Avrupa Merkez Bankası Nakit Kullanımı Düşerse Kendi Dijital Para Birimini Başlatabilir - BTC MAGAZİN

Avrupa Merkez Bankası Nakit Kullanımı Düşerse Kendi Dijital Para Birimini Başlatabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB), özel sektörün sınır ötesi ödemeler için etkili bir çözüm üretememesi ve nakit kullanımının düşmesi halinde kendi kripto para birimini başlatmayı düşünüyor.

Bu hafta yayınlanan bir bildiriye göre, Avrupa Merkezinde nakit kullanımı azalırsa, ECB kendi merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişimini hızlandırmayı planlıyor. 

Nakit, Avrupa’da popüler bir ödeme aracı olmaya devam ediyor, ancak belge, “gelecekte nakit kullanımında bir düşüşün işaretlerinin, merkez bankası dijital parası alanında merkez bankası çabalarını hızlandırmada bir katalizör olabileceğini belirtti.

Sosyal medya devi Facebook’un, kendi kripto para birimi olan Libra’yı başlatmak istediğini açıklamasının ardından ECB, dijital para birimlerine daha fazla odaklandı.

ECB’nin AB maliye bakanları tarafından görüşülmek üzere hazırlanan belgesinde şöyle yazıyor:

“Eğer sektördeki çabalar Avrupa çapında yenilikçi ve etkili bir ödeme çözümü geliştirmek konusunda yetersiz kalırsa, bunun için sosyal ihtiyaç, bir merkez bankası dijital para birimi çıkararak potansiyel olarak karşılanabilir.”

Ayrıca, ECB destekli bir dijital para biriminin finansal sistem için “geniş kapsamlı etkileri” olabileceğine dikkat çekiliyor. Para politikasının aktarılma şeklini değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda insanlar doğrudan ECB ile hesap açabilecekleri için ticari bankaları da gereksiz kılabilir.

Çin, yıllarca süren dijital para geliştirmesinden sonra nihayet yakında kendi dijital para lansmanını yapmaya hazırlanıyor. Dijital Para, Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) bir yetkiliye göre, kullanıcılara “kontrollü anonimlik” sağlayacak.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu