Bitcoin'in White Paper'ı 13 Yıl Önce Bugün Yayınlandı - BTC MAGAZİN

Bitcoin’in White Paper’ı 13 Yıl Önce Bugün Yayınlandı

Bitcoin’in white paper’ı 13 yıl önce bugün, 31 Ekim 2008’de yayınlandı.

Teknik incelemeyi içeren e-posta, Satoshi Nakamoto tarafından kriptograflardan oluşan bir mail listesine gönderildi.

31 Ekim 2008, Satoshi’nin Bitcoin: “Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makaleyi yaymasından sonra bugün bildiğimiz şekliyle Bitcoin‘in doğuşunu işaret ediyor.

Nakamoto’nun makalesi ilk yanıtını 2 Kasım’da James A. Donald’dan aldı:

“Böyle bir sisteme çok ama çok ihtiyacımız var, ancak teklifinizi anladığım kadarıyla, gerekli boyuta ölçeklenmiyor.”

Bitcoin teknik incelemesi, bankalar ve finans kurumları gibi merkezi elektronik ödeme sistemleriyle ilgili sorunu açıklarken, aynı zamanda kurcalamaya karşı korumalı, merkezi olmayan eşler arası bir protokolün sorunu nasıl çözdüğünü önermektedir.

Basitçe söylemek gerekirse, Satoshi’nin makaledeki çözümü, insanların kendi bankası olmalarına ve işlemi gerçekleştirmek için bir “üçüncü tarafa” güvenmeden birbirleriyle işlem yapmalarına olanak tanıyan merkezileştirilmiş üçüncü taraf sistemini tamamen ortadan kaldırmaktı.

Önerilen protokol, bugün kripto para birimlerinin bel kemiği olarak bilinen şeyin – blok zinciri teknolojisinin – temelini oluşturan kriptografik olarak güvenli bir sistem üzerine inşa edilmiştir.

Bitcoin, genesis bloğu olarak bilinen ilk işlem bloğunun çıkarıldığı tarih olan 3 Ocak 2009’da resmi olarak piyasaya sürüldü.

Bitcoin, sadece büyük bir para birimi haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda on yıldan biraz fazla bir süre içinde sıfırdan trilyon dolarlık bir endüstriyi de doğurdu.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu