Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Avrupa’nın Sınırsız Dijital Bir Euro’ya İhtiyacı Var

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’nın sınırsız ve düzenlenmiş bir dijital euroya ihtiyacı olduğunu söyledi. Lagarde’nin yorumları, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin bir CBDC’nin olasılığını ve fizibilitesini araştırdığı bir zamanda geldi.

Christine Largade, sınırsız bir dijital euro istiyor

Christine Lagarde, Çarşamba günü Almanya’daki ABD-Avrupa JeoEkonomisi üzerine Frankfurt Forumu’nda konuşurken bu yorumu yaptı. Lagarde, herhangi bir uygun CBDC fikri için sınırsız bir özelliğin önemini vurguladı

Lagarde, ECB’nin CBDC için kısıtlayıcı bir versiyon seçmesi durumunda, dijital Euro için sınırsız bir özelliğin sınır ötesi yerleşimlerden kaynaklanabilecek herhangi bir endişe veya zorluğun ele alınmasına yardımcı olacağını belirtti.

66 yaşındaki Fransız avukat, dijital varlıkların sınırsız özelliğine dikkat çekti. Limitsizliğin sınır ötesi transferlere nasıl yardımcı olduğunu kaydetti. Buna rağmen Lagarde, dijital varlıkların “çizgiyi aşmaması” gerektiğini ve uygun düzenlemenin gerekliliğine dikkat çekti.

Dijital para birimi sınır ötesi ödemeleri büyük ölçüde kolaylaştırabilir, bu yüzden ABD makamları, Avrupa makamları ve bunun ötesindeki diğerleri arasında notları karşılaştırmamız gerekiyor.

Lagarde

ECB, bir CBDC başlatma niyetini zaten açıkladı

Ortaya çıkan endişeleri ele alan Lagarde, dijital euronun nakit para için nihai bir vekil olarak hizmet etmeyeceğini belirtti. Bunun nedeni, bireylerin çoğunluğunun zaten banknotlara alışmış olması olduğunu söyledi.

Ek olarak, ECB’nin nihayetinde bir tane başlatmayı düşünmesi durumunda, bir gizlilik koruması güvencesiyle dijital bir euro’nun piyasaya sürülmesinden kaynaklanan mahremiyet endişelerini gidermeye çalıştı.

Avrupa Merkez bankası, geçmişte bilinen bir CBDC’yi dikkate alma niyetini ortaya koydu. Geçen yıl ECB, CBDC için 2 yıla kadar sürebilecek bir soruşturma aşamasını resmen onayladı.

Ayrıca, İtalyan ekonomist ve ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital bir euronun Euro bölgesini diğer kripto para birimlerinin “tehdidine” karşı koruyabileceğini belirtti. Ek olarak, Panetta geçen ay CBDC hakkında bir rapor yayınladı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Facebook'un Dijital Para Birimi Diem'in Kurucu Ortağı İstifa Etti

Rapora göre, bir CBDC’nin bazı avantajları arasında parasal egemenliğin korunması ve ödemelerde rekabetin ve verimliliğin artırılması yer alıyor. Panetta ayrıca dijital euro için iki zorluğun altını çizdi. Ona göre dijital euro çok başarılı olmamalı, ancak yeterince başarılı olmalı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu