Avustralya Merkez Bankası: Küresel Para Birimleri İçin Talep Belirsiz - BTC MAGAZİN

Avustralya Merkez Bankası: Küresel Para Birimleri İçin Talep Belirsiz

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Libra ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin uygulanabilir çözümler olup olmayacağından şüphe duyuyor.

Aralık ayının ortasında, Finansal Teknoloji ve Düzenleyici Teknoloji Seçim Komitesine yapılan bir sunumda, RBA yetkilileri kripto para birimlerinin şimdiki ve gelecekteki formlarında hükümet tarafından verilen paranın yerine geçeceğinden şüpheliydiler.

Libra ve CBDC gibi yeni girişimler finansal içeriği destekleyebilse de, bankanın mevcut değerlendirmesi, daha geniş fintech alanındaki yeniliklerin bu çözümleri gereksiz kılacağı yönünde:

“Avustralya’da, özellikle yurtiçi ödemeler olmak üzere tüm yasal gereklilikleri yerine getirseler bile küresel istikrarlı paralar için güçlü bir talep olacağı belirsizdir. Avustralya’ya, ihtiyatlı bir şekilde denetlenen finans kurumlarındaki hesaplarda tutulan fonları kullanan NPP [Yeni Ödeme Platformu] gibi bir dizi düşük maliyetli ve verimli gerçek zamanlı ödeme yöntemi zaten iyi hizmet veriyor.”

RBA 2018’de, ülkenin ödeme sistemi için yeni teknolojileri daha iyi değerlendirmek üzere bir şirket içi araştırma ekibi kurdu. Ekip, özel bir ethereum ağında bir “toptan yerleşme sistemi” ve CBDC’ler test etti.

CBDC’ler Christine Lagarde ve Mark Carney dahil olmak üzere bazı merkez bankacılarının desteğini gördü.

Ulusal Dijital Paraların Geleceği

Çin Halk Bankası (PBOC) “dijital yuan”ı kullanıma sunmak üzere. Ancak RBA, “dijital Avustralya doları” nın, özellikle perakende kullanım için mevcut finansal sistemde gereksiz olacağına inanıyor. Banka, CBDC’nin Avustralya fintech sektöründeki büyümeyi teşvik etmek için “en az etkili” çözüm olacağını da belirten EY muhasebe firması tarafından yapılan araştırmaya atıfta bulunuyor.

Yıllar boyunca varlık sınıfını izleyen RBA, kripto para birimlerinin geleceği konusunda ikna olamadı. Kripto paraların çoğu yaklaşık on yıldır var olmasına rağmen, çoğu nadiren ödeme için kullanılıyor. Kripto para fiyatlarındaki dalgalanmalar onları sıradan vatandaşlar yerine spekülatörler arasında popüler kılıyor. RBA’ya göre bu, “kripto para birimlerinin Avustralya’da neden bir ödeme aracı olarak yaygınlaşmadığını” açıklıyor.

Avustralya hükümeti, yatırımcıların gerçek zamanlı olarak altın ticareti yapmalarına izin veren bir token de dahil olmak üzere çeşitli çözümler denemesine rağmen, genel olarak kripto para birimleri için oldukça şüpheci bir bakış açısı benimsemiş bulunmakta.

RBA müdürü Philip Lowe, geçen yaz, yeni başlatılan Libra projesinin zaten etkili bir elektronik ödeme sistemi olan bir ülkede ne gibi bir rol oynayacağını öngörmediğini söyledi .

Geleneksel sistemler, Avustralya vatandaşlarına kullanıcıların bir telefon numarası veya e-posta adresi kullanarak işlem göndermelerine olanak tanıyan gerçek zamanlı bir çözüm sunmak için 2018’de başlatılan NPP’yi içeriyor.

NPP – New Payments Platform

Sistem, Merkez Bankası tarafından desteklenmiş olmasına rağmen, alım miktarı düşük ve şu anda sadece bir avuç ticari banka platformu tarafından kullanılıyor. Haziran 2019’daki bir RBA raporu, NPP’yi  “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu