IGO Nedir? Initial Game Offering Kârlı mı? En İyi IGO Launchpad’ler

IGO, merkeziyetsiz kripto ekosisteminin yeni nesil kitle fonlaması türlerinden biridir. ICO’ya (İlk Coin Arzı) benzer şekilde düzenlenen IGO, hem yatırımcılar hem de geliştiriciler için bir dizi harika fırsat sunar. Bu yeni bağış toplama yöntemini sunan Launchpad’ler, genellikle NFT’lerle ve oyun içi ödüllendirmeyle ilgilenen yaratıcı oyun projelerinin IGO’larını başlatırlar.

Yatırımcılar, IGO başlatma panelleri tarafından sunulan tokenları satın alarak benzersiz oyun projelerinin erken yatırımcıları olabilir ve kârlı bir yatırım getirisi elde edebilir. Kripto endüstrisinin popüler iki bölümünü kapsayan IGO, kullanıcıların NFT’leri ve blok zinciri oyunu tokenlarını düşük fiyatlardan satın alabilmesini sağlar.

Yatırımcılar, yatırım için ayırdıkları paranın bir miktarını IGO Launchpad’lerin sunduğu oyun projelerinin yerel tokenlarına yatırabilir, daha sonra ön satış sona erdiğinde tokenın borsalarda listelenmesiyle yatırım getirisi bekleyebilir, oyun başladığında oyunun kendisinin veya topluluğunun popülaritesinin büyümesine dayalı kâr elde etmeyi bekleyebilir, veya tokenlarını oyunu oynayarak kullanabilir.

Axie Infinity, The Sandbox, STEPN, Illuvium ve Vulcan Forged PYR gibi blok zinciri oyunları her gün binlerce aktif oyuncuya ve 2,2 milyar dolların üzerinde piyasa değerine sahiptir. Bu, oyun sektörünün blok zinciri dünyasında nasıl bir yer edindiğine iyi bir örnek.

ICO, IDO, IEO ve IGO Arasındaki Fark

ICO, IDO, IEO ve IGO Arasındaki Fark

Kripto para endüstrisinde birçok kitle fonlaması yöntemi vardır. En bilindik yöntemler ICO (İlk Coin Arzı), IDO (İlk DEX Arzı), IEO (İlk Borsa Arzı) ve IGO’dur (İlk Oyun Arzı).

ICO – Blok zinciri tabanlı herhangi bir projenin kendi platformu aracılığıyla kripto ön satışı yapmasıdır.

IDO – Merkeziyetsiz bir platform aracılığıyla kripto para projesi tokenı ön satışı yapılmasıdır.

IEO – Saygın kripto para borsaları aracılığıyla piyasaya sürülen kripto paralardır.

IGO – Blok zinciri oyun sektörünü ilgilendiren projelerin ön satışlarının yapılmasıdır.

Initial Coin Offering (ICO), kripto para dünyasında ilk para toplama yaklaşımı olarak karşımıza çıkmıştı. Blok zinciri tabanlı projelerinin geliştirici ekipleri, kripto paraları kullanarak fon toplamaya çalışırlar. 2014’te Ethereum da bir ICO düzenleyerek piyasaya sürülmüştü. O dönem ETH, BTC karşılığında satın alınabilmişti. ICO’lar, projelerin erken geliştirme aşamalarında ihtiyaç duydukları finansal desteği toplayabilmeleri için en etkili yollardandır.

Initial Dex Offering (IDO), merkeziyetsiz bir borsa içinde düzenlenen ICO’lara denir. IEO ve ICO modellerinin eksiklerine yoğunlaşarak oluşturulan bu modelde projenin tokenı DEX’te başlatılır ve ön satışın sona ermesinden hemen sonra maliyetsiz şekilde listelenir. IDO’larda anında token likiditesi oluşturulur. Ancak birçok IDO projesinde geliştirici ekip rug-pull taktiğiyle ortadan yok olmuştur. Bu tür etkinliklere katılırken proje geliştiricilerinin güvenilirliğine dikkat edilmesi gerekir.

Initial Exchange Offer (IEO), kripto para projesinin merkezi bir borsa tarafından piyasaya sürülmesidir. Büyük kripto para borsalarıyla ortaklık yapmak hem projeye hem de yatırımcılara büyük faydalar sağlar. Borsaların düzenledikleri IEO etkinliklerinde katılımcı sayısı milyonlara ulaşabilmektedir.

Borsalar bir kripto parayı listelemeden önce genellikle çok titiz bir denetim sürecinden geçirirler. IEO’larda projenin arkasındaki ekip, borsa tarafından sıkı şekilde incelenir.

IGO’lara Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

IGO'lara Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzaktan baktığımızda her şey harika görünüyor. Ancak herhangi bir platformda ön satış aşamasında bulunan herhangi bir projeye yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır:

 • Etkinliği düzenleyen launchpad platformunun yerel tokenının değerini ve sahip sayısını inceleyin. Bu, platformun kalitesini ölçmek için başvurulabilecek ilk ve iyi yöntemlerdendir.
 • Launchpad’in garantili tahsis sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelisiniz. Mesela piyango mekanizması kullanan IGO platformları her kullanıcıya token tahsisi garanti etmez. IGO etkinliğine katılabilecek kullanıcılar kurayla seçilir.
 • Katılacağınız IGO’daki yerel tokenın sahibine sağladığı avantajları inceleyin. Diğer IGO’larla karşılaştırarak aktif en iyi projeyi bulmaya çalışın.
 • Platformda daha önce sunulan projelerin şu anki yatırım getirilerini değerlendirin. Launchpad’in geçmişi, şimdiki ve gelecekteki projeler için ışık tutar.
 • Platformun bir projeyi IGO olarak yayınlamadan önce ne kadar denetlediğini ve hangi testlerden geçirdiğini kontrol edin. Daha fazla sayıda denetleme, platformun daha kaliteli girişimlere ev sahipliği yapmaya çalıştığı anlamına gelir.

IGO’ların Riskleri

IGO'ların Riskleri

Her yatırım seçeneğinde olduğu gibi IGO’larda da belirli riskler vardır. Bunlara karşı dikkatli olunduğunda daha isabetli yatırım kararları alınabilir. En belirgin risk, özenle ve büyük vaatlerle hazırlanmış yol haritası ve whitepaper gibi önemli proje ayrıntılarının hiçbirinin gerçekleştirilememesidir. Oyun düzgün çalışmadığında veya belirli bir oyuncu kitlesine sahip olamadığında oyunun tokenı da ilgi görmeyecektir.

Ayrıca oyunun arkasındaki ekip süslü hikayelerle büyük miktarda para toplayıp ortadan yok olabilir. Özellikle kendi platformları aracılığıyla ICO düzenleyen birçok projede bu yaşandı. Şimdi risklere karşı kendinizi koruyabilmeniz için birkaç yöntemden bahsedelim.

IGO Platform ve Projelerini Analiz Etme Yöntemleri

IGO Platform ve Projelerini Analiz Etme Yöntemleri

The Sandbox’ı (SAND) ilk keşfedenlerden biri olmayı kim istemezdi? Blok zinciri oyun sektörü, benzersiz aktif cüzdanlar açısından son 2 senede %250’den fazla büyüdü. Kripto endüstrisinin en büyük alanlarından biri olan bu sektör, NFT’lerle birlikte büyümeyi sürdürdü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Swarm City (SWT) Nedir? Swarm City (SWT) Geleceği ve Yorum 2022

Launchpad Platformunun Kripto Piyasa Değeri

Bir kripto launchpad’i derecelendirmek için kullanılan performans ölçüleri arasında en önemlisi yerel tokenın piyasa değerini incelemektir. Uzun süre boyunca iyi bir yere sahip olan platformların iyi olduğunu varsayabiliriz. Ayrıca tokenın çok fazla sayıda sahip tarafından tutulması, kişilerin platforma değer verdiğini ve muhtemelen platformdaki etkinliklere katıldığını gösterir.

Platfomda Piyasaya Sürülen Projelerin Yatırım Getirileri

Aktif hizmet veren IGO launchpad’ler değerlendirmesinde önemli olan diğer şey de platformlarda daha önce yapılan IGO’ların ön satış fiyatı ile güncel fiyatlarının karşılaştırılması. Bu karşılaştırmaya tokenın ATH fiyatı da eklenebilir. Böylece platformda düzenlenen ön satışlardan sonra piyasaya sürülen projelerin ortalama ne kadar değerlenebildiğini görebilirsiniz.

Tahsis Türü

Başlatma rampasına token kilitleyen katılımcılar, IGO’ya katılmak için bir piyango mekanizması veya slotlar yoluyla seçilirler. Bu durumda şans bir rol oynar. Öte yandan, bazı IGO launchpad’ler garantili tahsis sunar. Bunlara katılım maliyeti genellikle piyango IGO’larından daha yüksektir.

Token Tutma Gereksinimleri veya Katmanları

Bu, IGO’ya katılım maliyetini ve satın alınabilecek token sayısını etkilediği için önemlidir. İki tür Launchpad token kilitleme gereksinimi vardır:

Sabit token: IGO’ya katılmak için belirli sayıda tokena sahip olmanız gerekir.

Katmanlı launchpad: Katman sistemi, tutulan token sayısına bağlıdır. Sahip olduğunuz token sayısı arttıkça satın alabileceğiniz token sayısı da artar.

Toplanan Fon Tutarı

IGO platformunun piyasada bulunduğu süre boyunca ne kadar fon topladığını ve kaç token oluşturma etkinliği düzenlediğini bilmek çok önemlidir. Bu, platformun IGO katılımcılarını çekmek için kaliteli girişimler getirip getirmediğini ve sahte olmadığını belirlemek için çok önemli bir istatistiktir.

Önemli Oyun IGO’ları

Bu bölümde iki şeye bakmanızı öneririz:

 • Önceki IGO’ları gözden geçirin. Başarı düzeyleri ne oldu?
 • Yaklaşan IGO’lar nelerdir? Gerçekten katılımınızı hak ediyorlar mı?

Gördüğünüz gibi, detaylandırdığımız kriterler, size iyi veya kötü projeler bulma arasındaki farkı belirleyecek. Bunları uygularsanız, kısa sürede kolayca profesyonel bir kripto oyun yatırımcısı olacağınızdan eminiz.

En İyi IGO Launchpad’ler

En İyi IGO Launchpad'ler

Birçok farklı IGO başlatma paneli olsa da en iyiler arasından birkaçı şunlardır:

 • Trust Pad
 • Seedify Fund
 • Game Fi
 • Enjinstarter

Trust Pad

Trust Pad

Trust Pad’in 9 aşaması vardır ve bunlar çeşitli ağırlıklara ve garantili tahsislere sahip piyangoların bir kombinasyonudur.

TPAD token şu anda 0,058 USD civarında işlem görüyor, çekilişe katılmak için en az 3000 TPAD’e, yani 175 USD veya garantili bir tahsise sahip olmak için 700 ile 10.900 USD arasında bir yatırıma ihtiyacınız var. Trust Pad yalnızca oyunlara odaklanmaz, ancak platformda çok sayıda IGO vardır.

Seedify Fund

Seedify Fund

Seedify‘da bir IGO’ya katılmak için 250 ila 100.000 SFUND tokena ihtiyacınız var ve 9 seviye var. Sadece Kademe 1 bir piyangodur. Kademe 2’den itibaren (1.000 SFUND) her IGO’da tahsis garantisi vardır.

SFUND token şu anda 1,02 USD civarında işlem görüyor. Güncel fiyatlarla bu, garantili tahsisler için 1.000 ila 100.000 USD tutarında bir yatırım anlamına gelir. Çok para ama birkaç iyi IGO bunu değerli kılabilir.

GameFi

GameFi

GameFi‘nin biraz farklı bir yaklaşımı var. Sadece 4 seviye var ve sadece en üsttekinin tahsis garantisi var. 20 ila 500 GAFI tokena ihtiyacınız var ve bu, GAFI’nin $5,55’lık mevcut fiyatıyla 110 ile 2.775 USD arasında bir değer anlamına geliyor.

Her 20 GAFI token size bir ‘piyango bileti’ verir. 1. ila 3. kademelerin tümü piyango olsa da, 3. kademe beyaz listeye girme şansınızı 20 kat artırır.

Enjinstarter

Enjinstarter

Enjinstarter’ın da başka bir yaklaşımı var. Havuzun %75’i (IGO’da bulunacak tokenlar) 3 kademe arasında bölünmüş garantili tahsisler için ayrılmıştır.

Katılmak için 25.000 ila 500.000 EJS jetonuna sahip olmalısınız, bu da 0,0016 USD’lik mevcut fiyatla 40 – 810 USD’ye tekabül ediyor.

Farklı olan, havuzun kalan %25’lik kısmının cüzdanında en az 1 EJS tokeni olan herkesin kullanımına açık olmasıdır. Bu, ilk gelene ilk hizmet esasına göredir, en iyi çözüm değildir, ancak bir launchpad tokenına binlerce yatırım yapmak istemeyenler için mevcut seçeneklerin olması güzel.

Son Düşünceler

IGO’lar, bazı ciddi kazançlar elde etmek için harika bir fırsat sunuyor, ancak launchpad tokenlarına makul miktarda para yatırmanız gerekiyor. Ancak çok daha küçük bir yatırımla bile güvenilir bir mütevazı gelir kaynağına sahip olabilirsiniz…

En büyük fırsat, yalnızca büyük bir büyüme potansiyeline sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda ayı piyasasına karşı iyi bir koruma sağlayan oyun projelerine en erken girme şansıdır. Ne de olsa piyasa çöktüğünde insanlar oyun oynamayı bırakmıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu