22 Eylül 2022’yi işaret etti. Cardano ağına büyük bir yükseltme getirecek olan Vasil hard fork nedir, ağ protokolünde nasıl bir değişiklik yapılacak, Cardano fiyatı yükselecek mi, bunları bu içerikte tartışacağız.

Vasil Hard Fork Nedir?

Cardano’nun Vasil Hard Forku, blok zincirinin ölçeklenebilirliğini ve hızını iyileştirme planındaki bir sonraki adımdır. Ethereum katili blok zincirleri arasında yer alan Cardano, son yükseltme ile Cardano’yu daha ucuz ve daha hızlı kullanmak için akıllı sözleşme verimliliğini artırmayı umuyor. Cardano ve diğer herhangi bir blok zinciri ne kadar popülerleşirse işlem ücretleri ve ağ tıkanıklığı problemlerini o kadar çok yaşar. Cardano, erken hareket edip bu problemleri daha çok fazla yaşamadan çözmeye çalışıyor.

Cardano blok zinciri üzerinde DeFi protokolleri oluşturmak isteyen çok sayıda geliştirici zincire yoğun bir trafik getirdi. Blok zinciri daha yoğun oldukça ücretler tipik olarak artar ve hız azalır. Bu, bir caddede otomobil trafiği olması ve cadde üzerindeki dükkanların kiralarının artmasına benzer bir durumdur. Bu iki uçlu sorun, Vasil hard forkun hayata geçmesi ile çözülmüş hale gelecek.

3 Temmuz 2022 tarihinde IOHK, Cardano Testnet’in başarılı bir şekilde sert çatallandığını duyurmuştu.

Cardano Fiyatı Yükselir Mi?

Cardano, yükseltmeyle alakalı her güncelleme yayınladığında güzel bir ralli başlattı. İyi haberlerin etkisi, ADA’nın piyasa değerine birkaç milyar dollar ekledi. Ethereum, The Merge yaklaştıkça fiyatını BTC’ye göre ivmeli şekilde artırmayı sürdürüyor. Yani piyasa koşullarından daha iyi bir fiyat ortalamasına sahip. Aynı gelişmeleri Cardano’da da görüyoruz, dolayısıyla Vasil hard fork gerçekleşene kadar bir veya iki kez ralli gözlemleyebiliriz. Bu aynı zamanda hard forkun gerçekleştiği gün sağlam bir dump’ın, yani düşüşün de gerçekleşebileceği anlamına geliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Civic (CVC) Nedir? Civic (CVC) Geleceği ve Yorum 2022

ADA coin fiyat tahmini, kısa vadede $0,52 ile $0,55 arasında bir fiyat görebileceğimizi, o fiyatı daha sonra Ekim ayının başına doğru $0,36 gibi bir fiyatın takip edebileceğini gösteriyor. Ayı sezonunun dibine henüz ulaşmadığımızı söyleyebiliriz, bu yüzden Bitcoin’in düşmesini beklemeli ve onu takip eden altcoinlerden daha da kötü bir performans görmeliyiz. Bir kısım altcoin, değerinin %30’u ila %50’sini kaybedebilir.

Özet

Cardano Vasil Hard Fork, Cardano yol haritasının Basho aşamasının en önemli parçasıdır. Ağ defter optimizasyonu, ölçeklendirme ve hız gibi sorunlara odaklanan sert çatallanma, blok zincirine çok sayıda iyileştirme getirecek. Cardano‘nun attığı bu adım ona rakiplerine karşı başarı elde etme şansı tanıyabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu