Kripto Portföyü Nasıl Oluşturulur?

Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle başlayan kripto para endüstrisi 13 yaşına girdi. Bu büyüyen endüstri hem çok büyük bankacılık devlerini ve dünyanın en kârlı şirketlerini, hem de parasını değerlendirmek isteyen tüm bireysel yatırımcıları kendine çekiyor. Yeni varlık sınıfı kripto paralar, küresel finansal sistemi dönüştürüp yenileştirmeyi taahhüt ediyor. Eğer kripto paralara ve blok zinciri projelerinin potansiyeline inanıyorsanız dijital varlıklar için ayırdığınız bir yatırım portföyü olmalıdır.

İyi çeşitlendirilmiş bir kripto portföyü oluşturmanın temellerini ve yatırımcıların alacağı çeşitli riskleri anlatmaya çalışacağız. Lütfen kripto paralara yatırım yapmadan önce en az birkaç ay boyunca araştırma yaptığınızdan emin olun. Bilmediğiniz ve anlamadığınız bir şeye yatırım yapmak, varlıklarınızı kaybetmenize yol açabilir.

Kripto Paraların Kategorileri

Sağlam bir kripto portföyü oluşturmaya başlamadan önce kripto paraların hangi ana kategorilere ayrıldığını anlamak gerekir. Kriptoları sınıflandırmak için yüzlerce kategori oluşturulabilir ama önemli kategorilerden bazıları şunlardır:

Akıllı Sözleşme Platformları: Akıllı sözleşme platformları, yerel blok zinciri ağları oluşturan ve bu ağlarda tokenlar, dApp’ler, NFT’ler ve DeFi projeleri gibi alt sınıflar oluşturmayı mümkün kılan platformlardır. Ethereum, BNB, Cardano, Solana, Polkadot, Avalanche, Polygon ve daha birçok kriptoyu bu kategori içine alabiliriz. Kripto paraların ve blok zinciri teknolojisinin gelişimine en çok katkı sağlayan kategori budur.

Stablecoinler: Fiyatları USD, EUR gibi fiat para birimlerine veya altın gibi emtilara sabitlenmiş tokenların oluşturduğu kategoridir. USDT, USDC, BUSD ve DAI bu kategoriye girer.

CEX: Merkezi kripto borsalarının yerel tokenlarına verilen isim CEX (centralized exchange) tokenlarıdır. Her borsa birbiriyle rekabet içinde olduğu için sürekli bir inovasyon halindelerdir. Aynı zamanda tokenlarının piyasa değerini ve sahiplerini artırmaya çalışırlar, bu yüzden buna yönelik olarak birçok teşvik, pasif getiri imkanı sunarlar.

DeFi: Merkeziyetsiz finans, blok zincirlerinin geleneksel finansı değiştirmek için sunduğu en büyük teknolojidir. DeFi platformları borç verme, kredi alma, likidite sağlama, getiri kazanma, sigortacılık ve benzeri konularda hizmet vermektedir. İyi projeye, yüksek kullanıcı sayısına ve çok likiditeye sahip DeFi tokenları sağlam bir kripto portföyünde düşünülmelidir.

NFT: NFT’ler telif haklarını, mülkiyeti, dijital öğelerin sahipliğini ve resmiyeti belgeleyen blok zinciri unsurlarıdır. NFT platformları, oyunları, koleksiyonları ve pazar yerlerinin yerel tokenları NFT kategorisi içinde değerlendirilir.

Meme & Dog & Shit: Genellikle sosyal medya şakalarından ilham alarak geliştirilen, Dogecoin ve Shiba Inu’nun popülaritesiyle başlarda herhangi bir amaca hizmet etmeyen ama sonrasında birçok işleve sahip olan, fiyatları oldukça düşük olan tokenlardır.

DEX: Merkeziyetsiz kripto para borsalarının yerel tokenlarıdır. Decentralized Exchange tokenları kategorisi, Uniswap, PancakeSwap, Sushiswap, Quickswap, Pangolin, Serum ve daha birçok merkeziyetsiz borsa ve AMM’yi temsil etmektedir. DEX’ler, DeFi teknolojisinin anlık kripto para ticareti için sunduğu en iyi şeydir.

Metaverse: Genellikle VR ve AR destekli, sanal arazilerden ve 3D yapılardan oluşan sanal evrenleri metaverse kategorisi temsil eder. İnsanlar sosyalleşmek, oyun oynamak, yapılar inşa etmek, ürünler oluşturmak, toplantılar, etkinlikler, konserler ve benzeri şeyler düzenlemek için Decentraland, The Sandbox, Ceek Smart VR ve diğer metaverse’lerde buluşabilirler.

Play to Earn & GameFi: Oyna – kazan konseptine sahip blok zinciri NFT oyunları bu kategoride temsil edilmektedir. Bu oyunlarda vakit harcayarak, görev yaparak, düşmanlarla savaşarak, seviye atlayarak ve ürün üreterek para kazanmak gibi bir model oluşturulmuştur. Move to earn projelerini de bu kategori içinde sayabiliriz.

IoT: Nesnelerin interneti, büyükten küçüğe her elektrikli aletin internete bağlandığı, sensörlerle veri toplayıp makine öğrenimiyle insan faaliyetlerini minimuma indirerek optimum ve etkileşimli şekilde çalıştığı evreni temsil eder. Kullandığımız cihazlar tüm hızla IoT cihazlarına dönüşmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Solana (SOL) Nedir? Solana Coin Geleceği 2022

Oracle: Hava durumu, varlık fiyatları, hız, bir şeyin gerçekleşme sıklığı ve benzeri konularda veri toplayan ve topladığı verileri blok zinciri ile birleştiren “kahin”lerdir. Chainlink sektörün lideridir.

Fan Token: Özellikle spor kulüpleri, ardından sanatçılar ve taraftarları ve hayranları olan diğer kişi ve kurumlar için oluşturulan, spor kulüpleri üzerinden örnek verilirse sahiplerine forma tasarımı, gol müziği, sporcularla tanışma, locada maç izleme gibi fırsatlar sunan token kategorisidir.

Dengeli Kripto Portföyü Nasıl Oluşturulur?

Kripto Portföyü Nasıl Oluşturulur? 2
Dengeli Kripto Portföyü Nasıl Oluşturulur?

Dengeli bir kripto portföyü oluşturmak için en önemli yaklaşım, ayı sezonlarında dahi ayakta kalabilecek ve kripto endüstrisine uzun dönem boyunca liderlik edebilecek köklü kriptolara ağırlık vermektir. Bu yüzden çoğu yatırımcı, portföyünün %50’sinden fazlasını Bitcoin, akıllı sözleşme platformu ve stablecoin üçlüsüne dağıtmaktadır.

Daha fazla getiri hedefleyenler diğer kategorilerdeki köklü, uzun vadede gerçek potansiyele sahip olan projeleri gözden geçirmelidir. Örneğin NFT kategorisinde NFT koleksiyonları için altyapı sağlayan, yeni projeler geliştirilmesi için SDK’lar sağlayan güçlü bir projeyi seçerek portföye %5 oranında o varlıktan eklemek sepeti çeşitlendirme konusunda yardımcı olabilir.

Kripto Paraları Neye Göre Seçmeliyim?

Kripto Portföyü Nasıl Oluşturulur? 3
Kripto Paraları Neye Göre Seçmeliyim?

Yatırım yapılacak tokenlar seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır. Aslında ilk olarak tokenomi’ye göz atmalı, tokenların nasıl dağıtıldığını, enflasyonist veya deflasyonist mi olduğunu, para kazanma planını ve genel yapısını anlamalısınız. Kripto para birimine yatırım yapan kurumsal yatırımcılar varsa onların tercihlerini de göz önüne almalısınız. Çok değerli firmalar genelde yanlış ata oynamazlar.

Kripto paranın piyasa değeri çok önemlidir. Yüksek piyasa değerine ve iyi bir sıralamaya sahip tokenlar piyasa manipülasyonlarına karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca bir kriptonun ne kadar yüksek piyasa değeri olursa olsun daha gideceği çok yol olabilir.

Kripto projesinin kullanım örneği önemlidir. Web sitesi, dökümantasyon, whitepaper ve roadmap özenli olmalıdır. Bir gerçek dünya sorununa çözüm bulan ve bunun misyonunu iyi yansıtan projeler birkaç adım öndedir.

Denetim ve güvenlik de bir kripto projesinde olması gereken en önemli özelliklerdendir. CertiK veya Quantstamp denetimlerini duydunuz mu? Akıllı sözleşmeler ve algoritmalar için yapılan kod denetimleri, projenin bilgisayar korsanları ve siber saldırganlara karşı ne kadar güvenli olduğunu tespit eder. Para yatırdığınız bir varlığın hacklenmesini istemezsiniz.

Dikkate alınması gereken son şey iste topluluk ve sosyal medyadır. Bir blok zinciri projesinin çevrimiçi varlığı, aynı zamanda talebini yansıtır. Ekosistemde aktif bir topluluk ve etkinlikler mevcutsa proje yeni kullanıcıların karşısına daha yüksek olasılıkla çıkar. Ancak değer üretmeyen faydasız projeleri spam ile yükseltmeye çalışan topluluklardan uzak durun.

Yatırımlarınızda kendi paranızı yönetmekten sorumlusunuz. Açgözlülük yaparak yüzlerce kat para kazanmaya çalışmak çok yüksek olasılıkla fonlarınızın tamamına yakınını kaybetmekle sonuçlanacaktır. Para yönetimi için katı altın kurallar belirleyin ve portföyünüze ekleyeceğiniz her projeyi iyi araştırın. Yatırımlarınızı uzun vadeli yapın ve kısa vadeli fiyat dalgalanmalarını yoksayın, ama yine de haberleri düzenli olarak takip edin. Sosyal medya gönderilerinin ve duygularınızın ticarette etkin rol oynamasına izin vermeyin.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu