ABD'nin En Büyük Mali Düzenleyicilerinden Kripto Para Birimlerinin İzlenmesi Çağrısı - BTC MAGAZİN

ABD’nin En Büyük Mali Düzenleyicilerinden Kripto Para Birimlerinin İzlenmesi Çağrısı

Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell dahil olmak üzere ABD’nin en üst düzeyli mali düzenleyicilerinden oluşan bir panel, federal ve eyalet yetkililerini Bitcoin gibi dijital varlıklardan kaynaklanan riskleri izlemeye çağırdı.

Tavsiye, yeni bir bankacılık krizini tetikleyebilecek yeni ortaya çıkan risklerin belirlenmesine yardımcı olmak amacıyla 2008’den sonra kurulan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından Çarşamba günü yayınlanan yıllık bir raporda geldi. Panelde ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Heath Tarbert de yer alıyor.

Rapora göre: “Konsey, federal ve eyalet düzenleyicilerinin, dijital varlıkların ve dağıtılmış muhasebe teknolojilerinin yeni ve ortaya çıkan kullanımlarının getirdiği finansal sistem risklerini incelemeye devam etmelerini tavsiye ediyor.”

ABD’li milletvekilleri ve idare yetkilileri, kripto para birimlerinden kaynaklanabilecek finansal sistem riskleri konusunda uyarıda bulundular. Ancak, eski CFTC Başkanı Christopher Giancarlo da dahil olmak üzere bazı eski yetkililer, teknoloji geliştikçe ABD’nin diğer ülkelerin gerisinde kalabileceğini savunarak, daha hızlı bir şekilde blokajların kabul edilmesini istediler.

Yeni rapora göre, “mevcut ve planlanan dijital varlık düzenlemeleri” riskleri, bankacılık hizmetleri, finansal piyasalar ve finansal aracılarla hem doğrudan hem de dolaylı bağlantılar yoluyla finansal endüstri istikrarını tehlikeye atabilir. “

Raporda ayrıca “yasadışı finansal riskler, ulusal güvenlik riskleri, siber güvenlik ve mahremiyet riskleri ve uluslararası para ve ödeme sistemi bütünlüğü riskleri” ile birlikte “tüketicilerin, yatırımcıların ve piyasa fiyatlarındaki olası dengesizliklerle ilişkili işletmelerin riskleri” de belirtildi.

Mnuchin, Ocak 2018’de FSOC’nin kripto odaklı bir çalışma grubu oluşturduğunu söyledi. Konsey daha önce, merkezi olmayan sistemlerde kullanılan düzenleyici kurumların verilerini saklamak için ”merkezi olmayan defterlerin kullanıldığını söyledi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu