SEC Yetkilisi Ripple Topluluğuna Cesaret Verdi - BTC MAGAZİN

SEC Yetkilisi Ripple Topluluğuna Cesaret Verdi

Ripple ve SEC arasındaki dava kızışırken, Hester Peirce tarafından yapılan yeni bir yorum Ripple topluluğu için cesaret verici oldu. “Kripto Anne” olarak da bilinen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu komiseri Hester Peirce, XRP’nin menkul kıymet olmayabileceğini, ancak menkul kıymet gibi satılmış olabileceğini söyledi. 

Ripple Labs ve iki üst düzey yönetici, Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, ABD federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettikleri için kovuşturmayla karşı karşıya. Ripple, kayıt dışı menkul kıymetler ihraç etmekle suçlanıyor. XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı uzun zamandır endişe kaynağı olmuştur.

Kripto annesi, bir röportajda, SEC’in Ripple’ın peşinden XRP bir menkul kıymet olduğu için değil, tokenleri yanlış bir şekilde satmış olabileceği için gittiğini açıkladı. Davanın anlamı, varlığın bir yatırım sözleşmesinin veya menkul kıymetlerin bir parçası olarak satılmasıdır.

Bir kripto varlığı menkul kıymet olarak düşündüğümüzde, yaptığımız şey onun bir yatırım sözleşmesinin parçası olarak satıldığını söylemektir, bu da bu varlığın satışıyla ilgili sözler verildiği anlamına gelir. Bu, varlığın kendisinin mutlaka bir menkul kıymet olması gerektiği anlamına gelmez. Bu, teminat olarak satıldığı anlamına gelir.

Ripple, bir yatırım sözleşmesinin parçası olarak asla XRP satmadıklarında ısrar ettikleri için geri adım atmayı reddetti. Garlinghouse, XRP sahiplerinin şirkette hiçbir hissesi olmadığını ve bu nedenle davanın gerçeği içermediğini savundu. Ayrıca Garlinghouse bunun, yetkililerin kripto endüstrisine genel olarak saldırma girişimi olduğuna inanıyor. 

Peirce’e göre, SEC’in dolandırıcılık dışı davaları takip etmeden önce bu gibi durumlarda düzenleyici netlik sağlaması gerekiyor. 

2021 için düzenleyici önceliklerden çıkarılan kripto düzenlemesi

Son zamanlarda, SEC Başkanı Gary Gensler, bazı menkul kıymetler kripto olarak poz verdiği için kripto düzenlemesinin getirilmesi çağrısında bulundu. 

Bu, New York Menkul Kıymetler Borsası veya Nasdaq’ta bekleyebileceğiniz gibi, kripto varlık ticareti yaptığınız borsalara benzer bir koruma sağlamaktı… Ve birçok kripto tokeni, şu an için onlara kripto para birimi demeyeceğim, gerçekten menkul kıymetlerdir.

İlginç bir şekilde, Bilgi ve Düzenleme İşleri Ofisi, SEC’in 2021 için düzenleyici öncelikler listesinden kripto para birimi ve blok zinciri düzenlemelerini çıkardığını açıkladı. Bununla birlikte, Gensler, kriptoları kontrol etmek amacıyla bir duruşma başlatmak için Kongre’den bir talepte bulundu. 

Cornerstone Research tarafından “SEC Cryptocurrency Enforcement” başlıklı bir raporda, ajansın 2013’ten bu yana kripto ile ilgili şimdiye kadar 75 civarında eylem gerçekleştirdiğini zaten ortaya koydu. SEC, yatırımcıları Bitcoin vadeli işlemlerinde fon alım satımına karşı uyardı. Bu, şirketlerin Bitcoin borsasında işlem gören fonlar (ETF) ticareti için onay aradığı bir zamanda geliyor.

Buna ek olarak, ajans düzenleme netliği konusunda istekli olmadığı için, Ripple aleyhindeki davanın önümüzdeki yıla kadar sürmesi muhtemel. Son zamanlarda, Avukat Jeremy Hogan, ikili anlaşmaya varırsa bunun 2022’nin başına kadar olmayacağını öngördü.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu