Metaverse’te Nasıl Arazi Satın Alınır?

Gayrimenkul (ev, arsa, dükkan) yatırımı, geleneksel olarak en çok tercih edilen yatırımlardan biridir. Özellikle toplu parası olan, para biriktiren veya bir yerden yüklü miktarda gelir elde eden kişiler, gelecekte satmak, üzerine yapı dikmek, kiraya vermek veya kendisi oturmak için ev veya arsa satın alabilir. Artık arsa almak ve bina dikmek metaverse için de geçerli bir kavram.

Hong Kong, Seoul, Singapur, Zürih, Şangay, New York, Santa Barbara, Cenova hatta İstanbul… Saymaya devam edebileceğimiz yüzlerce şehirde daha bir ev veya arsa almak aşırı derecede yüksek fiyatlara mâl olmaktadır. Blok zinciri ve Web3’ün getirdiği en harika şeylerden biri olan metaverse, nadir gayrimenkullerin nispeten düşük fiyatlara satın alınabilmesini ve arazilere istenen şeyin inşa edilebilmesini mümkün kıldı.

Metaverse Arazisi Satın Almak

Metaverse'te Nasıl Arazi Satın Alınır? 2
Metaverse Arazisi Satın Almak

Piyasada araziler satan ve sanal bir dünya oluşturan birçok metaverse projesi var. Decentraland, The Sandbox, Ceek ve Bloktopia bu projelerin başında geliyor. Farklı kaynaklardan elde edilen verilere göre Decentraland ve The Sandbox’ı kapsayan ortalama metaverse arazi fiyatları Aralık 2020’de $359 iken Şubat 2022’de $10.425’a kadar yükselmiş, Eylül 2022’de ise $1.303 civarınd seyretmektedir.

Metaverse’lerdeki arazilerde showroom, pazar yeri, reklam panosu, ofis, mağaza veya oyun alanları oluşturulabilir. Bir P2E projesini The Sandbox’ta oluşturarak oyuna giriş ve çıkışları o yapı ile sağlayabilirsiniz. Metaverse arazileri tamamen özelleştirilebilir alanlar olduğu için içerik oluşturucular için biçilmiş kaftanlardır.

Decentraland

Metaverse'te Nasıl Arazi Satın Alınır? 3
Decentraland

Decentraland, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, kapsamlı bir Metaverse projesidir. Metaverse moda haftası gibi etkinliklerle dünyaca ünlü markaları konuk eden Decentraland’in sınırlı arazileri kendi pazar yeri ve OpenSea aracılığıyla satın alınabilir. Arazi parselleri Decentraland haritasındaki belirli konumla ilişkilendirilir. Decentraland Marketplace, satın alınabilen arsaları mavi renkle listelemiştir.

The Sandbox

Metaverse'te Nasıl Arazi Satın Alınır? 4
The Sandbox

The Sandbox da Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir metaverse projesidir. Görünüm olarak Minecraft’a benzeyen bir sanal dünya oluşturan ve bu sanal dünyada NFT’ler oluşturarak oyun içi ekonomi kurabilen bir mekanizmaya sahip olan The Sandbox, satışa açık olan ve olmayan tüm metaverse arazi ve mülklerini içeren ayrıntılı bir haritaya sahiptir. The Sandbox’ta toplam 166.464 land bulunur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Counos Coin (CCA) Nedir? Counos Coin (CCA) Geleceği ve Yorum 2022

Ceek VR

Metaverse'te Nasıl Arazi Satın Alınır? 5
Ceek VR

Ceek, metaverse’i VR teknolojisiyle birleştiren ve her insanın aklındaki VR gözlük ile ikinci bir sanal dünyada yaşama eylemini gerçekleştirmeye çalışan BNB Smart Chain tabanlı bir projedir. Ceekcity isminde bir sanal şehre sahip proje, 2022’nin Temmuz ayında arazi satışı yapmış ve KuCoin, Huobi ve daha birçok büyük kripto şirketinin ilgisini kazanmıştır. Oyunun özel pazarında NFT aksesuarlar, yapılar, ürünler oluşturulabilir ve ticaretleri yapılabilir.

Ceek VR’ın dünya çapında birçok sporcu, sanatçı ve başka sektörlerden ünlüler ile uzun süreli anlaşmaları ve kendi üretimi VR gözlüğü vardır.

Bloktopia

Metaverse'te Nasıl Arazi Satın Alınır? 6
Bloktopia

Bloktopia, 24 katlı bir metaverse gökdelenidir. Influencerlar, Web3 projeleri, kripto para borsaları ve içerik üreticilerinin dükkan almayı tercih ettiği bu gökdelende 200’den fazla sanal mağaza, seminer ve toplantı odaları, oditoryum, oyun alanı ve çeşitli etkinlik alanları bulunmaktadır.

Bloktopia’daki yerlere REBLOK ismi verilmektedir. Dünya çapında birçok büyük marka buradaki sanal mağazaları kiralamıştır.

Ayı piyasası, kripto paraların, NFT’lerin ve haliyle metaverse arazilerinin fiyatlarının önemli ölçüde düşmesine sebep oldu. Eğer metaverse projeleri ilginizi çekiyorsa ve bu sanal dünyanın içinde olmayı düşünüyorsanız bu projelerdeki arazilere bir göz atabilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu