Avustralya’nın En Eski Bankası Bitcoin Borsalarına Yapılan Ödemeleri Yasakladı


Avustralya’nın en eski bankası olan WestPac, kripto para birimi ekosistemine ciddi bir darbe olarak kabul edilebilecek şekilde, Binance ile yapılan işlemleri engelleme planlarını duyurdu. Bankanın bu planları içeren Basın Bülteni‘nde, WestPac, hareketin öncelikli olarak yatırımcıları her türlü dolandırıcılıktan korumak amacıyla yapıldığını belirtti.

Banka, konumunu savunmak için yatırımlara bağlı hesapların dolandırıcılığa yatkın olduğunu ve yapılan ödeme işlemlerinin üçte birinin doğrudan kripto borsalarına gönderildiğini keşfettiğini söyledi. Bu nedenle, bankanın deneme amacıyla hesap bloke etme işlemine başladığını belirtti.

Westpac Müşteri Hizmetleri ve Teknoloji Grubu Yürütme Direktörü Scott Collary, “Dijital borsaların finansal ekosistemde meşru bir rolü vardır. Ancak dijital para biriminin yükselişi ile yurtdışı borsaların dolandırıcılar tarafından artan bir şekilde kullanıldığını fark etti. Müşterilerimiz genellikle paraların ülkeyi terk ettikten sonra dolandırıldıklarını fark ediyorlar, bu da geri kazanımı son derece zor hale getiriyor.” dedi.

Collary, bankanın tahminlerine göre, bu adımın müşterilere milyonlarca dolar tasarruf ettireceğini belirtti.

Avustralya’daki Borsalara Etkisi

Avustralya her zaman kripto dostu bir ülke olarak tanımlanmış ve aynı zamanda hedeflenecek kişileri arayan siber suçlular için bir merkez olmuştur.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu’nun (ASIC) dolandırıcılık faaliyetleri konusunda uyarılarda bulunmasına rağmen, WestPac’ın bu adımları, kitlelerin sömürüsünü durdurmak için daha derinden ve koordineli bir çaba olduğunu gösteriyor. Banka, güvenlik ekibinin tüm denenen dolandırıcılıkların %60’ını tespit ettiğini ve yakın gelecekte bu yetenekleri güçlendirmek için sistemlerini güncellemeyi araştırdığını belirtti.

Bu gelişme, Binance gibi borsalar için önemli bir engel teşkil edebilir, çünkü diğer bankalar da aynı adımları atabilir. Binance daha önce ASIC ile sorunlar yaşadı ve bu durum, borsa ve ülkedeki diğer önemli kripto hizmet sağlayıcılarının iş stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiğine dair bir uyarı niteliği taşıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Coinbase, 500 Milyon Dolarlık Kripto Satın Alacak

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu