Binance CEO’su “CZ”, ChatGPT’nin Halving Sonrası Bitcoin Fiyat Tahminini Reddetti

ChatGPT, Bitcoin’in dördüncü halving etkinliği sonrasında 2024’te 100.000 doları aşacağını tahmin ediyor. Ancak Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, ChatGPT’nin Bitcoin fiyatını tahmin edemeyeceğini söyleyerek tarihsel Bitcoin fiyat hareketlerine dayalı ChatGPT tarafından yapılan tahmini küçümsedi.

Binance CEO’su 20 Nisan’da bir tweette önceki üç halving etkinliğinden sonra Bitcoin fiyatını paylaştı. CZ, tarihsel verilerin her zaman kesin değerleri sunmadığını, ancak BTC fiyatının yükseleceği seviye için bir tahmin referansı olabileceğini düşünüyor. Bitcoin’in değeri, her halving etkinliği sonrasında arzının yarıya düşürülmesiyle büyük ölçüde yükseliyor.

ChatGPT’ye göre, Bitcoin fiyatı Nisan 2024’teki dördüncü Bitcoin halving etkinliğinden sonra 135.000 dolara ulaşabilir. Bitcoin halving, BTC blok madencilik ödüllerinin yarıya indirir ve BTC arzını azaltarak BTC fiyatında artışa neden olur.

ChatGPT, 2012’deki ilk halving, 2016’daki ikinci halving ve 2020’deki üçüncü halvingten sonra BTC fiyatını karşılaştırarak Bitcoin fiyatını tahmin etti. Sıralı analize göre, BTC fiyatı 135.000 dolara kadar yükselebilir.

Ancak, Binance CEO’su “CZ”, yapay zekanın (AI) Bitcoin fiyatı hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi. Kendisi, yarılanma etkinliğinden sonra Bitcoin fiyatı için bir hedef paylaşmadı. Ark Invest CEO’su Cathy Wood’a göre, Bitcoin fiyatı 2030’da 1 milyon doları ve 2026’da 500.000 doları aşacak.

Bitcoin’un blok ödülünün yarısına indirildiği halving olayı, 2024 Nisanı’nda 840.000 blok yüksekliğinde gerçekleşecek. Bu olayla birlikte Bitcoin’in blok ödülü 6,25’ten 3,125’e düşecek.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Fiyatında Yükseliş Beklenirken Balinalar Yüklü Miktarda BTC Taşıdı

BTC fiyatı %350 artacak mı?

BTC fiyatı şu anda 28.630 dolardan işlem görüyor ve 135.000 dolar hedef fiyatından %350 düşük durumda. Düzenleyici baskı, ayı piyasası ve makro gibi mevcut piyasa koşulları, Bitcoin’in bir yılda %350 oranında artacağına inanmayı zorlaştırsa da, tarihsel veriler halving etkinlikleri yaklaştığında büyük bir ralli olduğunu gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu