Çin Halk Bankasından Kripto Para Piyasasına Soğuk Duş - BTC MAGAZİN

Çin Halk Bankasından Kripto Para Piyasasına Soğuk Duş

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen ay Blockchain için desteğini duyurduğundan beri, ülke genelinde düzenleyici kurumlar ve finans kurumları harekete geçti ve çoğu  kripto para birimlerinin arkasındaki temel teknolojiyi aktif olarak destekledi. Aslında birçok kişi, bunun ülkedeki daha geniş bir kripto para pazarının önünü açacağını düşünüyor. Ancak, yakın tarihli bir duyuruya göre, durum böyle olmayabilir.

Çin Halk Bankası’nın Şangay ofisi tarafından yayınlanan bir düzenleme duyurusu, merkez bankasının ülkedeki kripto para birimi alım satım işlemlerini sınırlandırmak için düzenlemeleri güçlendireceğini bildirdi.

Duyuruya göre, son yıllarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarını hepsi Çin’in ekonomik ve mali düzenini ciddi şekilde bozan çeşitli yasadışı menkul kıymet tekliflerine, bağış toplayıcılarına, dolandırıcılık ve piramit programlarına katkıda bulundu.

Duyuru, bu tür yasadışı faaliyetlerin sınırlandırılması için Şanghay’daki kolluk kuvvetlerinin Şangay bölgesinde özel bir düzeltme eylemi gerçekleştireceğini ve yurtdışında tescili sanal para ticareti hizmeti veren sorunlu işletmelerin derhal belirlenip ülkeden çıkarılacağını da bildirdi.

Duyuru ayrıca, potansiyel yatırımcılara sahte varlık riski, ticari başarısızlık riski ve yatırım spekülasyon riski gibi çoklu riskler içerdiğini söylediği Blockchain teknolojisine ve sanal varlıklara sermaye yatırımlarından kaçınmalarını tavsiye etti.

Yatırımcılara ayrıca, ülke içinde incelenmek üzere ICO’lar ve kripto para birimi işlemleri yapmaya devam eden kurumlar ve bireyleri tespit etmeleri durumunda yetkililere bildirmeleri tavsiye edildi.

Birçok yatırımcı bu duyuruyu ‘Çin’de tüm kripto faaliyetleri üzerine bir baskı yaratılacağı’ endişesiyle yorumladı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu