Satoshi’nin Devrimi Yaratan Yazılımı ‘Bitcoin’ 14 Yılda Finans Dünyasını Yeniden Şekillendirdi

On dört yıl önce, esrarengiz deha Satoshi Nakamoto, şimdi Bitcoin Core olarak bilinen yazılımın ilk sürümü olan Bitcoin 0.1‘i ortaya çıkararak tarih yazdı.

İlk başta geniş çapta kabul görmese de, bu küçük kod teknoloji ve finans üzerinde kalıcı bir iz bıraktı. Hala daha anonimliğini koruyan Nakamoto, 8 Ocak 2009’da bir kriptografi posta listesi hakkında Bitcoin’in özelliklerini özetleyen bir makale yayınladı. Bunu, güven veya merkezi otoriteler yerine kriptografik kanıtlara dayalı bir elektronik ödeme sistemi olarak tanımladı. 

Sonraki yıllar, bu yeniliğin benimsenmesinde ve anlaşılmasında büyük zorluklarla işaretlendi. Ancak, her şeye rağmen, Bitcoin ve diğer altcoinler galip geldi. 

14 yıl önceki kuruluşundan bu yana, hem köklü işletmeler hem de teknoloji girişimleri dünya çapında bu öncü protokolü benimsedi ve Bitcoin’in temelini oluşturan teknoloji olan blok zinciri üzerine inşa edilmiş tokenizasyon, akıllı sözleşmeler veya diğer uygulamaları kullanan ürünler piyasaya sürdü.  

Belirsiz bir yazılım parçası olarak başlayan şey, sonunda onun hem kuruluşlar hem de bireyler için potansiyelini birdenbire gören büyük şirketler ve hatta dünya çapındaki hükümetler tarafından benimsendi. Herhangi bir yeni buluşta olduğu gibi, toplum ve kültür için sonuçları tam olarak kavramamız biraz zaman alabilir. Yine de, Satoshi’nin yarattığı şey başlı başına dönüştürücü bir etkiye sahip olmaya devam ediyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Stratejisti Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmininde Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu