5,5 Yıl Sonra Uyanan Bitcoin Balinası, Binance’e Yarım Milyar Dolarlık BTC Transfer Etti

Yaklaşık 5.5 yıl süresince hareketsiz kalan bir Bitcoin (BTC) adresi, yakın zamanda tekrar aktif hale geldi. Lookonchain, uzun süre kullanılmayan bu adresin Binance’e yaklaşık 535 milyon dolar değerinde 8.000 BTC transfer ettiğini bildirdi.

Bitcoin Atıl Adresinin Geçmişi

Bu adres en son 2018’de hareket göstermiş ve 5 Aralık’ta altı ayrı işlemle toplamda 8.000 BTC almıştı. Bu işlemler arasında en büyük tekil transfer 8.825 BTC iken, en küçük işlem 400 BTC olarak kaydedildi.

O sıralarda Bitcoin’in fiyatı 3.810 dolar seviyesindeydi; bu da toplamda 30,4 milyon dolarlık bir yatırıma denk gelmekteydi.

Şu anda Bitcoin’in fiyatı 67.000 dolar civarında olduğundan, söz konusu 8.000 BTC’nin değeri yaklaşık 535 milyon dolara ulaşmış ve yatırımcıya 505 milyon dolarlık büyük bir kâr sağlamıştır.

Son BTC transferi, çevrimiçi kripto topluluğu tarafından çeşitli tepkilerle karşılandı. Bazıları bu transferin Binance’e yapılarak koruma amaçlı olduğunu öne sürerken, diğerleri yatırımcının kar realize etmek istediğini düşünüyor.

Bir grup ise yaklaşmakta olan bir ayı piyasasını işaret ediyor ve bu hamlenin yatırımcının olası kayıpları minimize etmek için akıllıca yapıldığını savunuyor.

Aynı zamanda, BTC, altcoin’leri aşağı çekme eğiliminde olan artan bir likidasyon süreci yaşıyor. Kripto piyasasının toplam likidasyonları 93,68 milyon dolara ulaştı ve bu likidasyonların 14,59 milyon dolarını Bitcoin oluşturdu.

Yazının hazırlandığı sırada Bitcoin’in fiyatı 67.254 dolar civarında olup son 24 saat içinde %3,5 ve geçen hafta ise %4,9 düşüş yaşadı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   PayPal'ın Eski Başkanı David Marcus: "Bitcoin'in Asıl Amacı Alışveriş Yapmak Değil!"

Bu düşüş dikkate değer çünkü Bitcoin, özellikle Mart ayında ABD Borsa Yatırım Fonlarına (ETF’ler) yönelik girişlerin etkisiyle 73.798 dolara kadar yükselmişti.

Son düşüş, ABD’de olası bir faiz indirimi beklentisi sırasında gerçekleşti. Birçok kişi, Federal Rezerv’in geçen hafta faiz oranlarını düşüren Kanada Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın adımlarını takip edeceğini düşünüyor.

Geçen hafta açıklanan güçlü istihdam verileri nedeniyle Fed’in benzer bir adım atma olasılığı düşük görünüyor.

Bitcoin Fiyatı Toparlanacak mı?

Pek çok piyasa analisti, bu Çarşamba günü yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısını, Bitcoin fiyatını yükseltebilecek potansiyel bir katalizör olarak görüyor.

Bu beklentiler, geçmiş FOMC olaylarının Bitcoin fiyatındaki artışları takip ettiği varsayımına dayanıyor. Ancak bu, yatırımcıların duyguları gibi diğer faktörler tarafından da etkilenecek.

Spot Ethereum ETF için S-1 kayıtlarının onaylanması da pazarı canlandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu