Piyasa Psikolojisi: Kazananlar ve Kaybedenler

Önemli ölçüde 1990’larda varlığını hissettirmeye başlayan “piyasa psikolojisi” kavramı piyasada var olan tüm yatırımcı ve katılımcıların, toplu halde sergiledikleri ortak tavırlar ve bu tavırların nedenleri ile artı olarak sonuçlarını içine alır. Tabi ki bu büyük ve geniş kavram kripto para piyasaları açısından da oldukça önemlidir. Ve doğru incelemesini bilen için bir fırsat kaynağı olabilir.

Piyasalar beklentileri “değer” haline getirir. Fiyatını oluşturur. Örneğin; değerli madenlere bir ilgi mevcut ise arz talep dengesinden ötürü altının fiyatı artar. Bu değerli metalin teknik analiz grafiklerinde yukarı yönlü ivmeler oluşmaya başlayabilir. İşte piyasa psikolojisi bu trendleri takip eder, analiz eder ve yatırımcıya değerli bilgiler sunar. Yatırımcı ise elindeki bu bilgileri doğru bir şekilde harmanlayarak, aldığı pozisyonların devamını yahut sonlanmasını kararlaştırır.

Bir başka örnek olarak bir merkez bankasının başkanının, ülke enflasyonunun değerinden menuniyetsizliğini ifade ettiği ve müdahale edeceklerini belirtmesi piyasa psikolojisi açısından önemli bir etki yaratır. Klasiktir ki merkez bankaları faiz artırımına giderek mevcut ülke parasının değerini artırmayı amaçlarlar. Bunun farkında olan yatırımcılar bu açıklamalarla portföylerinde o ülkenin parasına ayırdıkları yeri fazlalaştırabilirler. Bu durumda topluca yapılan bu hareketler ile henüz faiz açıklamaları gelmemiş olsa bile o paranın değerindeki artışı yatırımcı sağlamış olur.

Bu trendin bitmesine sebep olacak başka bir haber gelene kadar piyasanın bu yönde hareketleri devam eder. Piyasa psikolojisinin nasıl çalıştığına en güzel örneklerden birisi budur.

Kazananlar ve Kaybedenler

Genel olarak piyasa psikolojisi tüm yatırımcıların piyasayı takip ettiği ve sahip oldukları bilgilerle bunları yorumladıkları, teknik analizlerle bu bilgilerini destekleyerek pozisyon aldıklarını varsayar. Lakin bu tam olarak böyle değildir. Çoğu yatırımcı piyasa haberlerini doğru yorumlayamaz. Teknik analizlerinde hatalar yaparlar yahut hiç teknik analiz yapmazlar. Kazananlar ile kaybedenler arasındaki farkı ise, piyasa haberleri ile bilgisini harmanlayanlar, psikolojik faktörleri göz önünde bulunduranlar belirlerler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Günlüğü: Yatırımcılar Bitcoin'in Keskin Hareketleri İçin Coinbase'i Suçluyor

Kripto para piyasalarında yatırım yapmayı bir rafting yarışına benzetebilirsiniz. Kayalara çarpmamak için güçlü yönetsel becerilerinize ve anlık müdahale gücünüze güvenebilirsiniz. Suyun akış hızına ayak uydurmaya ise nasılsa alışacaksınız.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir Yorum

  1. Bizi bilgilendirmelerinizle daha doğru yatırımlar yapıyorum artık. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu