Celo (CELO) Nedir? Celo Coin Geleceği ve Yorum 2022

Celo, mobil kullanıcıları hedefleyen kripto para birimleri için küresel bir ödeme altyapısı görevi gören bir platformdur. Bu amaçla, tokenin hedefi, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir telefon numarasına ve bu numaradan ödeme gönderme yeteneği aracılığıyla finansal operasyonları küresel olarak herkes için erişilebilir kılmaktır. Akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto kullanımını artırmaya odaklanan bir blok zinciri ekosistemidir.

Temel ödemelere artı olarak blok zincirinde merkeziyetsizleştirilmiş uygulamaların geliştirilmesini destekleyebilir. Uygulamalar ayrıca, herkesin topluluk için ortak bir temel gelir planına katkıda bulunabileceği bir platform olan sosyal amaçlar için bir kitle fonlaması platformu içerir.

Blok zincirinde devam eden faaliyetlerin kalbinde iki yerel tokene sahiptir, bunlar: protokol değişikliklerinde oylamaya yönelik bir yönetişim varlığı olan ve ABD’nin değerini yansıtan bir stablecoin olan Celo Dolar (cUSD). Platformda iki yerel tokeni var: ilki, işlem ücretleri, yönetim katılımı ve ilgili faaliyetler için kullanılan bir hisse kanıtı (PoS) tokeni olan CELO’dur. Gelecekte platform, şu anda kullanımda olan Celo Doları (CUSD) dahil olmak üzere çeşitli stablecoinlere ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

Bir telefon numarasını genel anahtar olarak kullanarak bankacılık hizmetlerine, mallara, kripto para birimleriyle işlemlere erişimi olmayanlar da dahil olmak üzere dünya çapında milyarlarca akıllı telefon sahibini teşvik etmeyi umuyor.

Ağ merkezi olmayan bir finans (DeFi) çerçevesinde akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) oluşturulmasını da sağlar.

Celo Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Aslen Rene Reinsberg tarafından Ağustos 2017’de kuruldu.
 • Blok Zinciri: Blockchain
 • Kuruluş Yılı: 2017
 • Toplam Arzı: 1,000,000,000
 • Dolaşımdaki Arzı: 427.388.610
 • Piyasa Değeri: ₺ 19.989.204.555,05
 • En Düşük Fiyat: ₺ 24,63
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 158,15
 • Proje Amacı: Dünyadaki herhangi bir telefon numarasına ve bu telefon numarasından ödeme gönderme yeteneği ile finansal operasyonların küresel olarak herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamak içindir.

Celo Coin Nasıl Çalışır?

Celo ağı, platformunu çalıştırmak için üç farklı bölümden oluşur:

Token’i Benzersiz Yapan Nedir?

 • Hafif İstemciler: Mobile Wallet gibi kullanıcının mobil cihazında çalışan Network uygulamalarıdır.
 • Doğrulayıcı Düğümler: Konsensüs Mekanizmasına katılan, işlemleri doğrulayan ve yeni bloklar oluşturan bilgisayarlardır.
 • Tam Düğümler: Doğrulayıcılar ve mobil cüzdanlar arasında bir köprü görevi gören, ince istemcilerden gelen talepleri alan ve işlemleri doğrulayıcılara ileten bir bilgisayar.

Celo’yu Benzersiz Yapan Nedir?

Ana satış noktası, akıllı telefon kullanıcılarına odaklanmasıdır. Şirket, akıllı telefon sahiplerinin sayısının katlanarak arttığına inanıyor, ancak kripto kullanıcılarının sayısı çok daha yavaş bir oranda artıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Farklı Blok Zincirlerinde NFT Basma Ücreti - Nasıl Daha Ucuza NFT Mint Edilir?

Kripto para birimleri, nüfusun büyük bir bölümünün bankacılığa erişiminin olmadığı ancak yine de bir akıllı telefona sahip olduğu alanlar için çok uygundur.

Celo DApps ve akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını destekleyerek DeFi’nin avantajlarından yararlanmanın yanı sıra, bu akıllı telefonlar ile kripto para teknolojisi arasındaki boşluğu kapatmayı da hedefliyor.

Tokenin mobil için optimize edilmiş blok zinciri, işlem ücretlerini otomatik olarak tahsil eder ve ayrıca kullanıcıların herhangi bir para biriminde işlemleri destekleyen “GAS” ücretlerini ödemelerine olanak tanır.

Celo Coin Geleceği

Coin’in geleceği hakkında tahminlerde bulunan anonim uzmanlar ve analistler, 2022’de değerde bir artışın görülebileceği konusunda hemfikirler. Şirketlerin özellikle kripto para ticareti için ihtiyaç duyduğu bu kalitenin kendilerine olan ilgiyi artırabileceğine inanıyorlar. Uzmanlar, projenin aynı zamanda akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto para işlemlerini geliştirmeye odaklanan bir proje olduğunu açıkladı.

Analistler, token projesine yatırımın bir parçası olarak alınan açık anahtar aracılığıyla hızlı değişim yapma yeteneği kazandırmak için çalıştıklarını söylüyor. Analistler, projenin geliştirilmesi izin verirse Coin’in güç kazanabileceğini savundu.

Bu sadece bir tahmin. Ancak kripto paralara yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmalı ve uzman tavsiyesi almalısınız.

Celo Coin Yorum

Özellikle mobil cihazlara kripto aktarımı söz konusu olduğunda, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye adanmış bir DeFi projesi olan Celo Network’e güç veren bir yardımcı program ve yönetişim tokenidir.

Token, bir oracle aracılığıyla sırasıyla USD ve EUR’ya sabitlenmiş cUSD ve cEUR gibi büyüyen bir stabilcoin serisini destekler. Cüzdan, kullanıcıların hesaplarını geçersiz kılmak için telefon numaralarını genel anahtar olarak kullanmalarına ve böylece alıcının numarasına “mesaj göndererek” para transfer etmelerine izin vererek çalışır.

Token, Network ProofofStake protokolünü kullandığından, çeşitli yönetişim amaçları için oylama, stake ve işlem ücretleri için kullanılır. Kullanıcı ve mobil uyumlu bir proje olan token’ını otomatik ücretler içerdiğini ve desteklenen herhangi bir stabilcoin’de ödeme kabul ettiğini unutmayın.

Celo Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Celo’yu güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir;


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu