SEC’in Yeni Hedefi PoS – Sıradaki Dava Ethereum’a mı Açılacak?

ABD’nin en büyük düzenleyicilerinden ikisi – SEC ve CFTC – kripto para birimleri üzerindeki yargı hakları konusunda bir kez daha söylemlerinde ayrıştı. 15 Mart Çarşamba günü SEC Başkanı Gary Gensler, tüm Proof-of-Stake token’larının menkul kıymet olarak ele alınması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Gensler’in yorumları, CFTC’nin Ethereum’un ’emtia’ kategorisine girmesi gerektiğini vurgulamasından sadece bir hafta sonra geldi. Ayrıca, türev piyasası düzenleyicisi, Ether vadeli işlemlerinin CFTC borsasında işlem gördüğü için kendi yetki alanlarına girmeleri gerektiğini söyledi.

Ağ, geçen yıl 2022’de Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake blok zincirine geçtiğinden, özellikle Ethereum konusunda çok fazla düzenleyici kafa karışıklığı var. Proof-of-Stake, kripto sahiplerinin işlemleri doğrulayarak finansal ödüller aldığı bir süreçtir.

Gensler, PoS projelerinin destekçilerinin getiri elde etme beklentisi sunarak yatırımcıları cezbettiklerini belirtti. 

“Bu token operatörlerinin her birinin, açıkça uygun yeteneklere danışarak uyum sağlamaya çalışmasını öneririm”

Gensler

SEC Başkanının Ethereum Yaklaşımı

Gensler’in yorumları, menkul kıymetler düzenleyicileri ile Ether’i bir emtia olarak ele almak isteyen CFTC arasında bariz bir kopukluk olduğunu gösteren bir soruya yanıt olarak geldi. Soruya yanıt veren SEC başkanı şunları söyledi:

“Herhangi bir token hakkında yorum yapmayacağım. Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’na gelince, onu seviyorum.“

Bu, Gensler’in Ethereum’un menkul kıymet olarak ele alınması gerektiğini ima ettiği ilk sefer değil. Geçen yıl Eylül 2022’de Ethereum Merge etkinliği sırasında SEC başkanı benzer endişeleri dile getirdi.

Sadece SEC değil, eyalet düzenleyicileri bile ETH staking sunan kripto borsalarının peşinden gidiyor. New York Başsavcısı Letitia James, geçen hafta kayıt dışı menkul kıymetler ve emtia suçlamasıyla KuCoin borsasına dava açtı. İlginç bir şekilde dava, Ether’in bir menkul kıymet olduğuna değiniyor ve bu da onu Ethereum’a yasal statü veren çok az sayıdaki davadan biri yapıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Vakfı'ndan Stabilcoin Hamlesi: Büyük USDC Alımı Gerçekleşti

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu