Ethereum (ETH) Fiyatında Dalgalanma: Kasım Rekoru Geride Kaldı

Ağ ücretlerinde düşüş yaşanmasına rağmen, enerji tüketimi ve deflasyonist model değişiklikleri, Ethereum'un fiyatının rekor seviyelerin gerisinde kalmasına neden oldu.

Ethereum (ETH) yılbaşından beri fiyatını %37 oranında artırsa da, Kasım 2021’de ulaştığı $4.891 gibi rekor bir seviyenin %67.44 oranında altında işlem görmeye devam ediyor.

Kripto para birimi geçtiğimiz hafta %2.67 düşüş yaşarken, işlem fiyatı da $1.592 oldu. Son 24 saatte ise işlem hacmi %41.83’lük bir düşüşle $2.93 milyara geriledi.

Ethereum’da Performans Düşüşü Nedenleri

Uzmanlara göre, Ethereum’un performansındaki bu düşüşün arkasında “dumping” endişeleri var. Ayrıca Ethereum’un, enerji tüketiminde büyük oranda düşüş ve deflasyonist model benimsenmesi gibi iyileştirmeler getiren Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği algoritmasına, “Merge” süreciyle geçiş yapması da etkili oldu. Bununla birlikte, bu durum likit stake etme oranlarında bir artışa ve ağın merkezileşmesi konusunda endişelere sebep oldu.

JPMorgan analistleri geçtiğimiz Perşembe günü yayınladıkları bir raporda, deflasyonist mekanizmalara ve enerji verimliliğine rağmen, ağ faaliyetlerinde gözlenen artışın hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Analistlere göre günlük işlemler %12 azaldı, günlük aktif adres sayısı %20 düştü ve DeFi’de kilitlenmiş toplam değer de %8 oranında azaldı.

Öte yandan, ünlü kripto analisti Ali Martinez Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ethereum balinaları arasında herhangi bir büyük alım faaliyetinin olmadığını vurguladı. Bu büyük oyuncuların piyasayı büyük ölçüde etkileme potansiyeli bulunuyor.

İyileşme Umutları

Yine de, Santiment tarafından yapılan on-chain analize göre, Ethereum’da ağ ücretlerinde bir düşüş gözlemlendi ve bu da iyileşmenin işareti olarak değerlendiriliyor. Santiment’e göre, Ethereum’un ağ ücretleri 2023’te en düşük seviyeye ulaşarak işlem başına ortalama $1.15 oldu.

Santiment’in açıklamasına göre,

“Tarihsel olarak bakıldığında, ETH’nin dolaşım maliyeti düştükçe, fayda artmaya başlıyor. Bu artan fayda, piyasa değeri seviyelerinin iyileşmesine sebep olabilir.”

Ethereum’un fiyatı kısa bir süre için $1.650 sınırını geçse de, $1.670 seviyesinde dirençle karşılaştı ve ardından değer kaybetti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Kripto Analistine Göre Ethereum (ETH) Fiyatı Yükselişe Geçebilir

Ethereum’un kısa vadeli iyileşme beklentilerine ulaşabilmesi için $1.850 ila $1.900 aralığında, önemli bir destek seviyesi olan $1.615’in üzerinde seyretmesi gerekiyor. Aksi halde, $1.500 önemli bir destek seviyesi olarak takip edilebilir.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu