Elon Musk’ın Ekonomi Uyarısı Bitcoin İçin Daha Fazla Soruna mı İşaret Ediyor?

Tesla CEO’su Elon Musk, önümüzdeki aylarda daha fazla ekonomik sıkıntı bekliyor ve muhtemelen kripto pazarları için olumsuz bir eğilime işaret ediyor.

Reuters tarafından bildirildiği üzere Musk, yöneticilere gönderdiği dahili bir postada ekonomi hakkında “süper kötü bir his” olduğunu söyledi. Musk ayrıca Tesla’nın işgücünü %10 oranında azaltmayı planlıyor.

Bir SEC dosyasına göre, otomobil üreticisinin 2021 sonu itibariyle yaklaşık 100.000 çalışanı var. %10’luk bir kesinti, en az 10.000 işten çıkarma gerektirecektir.

Ancak Tesla CEO’sunun ekonomik tahmini, piyasalar için daha fazla sorun yaratabilir. Kripto piyasaları biraz sabit kalırken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri daha da negatif bölgeye düştü.

Ekonomik ortam kötüye mi gidiyor?

Halihazırda devam eden ekonomik çekişmenin ortasında dünyanın en zengin adamından sert bir tahmin geliyor. ABD enflasyonu bu yıl 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve orta vadede yüksek kalması bekleniyor.

Musk geçen yıl, 2022 ilkbahar veya yazına kadar bir durgunluk beklediğini söylemişti. Yakın zamanda, son iki yılda görülen gevşek para politikasını kınayarak bir durgunluğun başlangıçta algılandığı kadar kötü olmayabileceğini de söyledi.

Aptalların üzerine çok uzun zamandır para yağıyor. Bazı iflasların gerçekleşmesi gerekiyor.

Elon Musk

Yükselen enflasyon, ABD Federal Rezerv’i para politikasını sıkılaştırmaya itti, bu kripto gibi risk odaklı pazarlar için elverişli olmayan bir hareket. Fed kısa süre önce bilançosunu küçültmeye başladı ve bu da kripto piyasalarında küçük bir çöküşe neden oldu.

Artan enflasyon ve yüksek borç verme oranlarıyla birlikte, kripto piyasalarının ana itici gücü olan perakende yatırımcılar, kriptoya yatırım yapabilmek için daha az fona sahip olacak.

Kripto bir resesyona karşı ne kadar savunmasız?

Son zamanlarda ABD ekonomisinin ilk çeyrekte daraldığını gösteren verilerle, kripto piyasası ilk büyük durgunluğunu yaşamaya hazır olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance CEO'su Borsanın Neden Tron Tabanlı USDT'nin Yüzde 70'ine Sahip Olduğunu Açıkladı

Borsa ile yakın ilişkisi göz önüne alındığında, kripto için fiyatlarda daha fazla zayıflık olması muhtemel olabilir. Piyasa bu yıl ekonomik dalgalanmalara zaten kötü tepki verdi. Bitcoin ve Ethereum, rekor seviyelerinin %50’den fazla altında işlem görüyor.

2020 ve 2021 boyunca kripto para rallisinin büyük bir kısmı, artık sona ermiş olan gevşek para politikası tarafından yönlendirildi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu