Kriptonun Yükselişi: BAKKT ve ETF

Bitcoin ETF ‘si ve BAKKT platformunun açılışı ABD hükümetinin açılmasını mı beklemek zorunda ?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırındaki duvar için bütçeden onay alamaması yüzünden hükümet işlemez hale gelerek kapatıldı. Bu durum 21 Aralık’tan bu yana kapalı olan ABD hükümeti bir çok resmi işlerinin yapılmasını engellemektedir.

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar için Kongre’den 5 milyar dolarlık ek ödenek istemektedir. Kongre’deki demokratlar ise 1,3 milyar dolar seviyesinde bulunan ödeneğin artırılmasına karşı çıkmaktadır. Buradaki asıl problemin kaynağı para mı, yoksa Trump’ın inadı mı?

Kripto piyasasına bakarsak Bitcoin’in 2017 yılındaki en yüksek seviyesine bakarsak 800 milyar dolara kadar çıkan kripto para piyasası için 5 milyar dolar çok ufak bir rakam olarak kalmakta. Kripto para sektöründeki 800 milyar dolar ile ABD ile Meksika arasına tam 160 kez duvar inşa edilebilir. Dolayısı ile ABD hükümeti krizi kripto paralar ile çözülebilir görünse bile regülasyonun henüz gelmediğini hatırlamakta fayda var.

ABD de hükümet kapatıldığında ordu hizmetleri, havalimanı uçuş trafik kontrolü, hastane ve sağlık hizmetlerinin önemli bölümü, afet ve ilk yardım ekipleri, elektrik idaresi, cezaevleri, diğer kamu yardımları alanında çalışanlar işlerine devam etmek zorundalardır. Fakat hükümet kapatmak birçok diğer kamu faaliyeti sekteye uğratmaktadır. 2013 yılındaki hükümet kapatma sırasında ulusal parkların kapanması, vize ve pasaport hizmetleri aksaması çok tepki almıştı. Bu yıl yapılan hükümet kapatılması durumu SEC’in de kapanmasına yol açmış durumdadır.

2013 yılında ABD başkanı Barack Obama zamanında kapanan hükümet sebebi ile 850 bin civarında kamu personelinin çalışması mümkün olmamıştı. Hükümet 16 gün ‘kapanmış’, hiçbir kamu dairesi çalışmamıştı.

Burda asıl önemli soru Bitcoin hareketindeki yatay seyir acaba ABD hükümetinin açılmasını mı beklemektedir? Bitcoin fiyatı 19 Aralıktan beri 4220$-3700$ fiyat bandı arasında sıkışmış halde yatay hareket etmektedir. Eğer ABD hükümetinin kapatılma tarihine yani 21 Aralık tarihine bakarsanız ve eş zamanlı olarak Bitcoin’in de Bitfinex borsası verilerine göre 21 Aralık civarı 4220$-3700$ yatay bandı içinde harekete başladığını görürsünüz. 10 Ocak 2019 tarihi itibari ile, bu bandı halen kırabilmiş değiliz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Litecoin Piyasa Değeri Tüm Coinlerden Daha İyi Performans Gösteriyor

Kripto para yatırımcılarının dikkatle takip etmesi gereken en önemli haberin ABD hükümetinin tekrar açılıp çalışmaya başlaması haberidir. Bu haberin piyasalar için olumlu yönde fiyatlanacağını düşünüyorum.

Sonuç:
  • Kripto para piyasası meksika duvarı inşaası için gerekli kaynağa sahip fakat ABD başkanı Donalt Trump için sanırım inat etmek , kazanmakla eş anlamlı olabilir.
  • Kripto para yatırımcılarının bir gözü ABD Hükümetinin tekrar açılması haberinde olmalıdır. Bu haber piyasalara çok olumlu yansıyabilir.
  • Kapanan hükümet sebebi ile BAKKT borsası açılışının tekrar gecikmesi mümkün olabilir; Ertelenemez denen Bitcoin ETF leri hükümet kapalı olduğu için tekrar ertelenebilir.
  • 16 Ocak tarihi civarında olması beklenen Ethereum güncellemesinin oluşturacağı yükseliş beklentisi ABD Hükümetinin kapalı olması sebebi ile sınırlı kalabilir.
  • ABD de SEC in çalışmaya başlaması hükümetin açılması ile olacağı için ; BAKKT açılışı da aynı tarihlere kadar yani 28 Şubata kadar geciktirilebilir

Bu yazı Kripto Tunç tarafından yazılmıştır. Yazıdaki tüm görüş ve fikirler, Kripto Tunç’a aittir.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu