Bitcoin Borsası Binance’in CEO’su CZ İstifa Etti

ABD Adalet Bakanlığı'nın Binance üzerindeki soruşturması nedeniyle CEO Changpeng 'CZ' Zhao'nun istifası, kripto para piyasalarında önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Binance CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) ile yürütülen bir soruşturma çerçevesinde borsadan istifa etti.

DOJ’un kripto para birimi ile ilgili birden fazla duyuru yapacağına dair haberler, piyasada bir gerginlik yaratmış durumda. Wall Street Journal’ın haberine göre, Zhao’nun istifası ve ABD’nin kara para aklamayı önleme kurallarını ihlal ettiğini kabul etmesi, bu gelişmelerin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Piyasa, DOJ’un beklenen 4 milyar dolarlık duyurusunu merakla beklerken, Forbes kaynaklarına göre önerilen anlaşmanın DOJ, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Binance arasında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Önerilen uzlaşma anlaşması, SEC’in Binance’i kayıt dışı bir menkul kıymetler ve takas platformu olarak faaliyet göstermekle suçlayan iddialarını içermeyecek.

Anlaşmanın detayları hakkında şu anda çok sayıda spekülasyon bulunuyor. Binance‘in Adalet Bakanlığı’nın talep ettiği 4 milyar doları ödeyip ödemeyeceği henüz net değil, ancak anlaşmanın finansal ekosistemde büyük etkiler yaratabileceği düşünülüyor.

DOJ, 2018’den bu yana Binance’in müşteri tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) kurallarını ihlal edip etmediğini araştırıyor. Başarılı bir anlaşmaya varılması durumunda bu, sektör için bir dönüm noktası olabilir ve kripto para birimlerinin fiyatlarını olumlu etkileyebilir.

Son 2 yılda, kripto ekosisteminde, ticaret platformlarının SEC, DOJ ve CFTC gibi düzenleyici kurumlarla anlaşmalar yaparak ücretlerini ödediği bir trend gözlemleniyor.

Kraken, SEC’e staking ürünüyle ilgili bir davadan dolayı bu yılın başında 30 milyon dolar ödemişti. SEC ayrıca, XRP’nin satışıyla ilgili olarak Ripple Labs’tan 700 milyon doların üzerinde bir talepte bulunmuştu. Kripto avukatları, bu tür davaların sonuçlarının beklenen meblağların çok altında olabileceğine inanıyor.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   KuCoin Para Yatırma ve Çekme İşlemlerine Devam Ediyor

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu