SEC, Piyasa Çökerken Kripto Borsalarını İnceliyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), birkaç kripto borsasına mektup göndererek ticaret önlemleri hakkında ayrıntılı bilgi istedi. SEC, kripto piyasası çöküşünden sonra yatırımcıları korumaya çalışıyor. Son 7 gün içinde, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) sırasıyla %24 ve %31’den fazla düşüşle 1 milyar dolardan fazla tasfiyeye yol açtı.

Fox Business gazetecisi Eleanor Terrett 14 Haziran’da bir tweet’te SEC’in kripto borsalarında kullanıcıların ticaret korumasının eksikliği hakkında bilgi almak için mektuplar gönderdiğini duyurdu:

“Konu hakkında bilgisi olan sektör kaynakları bana SECGov’un kullanıcıların ticaret önlemlerinin eksikliğini soran birkaç kripto borsasına mektuplar gönderdiğini söyledi.”

Eleanor Terrett 

Kripto piyasasında birçok olumsuz ticaret vakası ortaya çıktığından, SEC yatırımcıları korumak için daha fazla düzenleme arıyor olabilir. Daha önce SEC, kripto borsalarından finansal bilgileri kaydetmelerini ve raporlamalarını istemişti. SEC başkanı Gary Gensler, müşterilere karşı ticaret yapmakla suçladığı kripto borsalarına da saldırmıştı. Ayrıca, Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun amaçları doğrultusunda “borsa” tanımının değiştirilmesini önermişti.

Avatrade’in baş piyasa analisti Naeem Aslam’a göre, finansal kanun yapıcılar piyasada ciddi bir panik sırasında fiat paranın geri çekilmesine her zaman kısıtlamalar eklemişti. Aynı mantığın kripto tüccarları arasında güvenin yeniden kazanılmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Ayrıca SEC, Binance kripto borsasının BNB ve Terraform Labs ICO’su ve kurucusu Do Kwon dahil olmak üzere birçok kripto şirketini kayıt dışı menkul kıymetler konusunda araştırıyor. Aslında, OpenSea davası, SEC’in NFT’leri menkul kıymetler olarak düzenlemesine neden olabilir.

Satışların Ortasında Kripto Piyasası Baskı Altında

Kripto piyasa değeri, dün görülen piyasa çöküşü sonucunda 1 trilyonun altına düştü. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları Salı günü düşmeye devam ederken, BTC 20.846 dolara ve ETH son 24 saatin en düşük değeri olan 1075 dolara düştü.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   SEC'in Yeni Kanun Önerisi DeFi ve Ripple'ı Nasıl Etkiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu