Binance Saldırganların Hedefi Oldu: Kayıp 7000 Bitcoin

7 Mayıs’ta, dünyanın en büyük kripto para birimi borsası Binance, büyük bir güvenlik ihlaline uğradığını açıkladı.

Hackerlar çok sayıda API anahtarına ve 2FA koduna erişebildi ve yaklaşık 7 milyon BTC yani yaklaşık 40 milyon dolar çaldı. Borsa, SAFU fonunun tüm zararları karşılayacağını ve hiçbir kullanıcı fonunun etkilenmeyeceğini söylese de, Binance, takip eden 7 gün boyunca para çekme ve yatırma işlemlerini durdurdu. Resmi açıklamaya göre, saldırı yalnızca borsadaki BTC sıcak cüzdanını etkiledi.

Binance, şu anda hesaplarında yaklaşık 2 Milyar Dolar değerinde BTC’ye sahip. BitInfoCharts’a göre, en az 188.311 BTC, yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde soğuk cüzdanda tutuluyor.

İlginçtir ki, Binance’den çalınan 7000 BTC tek bir işlemle devredildi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu işlemin borsadaki mevcut güvenlik kontrollerini engelleyecek şekilde yapılandırıldığını ve engellenemeyeceğini belirtti. Ancak, bu işlem Binance’nin sisteminde çeşitli alarmları tetikledi ve tüm para çekme işlemleri derhal durduruldu.

Binance’in henüz tespit edilmemiş, etkilenen ek hesapları olabilir!

Karmaşık hack saldırılarına karşı güvenli olmadığını anlayan borsa, 3 Temmuz 2018’de Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu’nu (SAFU) başlattı.

Fon, bu gibi durumlarda Binance kullanıcılarına koruma sağlamak için aldığı tüm işlem ücretlerinin yüzde 10’undan oluşuyor.

Changpeng Zhao’ya göre, fonun kayıpları tamamen karşılayacak kadar parası var ve hiçbir dış yardıma gerek kalmayacak. CZ, bu saldırının zararlarını karşılamak yerine, Binance Charity programına bağış yapmak isteyen herkesi çağırdı.

40 milyon doların, özellikle işlem ücretlerinin yüzde 10’unu SAFU fonuna tahsis ettiği gerçeği göz önüne alındığında çok büyük bir rakam gibi görünmüyor.

Ancak, kripto para birimi topluluğu Changpeng Zhao’nun, ekibiyle görüşmelerde bulunduğunu ve zincirlerin yeniden organize edilme ihtimalini değerlendirdiğini açıklamasından endişe duyuyor.

Bir blok zincirinin yeniden düzenlenmesi kısaca, daha önce blok zincirinin bir parçası olan bir veya daha fazla bloğu hariç tutan bir olaydır.  CZ, bu senaryonun birkaç avantajının yanı sıra, Bitcoin’in ağının itibarının zarar görmesinin, kendi ağında ve toplumunda potansiyel bir bölünmeyi de içeren bazı dezavantajlarını ortaya koydu.

Daha önce Bitcoin’in ağında bu tür olayların gerçekleşmesinin imkansız olduğu, bu ağın en güvenli ağ olduğu düşünülürdü. Saldırı sonrası ciddi bir kargaşaya neden olan bu. Changpeng Zhao ve Jihan Wu da dahil olmak üzere ilgili kişilerin bunu tartıştıkları gerçeği, aslında insanların endişeli olduğu şeylerin mümkün olabileceği anlamına geliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin ve Ethereum Adresleri Artıyor, Bu Fiyatları Etkileyecek mi?

40 milyon dolarlık hırsızlığın Binance’nin itibarına zarar verdiği görülüyor.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu