Bitcoin'e Güvenmeniz İçin 8 Sebep - BTC MAGAZİN

Bitcoin’e Güvenmeniz İçin 8 Sebep

Dünya üzerinde dolaşan tüm doların, veya tüm euronun milyonda biri kadarına sahip olabilirmisin? Hayal gibi dursa bile aslında Bitcoin için hayal değil.

21 adet Bitcoin’i olan herkes tüm Bitcoin’lerin milyonda birine sahip olabilir. Evet dünya üzerindeki tüm Bitcoin’lerin, kazılmamış olanlar dahil tamamının milyonda birine sadece 21 adet bitcoin ile  sahip olmak mümkün. Bunun için yatırımcının bugün yani 18 ocak 2019’da 410.500 TL  veya 75.600$  alım yapması yeterlidir.

2018  yılı içinde dünyada dolaşımda 86 trilyon dolar civarında Amerikan doları olduğu tahmin ediliyor. Doların toplam market hacminin büyük bir kısmı tabiki 1 ve 0 lardan oluşmakta.Kaba bir hesapla tüm dolaşımdaki doların milyonda biri  86 milyon dolar yapmaktadır. Bu tüm Bitcoinlerin  milyonda biri olan 21 adet Bitcoin’in  75.600 dolar olan fiyatının  tam olarak  1137 kat fazlası demek.

O zaman akıllara şu soru geliyor: Böyle büyük bir potansiyeli olan bir ekonomik varlık için ; ilerleyen yıllarda fiyat sizce yerinde durur mu? Eğer yıllık bazda çok çok geriden BTC – USD trendine  bakarsak 10 yılda aslında hep yükseliş grafiği çizmekte olduğunu görüyoruz. Eğer grafiğe yaklaşırsak zaman zaman sert düşüşler gösterdiğini fark ediyoruz. Fakat uzun vade de yön hep yukarı olduğu ve muhtemelen ilerde de olacağı için fiyat değerlendikçe  değerlenmeye  devam ediyor.

Bitcoin’de trendin yukarı ve aşağı hareketleri;  çoğu zaman öngörülemez veya teknik grafiklere uymaz olarak adlandırılabilir. Aslında, Bitcoin hareketleri günlük hayatımızda parkta tasmasıyla  köpeğini gezdiren adamın hareketlerine benzerlik gösterir. Parkta gezerken köpek anlık hareketler ile hareket eder. Sağa, sola, ileri veya geriye gidebilir. Fakat eninde sonunda sahibi  tasmasından nereye çekerse oraya gidecektir. Yönü sahibi tasmasından tutup çektiği yöndür.

Yani Bitcoin’in kısa vade hareketleri pek anlaşılmaz veya raslantısal gelse de , uzun vade hareket hep yukarı yönlüdür. Bitcoin’in  geçmişten günümüze yaptığı hareketlerde sadece tasmanın daha kısa tutulduğunu görüyoruz. Tasma kısaldıkça fiyat volatiliteside düşecektir.

Peki Bitcoine neden güveniyorum ?

*Sanırım ilk olarak sebep sınırlı arza sahip olması. Yani 21 Milyon adet üretilmiş bir altın sikke düşünün. Bunun 17 milyon 488 bin adedinin piyasada olduğunu hayal edin. Yani üretilmiş Bitcoinin %83  oranı şu anda insanların elinde. İşte bu ölümüne HODL yapan yatırımcıları ortaya çıkarıyor.

*Her türlü para biriminde  olan enflasyonun tersine Bitcoin’de deflasyon var. Paranın yıl geçtikçe değerlenmesi durumu var. 2016 ağustosta 650 dolar ; 2017 ağustosta 2700 dolar iken 2018 ağustosta 6900 dolar . Yani 2016-2017 arası %415 artmış.  2017-2018 arası %255 yükselmiş. 2 yılda sadece hodl yapanın %670 kazandığı  bir durum var. Arz sabit kaldığı için değerlenmesi yatırım için popüler olmasını sağlıyor.

*Yaygın ve tanınmış olması ve geniş kitlelere adını duyurmuş olması. Eğer  hiç kripto paradan anlamayan Mehmet amcaya Bitcoin dersen sana iyi veya kötü  birşey söyleyecekken Monero; Ripple ; Litecoin dediğinizde muhtemelen cevap alamazsınız. Dünyanın dört bir köşesinde Bitcoin kelimesi insanlara kripto parayı çağrıştırmaktadır. Muhtemelen ileri yıllarda popülerliğinin artması lightining network ağı ile alışverişte kullanılmasını da kolaylaştırabilir. İsveç’te kağıt paraların kullanımının tamamen kaldırılması Bitcoin teknolojisinin doğru yolda olduğunu göstermekte.

*Tabiki en önemlisi 10 yıldır hacklenenemiş olmasının oluşturduğu güven.Onlarca borsanın hacklendiği, birçok coinin hack saldırısına uğradığı son derece bilinmez ve güvenilmez bir ortamda yoluna devam etmekte, Bitcoin için en korkulan senaryo  %51 saldırısı yapılması durumudur. Fakat bu tip bir saldırı durumda %51 elinde tutan kişilerin de  zarar görmesi olası olabilir.

*Kripto para dünyasında bir çok altcoinin fiyat değeri ; Bitcoin ile karşılaştırarak yapılıyor. Bu sebeple bir çok grafik Bitcoin ile diğer alt coinlerin arasında çizilmektedir. Gelecekte bu grafik sayısının artarak devam etmesi gerçekleşebilir.

Diğer bir yandan Bitcoin yatırımcıları için Menkul Kıymet Tokenlarının yavaş yavaş hayatımıza girmesi gerekmektedir.Tüm dünyadaki yatırımcılar Menkul Kıymet Tokenları ile NASDAQ, Newyork borsası gibi borsalardan tokenlaştırılmış hisse senedi alabilecekler satılan menkul kıymet karşılığı dolar yerine Bitcoin olabilecek ,böylece insanlar bugünkü gibi dolar yerine Bitcoin birikimi yapabileceklerdir. Sonuçta isterseniz Dijital altın, değer deposu veya geleceğin parası deyin. Böyle bir durumun gerçekleşmesi Bitcoini dünyanın en önemli değer deposu yapıyor.

*Bitcoin normal piyasalardan tamamen  ayrı piyasa çiftleri korelasyonu dışında olan bir varlık sınıfı. Türk yatırımcısı gözünden baktığınızda dolar ile altın arasında veya dolar ile euro arasında bir korelasyon ilişkisi hemen  fark edilebilir. Fakat Bitcoin de bu yoktur.Herhangi bir korelasyona bağlı değildir. Bu sebeple korelasyon dışı varlıklar ile normal piyasa dışında işlem yapmak isteyen daha fazla kar/zarar oranına oynayan FX marjin traderların ilgisini çekmektedir. Ayrıca marjin trade yapılan borsalarından en büyüğü olan BITMEX’te 24 saatlik sürede  8 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşarak rekor kırdı.Bu kadar büyük bir pazar Bitcoin’in nerelere gelebileceği konusunda zaten ipuçları vermekte.

*Bitcoin sabit arzın krizlerde güvenli liman olma durumu.Bitcoin 2008’de ABD Gayrimenkul kredi balonu, bankalar aracılığı ile dünyaya yayıldı. Çözüm basitti bankaları aradan kaldır, yeni bir dünya parası yarat. Bitcoin bunun için yaratılmış olsa bile tabiki şu anda kapitalizmin bir başka entrümanı olarak kullanılmaktadır.Muhtemelen dünyanın en büyük krizi sınırsız para arzı sebebi ile çıkacaktır. Böyle bir durumda oluşacak kriz diğer krizleri gölgede bırakabilir büyüklükte olabilir.Bu durumda yatırımcıların aniden dijital altına yani Bittcoine yönelme durumu olabilir.

*Dünyada savaş çıkması durumu. Olası bir savaş durumunda bir ülkede taş üzerinde taş kalmasa bile Bitcoin network ağı tüm dünyaya yayıldığı  ve tek bir bilgisayar kalana kadar sistem çalışacağı için Yatırım saklama aracı olarak kullanılabilmesi muhtemeldir.Üstelik taşıması ve saklaması kolaydır.

Zaten Çin-ABD ekonomi savaşı  devletlerin Kripto para çıkarma yarışını başlatmış durumda ;doların evine ABD ye dönme isteği bir çok ülkede enflasyonu artırmış durumda.Bunun çözümünü ülkeler  doları kullanmadan kendi aralarında ticaret yapma istekleri oluşturuyor. Dolayısı ile  her ülkenin kripto parası ile yapacağı her ticaret Bitcoini dolaylı veya direk  olarak desteklemek durumunda olacaktır. Örnek olarak Bugün Venezuella petrosu Bitcoin veya Ethereum ile alınabilir. Bu tip parite çiftleri gelecekte yüzlerce olabilir.

Sonuç:

Kripto para icatının zamanı geldi. Hiç bir şey zamanı gelmiş bir fikirden daha güçlü değildir. Eğer Bitcoin’i Satoshi Nakamoto icat etmeseydi. Mutlaka bir başkası icat ederdi. Tarih zamanı gelen fikirleri icat edenler ile doludur. Ben hep kripto para icatını tüpten dışarı çıkan diş macununa benzetirim. Artık diş macunu tüpe geri dönemez. Öyleyse şimdi dişleri fırçalama zamanı.

Bu yazı Kripto Tunç tarafından yazılmıştır. Yazıdaki tüm görüş ve fikirler, Kripto Tunç’a aittir. Twitter

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu