BlackRock Bitcoin ETF Nedir? Kripto Dünyası İçin Neden Önemli?

BlackRock’un Bitcoin Spot ETF başvurusunun kripto para dünyası için anlamı ve potansiyel etkileri. SEC’in tavrı, diğer firmaların başvuruları ve kripto sektörüne olan etkisini sizler için inceledik.

Bitcoin ve tüm kripto para piyasası, çok yüksek hacimlerde işlem yapan merkezi kripto para borsaları, merkeziyetsiz borsalar, P2P işlem platformları ve PayPal gibi kripto edinimini basitleştiren uygulamalar içinde ticaret yapmaya elverişli. Ancak özellikle borsaların kullanım zorluğu, KYC ve AML yükümlülükleri, yasalara yalnızca belirli derecede tabi olmaları, emir türlerinin karmaşıklığı gibi sebepler, belirli bir grubun şimdiye kadar hiç kripto para sahibi olmamasına neden oldu.

Bunun önüne geçerek kripto paraları daha da ana akıma yaymak isteyen ve bu teknolojiye inancı olan yatırım şirketleri, neredeyse 10 senedir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin yatırım fonu başvuruları yaptı. SEC ise her başvuruyu itinayla geri çevirdi. Grayscale gibi kurumlar, SEC’nin Bitcoin Spot ETF başvurularını geçerli bir neden olmadan reddettiğini iddia ederek durumu yargıya bile taşıdı. Başvurular reddedildikçe gün geçtikçe daha çok firma BTC Spot ETF başvurusunda bulundu.

Spot Bitcoin ETF Nedir?

Spot Bitcoin ETF Nedir?

SEC aslında şimdiye dek birçok Bitcoin ve kripto para türevi ETF’lerini onayladı. Yalnız onaylanan yatırım fonlarının her biri kripto para vadeli işlemlerini takip ediyor veya kripto ile içli dışlı olan şirketlerin hisse senetlerini içeriyor.

Grayscale, Ark Investment Management ve BlackRock gibi firmaların başvuruları ise doğrudan BTC fiyatını takip edecek, alınması ve satılması kolay ETF yatırım fonları oluşturmak için. Spot fiyatlar, vadeli ve opsiyon işlem piyasalarındaki türev traderlarının varlık (BTC, ETH vs) fiyatlarının gelecekteki durumuna bahis alarak varlıkları gelecekte teslim etmesinin aksine anlık fiyat ve anlık teslimata dayalıdır. Spot piyasada önceki veya sonraki fiyatın önemi olmadan güncel fiyat üzerinden iş yürütülür.

BlackRock’ın Önemi

BlackRock'ın Önemi

Bu başvurular arasında en önemlisi, 2023 senesinde bir Bitcoin Spot ETF’ini NYSE’de piyasaya sürmeye karar veren BlackRock’un başvurusu. Bu başvuru, daha önce başvuruları reddedilen birçok firmanın da SEC’e yeniden başvuru göndermesinin önünü açtı. SEC ise diğer firmaları da cesaretlendiren bu firmanın ETF başvurusuna yanıt olarak “gözetim paylaşımı anlaşması önerisinin yeterince ayrıntılı olarak anlatılmadığını” bildirdi.

Gözetim paylaşımı, BlackRock’un tutacağı kriptoların transferlerini, ticareti ve müşteri kimliğini takip etmek için bir mekanizma oluşturarak dolandırıcılığı ve manipülasyonu kontrol altına almak için önemlidir.

15 Haziran 2023’te yapılan bu başvuru, tüm ABD tarafından artık spot Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından kabul edileceği fikrini uyandırdı. Çünkü BlackRock, dünyanın en büyük varlık yönetimi firması olarak yaklaşık 4 trilyon dolarlık varlığa sahip. ABD’nin en büyük ETF ailesi iShares de BlackRock tarafından yönetiliyor. Yatırım kurumları ve yatırımcıların buluştuğu ortak nokta, BlackRock ETF’inin SEC tarafından onaylanmasının kripto para piyasaları ve Bitcoin için yeni boğa rallisinin kapısının aralayacağı. Çoğu analist, eğer hala devam eden bir boğa sezonu varsa ETF’in onaylanması ile bu sezon sona erecek.

BlackRock’un spot Bitcoin ETF’i kripto para sektörünü şu kategorilerde önemli derecede etkileyebilir:

Piyasa Riski ve Oynaklık

Bitcoin ETF’i muhtemelen ana akım katılımını ve piyasa likiditesini artıracak. Bu aynı zamanda volatilitenin ve piyasa riskinin de artması anlamına geliyor. Büyük bir kurumsal yatırım veya ani bir satış, Bitcoin fiyatını hızlı şekilde etkileyebilir. Yatırımcılar doğrudan satın almadan veya saklamadan BTC satın alabileceği için ETF artık erişilebilir ve düzenlenmiş bir yol haline gelecektir. ETF fonlarına olan talep doğrudan yatırımcı duyarlılığını yansıtır. Her durumda BTC piyasa likiditesi artacaktır.

Benimsenmenin Artması

BlackRock’un kripto para endüstrisine girişi yüz milyonlarca bireysel yatırımcının ve bu piyasadan “korkan” kurumsal yatırımcıların ilgisini çekecek. Bitcoin bir yatırım ve değer koruma aracı olarak meşruiyet kazanacak ve geleneksel yatırımcılardan da pay almaya başlayacak.

Yatırımcıların Korunması ve Regülasyonlar

BlackRock’un başvurusuyla artık regülatörler bu piyasaya daha da dikkat kesilmek zorunda. Kripto endüstrisinde güvenlik ağlarının ve açık kuralların önemi artıyor. Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birinin Bitcoin’e dahil olması, yatırımcının korunmasını ilk sıraya koyan açık çerçevelere sahip olmanın önemini vurgular.

Yatırımcılar yakında her zamankinden daha açık ve güvenli bir ortam elde edecek. Piyasa uzun vadede büyüyecek ve istikrar elde edecek.

Diğer Kripto Paralar

BlackRock’un sadece başvuru yapması bile altcoinlerin kısa süreli bir ralli yapmasında etki sahibi oldu. Olumlu gelişme ve haberler, BTC dışındaki piyasanın da yükseliş eğilimine girmesini sağlıyor. ETF’in kabul edilmesiyle birçok kripto parada işlem hacimlerinin ve fiyatların artması mümkün.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Temmuz Ayının Popüler DeFi Tokenları

BlackRock, SEC’in Bahanelerini Bitiriyor

BlackRock, SEC'in Bahanelerini Bitiriyor

SEC, şimdiye kadar reddettiği tüm başvurularda birçok farklı kuralı sebep gösterdi. BlackRock’un hem dünyanın en büyük varlık yönetimi firması olması, hem de tüm bu kurallara uygun bir fon başvurusunda bulunmuş olması, SEC’in başvuruyu reddetmek için yeni bir bahane bulamayacağı anlamına geliyor. Özellikle müşteri varlıklarının saklanacağı merkezi veya merkeziyetsiz cüzdanlar, başvurudaki kritik nokta.

Kasım 2022’de dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX batarken firmanın kurucusu Sam Bankman-Fried’ın müşteri varlıklarını kendi ticaret şirketi Alameda Researche aktardığı ve burada riskli işlemler yaptığı ortaya çıkmıştı. SEC bundan sonra yeterli regülasyonları oluşturmadığı için suçlandı. Kurum ayrıca Binance ve Coinbase Global’e davalar açtı. İki borsa çok uzun süredir kripto para piyasasının en büyük iki borsasıdır.

SEC, Ripple’ı ve XRP’yi bir menkul kıymet satışı yaptıkları için suçladığı davayı kaybetmeden hemen önce içinde Cardano (ADA), Solana (SOL) gibi projelerin bulunduğu yüzlerce kripto parayı da menkul kıymet olmakla itham etmişti. Binance’e ve kurucusuna da ABD’li müşterilerin Binance.US yerine Binance global web sitesinde işlem yapmalarına izin vererek menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek dava açtılar.

BlackRock, Yatırım Firmalarının Önünü Açtı

BlackRock, Yatırım Firmalarının Önünü Açtı

BlackRock’un Haziran’da yaptığı başvuru, birçok başka firmanın da benzer başvurular yapmasına neden oldu. Daha önceden spot Bitcoin ETF başvurusu yapan ama reddedildikten sonra tekrar başvuru yapmayan rakip firma Fidelity, Wise Origin Bitcoin Trust başvurusunu yeni evraklarla yineledi. 2021’de yapılan başvuru 2022’de SEC tarafından reddedilmişti. Yeni başvuru 2023’te yapıldı, onay veya red kararı da muhtemelen 2024’te verilecek.

WisdomTree ve Invesco da BlackRock’un ardından yeniden başvuru yapan firmalardan. Bu firmalar da yerel medyada aktif rol oynayarak SEC’in endişelerini anladıklarını ve çözüm önerileriyle yeni başvurular yaptıklarını beyan etti.

SEC, önceki başvuruları reddederken genellikle piyasa manipülasyonu riskini öne sürmüştü. BlackRock’un bu riski minimuma indirmek amacıyla gözetim paylaşım anlaşması sunması, yeni başvuru yapan firmaların da benzer bir yol izlemesine neden oldu. Bu endişeler ortadan kalktığında dolandırıcılık potansiyelinin ve piyasa manipülasyonunun önüne geçilir, SEC’den spot ETF’lere onay gelir.

Grayscale’in Başvurusu ve SEC Davası

Grayscale'in Başvurusu ve SEC Davası

Grayscale, spot ETF başvurusu kabul edilmedikten sonra, Bitcoin’e yatırım yapan bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) isimli bir “tröst” piyasaya sürdü. Tröst, varlıkların gerçekten tutulmasına ve dayanak varlıkla (BTC) aynı fiyatta olmasına gerek kalmadan piyasaya sürülen yatırım araçlarına verilen isimdir. Hatta GBTC, 2022 sonunda BTC fiyatının %50 aşağısındayken şimdilerde fiyat farkı %30. Yatırımcılar bu fiyat farklılığından kaçınmayı tercih ediyor.

BlackRock da Grayscale gibi bir tröst işletmek istiyor. Kripto topluluğu, BlackRock’un spot Bitcoin tröstünün fiili bir Bitcoin ETF’i olacağını düşünüyor. Çünkü BlackRock, piyasa yapıcılarla görüşecek arbitraj fırsatlarını değerlendirmelerini istedi. Bu, tröst fiyatının BTC fiyatından sapmasını engelleyecek ve tröstün bir ETF gibi hareket etmesini sağlayacak. Grayscale’in başaramadığını BlackRock başarmak istiyor.

Son düşünceler

BlackRock, 2023’te fena performans göstermeyen Bitcoin’in daha da değer kazanmasına önayak oldu. Yatırımcıların iyimserlik düzeyi artarken SEC’in de kripto paralara karşı olan direnci kırılıyor. SEC tarafından kripto paralara yapılan baskı, yeni bir boğa döngüsünün başlamasının önünde duran duvarlardan biri.

Geçmişte spot Bitcoin ETF’leri için 30’dan fazla başvuru yapıldı. BlackRock ise ilk kez başvuru yapıyor. Bunun sebepleri arasında bugünlerde mahkeme tarafından karara bağlanması beklenen Grayscale – SEC davası olabilir. Grayscale’in davayı kazanmasına yönelik güçlü ihtimal, BlackRock’un piyasaya girmek için doğru tarihin geldiğine ikna olmasını sağlamış olabilir. Bir spot Bitcoin ETF’inin SEC tarafından onaylanması, yeni bir boğa döneminin başlaması için gereken en büyük yakıtlardan biri olacaktır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu